środa , 27 września 2023
Volvobanergrudzie2022750x200
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
Volvo Drywa baner 750x200
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
previous arrow
next arrow
Volvobanergrudzie2022750x200
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
Volvo Drywa baner 750x200
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
previous arrow
next arrow
Volvobanergrudzie2022750x200
moto3m_KIA_750x200
previous arrow
next arrow
Mat. prasowe

Jak można sprzedać niesprawny samochód?

Sprzedaż auta, które jest zepsute może być trudna. Osoby prywatne często obawiają się kupna samochodów, których stan techniczny jest kiepski, a do zreperowania jest wiele usterek. Co więc można zrobić aby skutecznie sprzedać uszkodzone auto? Przeczytaj poradnik o tym jak znaleźć nabywcę. który kupi niesprawny pojazd.

Rozważ ewentualną naprawę samochodu

Zdecydowanie prościej sprzedaje się sprawne samochody. Dzieję się tak przez to, że niewyspecjalizowani klienci nie są w stanie poprawnie zdiagnozować rzeczywistego stanu niesprawnego auta.

Jasnym jest fakt, że jeśli np. dysponujemy pojazdem, w którym usterce uległ silnik, trudno przy tym stanie rzeczy sprawdzić poprawność działania pozostałych podzespołów. Z perspektywy kupującego należy więc brać pod uwagę to, że w samochodzie mogą być także popsuje i inne elementy. A w przypadku np. uszkodzenia skrzyni biegów (czy innej, drogiej części) finalny koszt naprawy pochłonie o wiele więcej środków.

Dlatego też, jeśli wiesz, że w aucie, które masz do sprzedania został uszkodzony jedynie jeden podzespół, a cała reszta samochodu jest sprawna – rozważ zrealizowanie naprawy jeszcze przed sprzedażą. W niektórych przypadkach może być to opłacalne – zwłaszcza jeśli auto ma sporą wartość rynkową, a do usunięcia jest niewielka awaria.

A co jeśli powyższa rada nie do końca się sprawdza w Twoim przypadku? Gdy okaże się, że dokonanie napraw przewyższa realną wartość pojazdu i nie opłaca Ci się inwestować pieniędzy na naprawę – wtedy powinieneś jednak sprzedać uszkodzony pojazd.

Sprzedaż uszkodzonego pojazdu

Sprzedając uszkodzone auto należy się liczyć z tym, że za jego sprzedaż otrzymamy odpowiednio mniej środków niż w przypadku sprawnego samochodu. Cena za jaką sprzedamy pojazd zależeć będzie od tego na jaki sposób sprzedaży się zdecydujemy.

Warto więc rozpocząć od zastanowienia się nad pytaniem gdzie sprzedać uszkodzony samochód? Możliwości jest co najmniej kilka. Wśród nich dobrze jest rozważyć między innymi: oddanie auta do stacji demontażu pojazdów, skorzystanie z usług komisu samochodowe czy też sprzedaż auta w firmie świadczącej usługi skupu aut.

No i pozostaje jeszcze najbardziej “klasyczna” wersja podjętych działań – a więc samodzielna sprzedaż uszkodzonego samochodu. Jednak wybierając tą drogę trzeba wiedzieć, że nie będzie to proste zadanie.

A gdy już znajdziemy nowego właściciela: koniecznie powinniśmy zapisać na umowie, że sprzedawane auto jest uszkodzone. Pozwoli to nam uchronić się przed wszelkimi niedomówieniami wynikającymi z uszkodzeń samochodu oraz ewentualnymi roszczeniami i pretensjami. Wszak zawierając stosowny zapis, otrzymujemy potwierdzenie, że nabywca wiedział o tym, iż pojazd jest niesprawny.

Samochody powypadkowe i auta pokolizyjne

Bardzo podobnie ma się kwestia sprzedaży samochodów powypadkowych i pokolizyjnych. Sprzedając auto, które brało udział w wypadkach drogowych też przecież mamy do dyspozycji uszkodzony pojazd.

Nieco inaczej ma się to w przypadku aut mających za sobą mniejsze kolizje lub obcierki parkingowe. Wtedy z pewnością nie możemy mówić o zupełnym wraku, a często o sprawnym samochodzie z mniejszymi lub większymi defektami wizualnymi. Ich źródło często nie ma ze sobą poważnych uszkodzeń mechanicznych, a jedynie ubytki i niedoskonałości w stanie wizualnym – na powłokach blacharskich i lakierniczych.

Auto uszkodzone w ten sposób warto sprzedać otwarcie informując potencjalnego kupca o wszystkich wadach. Dobrze jest też dokładnie sfotografować uszkodzone elementy i odpowiednio opisać powstałe wady. Sprzedając auto samodzielnie – np. wystawiając jego aukcje czy też poprzez portal ogłoszeniowy, jasno przedstawmy informacje o szkodach i źródle ich powstania.

Ale zdecydowanie warto pamiętać, że istnieje też opcja sprzedaży takiego samochodu w firmach odkupujących pojazdy. Spośród różnych ofert wybierzmy tą, która działa legalnie.

Skup aut na części, który działa zgodnie z prawem

Pozbycie się auta uszkodzonego, biorącego udział w wypadku, lub też takiego, którego stan techniczny nie jest najlepszy, jest możliwe w specjalizowanych firmach prowadzących lokalne skupy samochodów używanych. Takie firmy pośredniczą w sprzedaży pojazdów między klientem, a przyszłym nabywcą, lub też od razu odkupują auta, a następnie przekazują je na złom czy dalszy handel.

Niektóre z nich umożliwiają odkupienie używanego samochodu by dokonać jego rozbiórki i demontażu podzespołów. Skup aut na części może być więc satysfakcjonującym rozwiązaniem zwłaszcza w przypadku aut uszkodzonych. Korzystając z takiej oferty nie trzeba wtedy starać się o to aby znalazł się chętny prywaty odbiorca na niesprawny samochód, a sprzedaż uszkodzonego auta przedsiębiorstwu będzie zdecydowanie prostsza.

Właściciele aut zainteresowani skupem powinni zgłosić się do tego typu firm zapytaniem o wycenę posiadanego przez nich pojazdu. Wiele skupów dokonuje indywidualnej wyceny dla każdego klienta. Uwzględniają one wartość samochodu i części jakie zawiera pojazd.

Żeby móc otrzymać spersonalizowaną wycenę zwróćmy się więc do działu handlowego skupu samochodów. W większości wypadków można to zrobić online lub też przez telefon. Auto skupy prowadzą nawet dedykowane infolinie, które są czynne przez 24h i 7 dni w tygodniu – aby maksymalnie usatysfakcjonować klienta w wysokim poziomie świadczenia swoich usług.

Niezależnie od tego, czy planujesz oddać auto na złom, zlecić jego kasację, czy też sprzedać pojazd na skupie – zweryfikuj to komu powierzasz auto. Dobrze sprawdź firmę, prowadzącą usługi skupu aut, upewnij się, że może zagwarantować legalne umowy kupna-sprzedaży.

Niestety branża ta jest wręcz przepełniona podejrzanymi handlarzami, którzy działają na granicy prawa lub nawet wprost je łamią. Aby nie dać się zmanipulować pozornie atrakcyjnym ofertom, koniecznie zajrzyj do artykułu, w którym znajdziesz informacje o tym na co uważać sprzedając auto w skupie. Dowiesz się z niego, jak zabezpieczyć się przed oszustami proponującymi niekorzystne warunki dla osób zainteresowanych sprzedażą poprzez skup.

Opracowanie artykułu: firma Skup aut Śląsk https://www.skupaut-slask.com.pl/

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Sprzęt używany przez złodziei samochodów

Od łamaka po gameboy’a – paleta narzędzi wykorzystywanych do kradzieży aut jest szeroka. Obejmuje zarówno …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *