MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
Volvobanergrudzie2022750x200
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
previous arrow
next arrow
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
Volvobanergrudzie2022750x200
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
previous arrow
next arrow
moto3m_KIA_750x200
Volvobanergrudzie2022750x200
previous arrow
next arrow
Fot. Honda Plaza

Jak prawidłowo przechowywać opony samochodowe?

Aby jazda samochodem była w pełni bezpieczna – czy to latem, czy to zimą – musimy zadbać o stan naszego pojazdu, w tym o poszczególne jego elementy. Jednymi z nich są opony, które przed każdym sezonem powinny zostać zmienione – to sprawa jasna jak słońce. No dobrze, jednak gdy sezon się kończy, musimy „stare” opony wymienić na nowe. Te „stare” są przeważnie jeszcze w dobrym stanie, dlatego niezmiernie ważne jest prawidłowe ich przechowanie przez kolejnych kilka miesięcy, aby mogły nam służyć przez długi okres.

Dlaczego prawidłowe przetrzymywanie ogumienia jest tak istotne?

Nie jest możliwe ocenienie żywotności opon, jednak przy odpowiednim ich przechowywaniu, z pewnością posłużą nam nawet przez kilka sezonów. Rzucenie opon byle jak w garażu lub piwnicy może spowodować ich szybsze zużycie, a nawet niszczenie, czyli wysychanie i pękanie.

Gdy zauważymy, że guma jest poprzecinana, popękana lub występują na niej wybrzuszenia, powinniśmy zastanowić się nad wymianą ich na nowe. Polskie prawo dopuszcza do użytku opony, których bieżnik ma nie mniej jak 1,6 mm. Pamiętajmy jednak, że im mniejsza głębokość, tym gorsza przyczepność opony do powierzchni.

Jak prawidłowo przechowywać opony?

W pierwszej kolejności powinniśmy je dokładnie oczyścić i sprawdzić, czy nie są uszkodzone, a następnie wysuszyć oraz zakonserwować. Sklepy motoryzacyjne oferują wiele preparatów, które posłużą nam do profilaktyki naszego ogumienia. Środków tych nie powinniśmy jednak stosować na samym bieżniku, tylko na bocznej części opony.

Kluczowe znaczenie ma miejsce przetrzymywania ogumienia – powinno być ono czyste, ciemne, suche, a także zadaszone i najlepiej wentylowane – optymalna temperatura powinna wynosić 10-20 stopni Celsjusza. Kategorycznie powinniśmy się wystrzegać nasłonecznionych miejsc, ponieważ promienie UV niszczą gumę. Opony powinny być składowane z dala od środków chemicznych, smarów, rozpuszczalników czy olejów.

Nie bez znaczenia jest także pozycja, w jakiej opony powinny być przechowywane. Najlepiej, gdy są ustawione na specjalne do tego przystosowanych regałach w pozycji pionowej. Istotne jest ich regularne obracanie (co nie znaczy, że trzeba ich doglądać codziennie, wystarczy raz na kilka tygodni) – ochroni to je przed odkształceniami. Opony możesz także przetrzymywać razem z felgami w pozycji wiszącej na hakach lub umieścić jedną oponę na drugiej – wówczas nie należy ich jednak kłaść bezpośrednio na beton. Na podłożu powinniśmy umieścić deski, rozłożone kartony lub materiał. W tym przypadku również powinniśmy zadbać o to, by opony się nie zniekształciły – co kilka tygodni należy zamieniać je miejscami, tj. ogumienie ze spodu przełożyć na samą górę. Tak przechowywane opony powinno magazynować się pod ustalonym przez producenta ciśnieniem.

Gdy nie mamy odpowiedniego miejsca na składowanie opon

Nie każdy jednak posiada dom z garażem (ważne również, by nie był metalowy, ponieważ taki się szybko nagrzewa) czy odpowiednio przystosowaną piwnicę. Co wiec robić w takich przypadkach? Co sezon wozić ogumienie do rodziny mieszkającej na wsi, a może kupować nowe co kilka miesięcy?
„Aby opony mogły nam posłużyć na długie lata, istotne jest ich prawidłowe przechowywanie. Honda Plaza prowadzi tzw. Hotel dla Opon. Jest to miejsce, do którego bez obaw możemy oddać ogumienie – pracownicy zajmą się nim z największą starannością do następnego sezonu” – tłumaczy specjalista z Honda Plaza.

Takie rozwiązanie jest dobre także dla tych, którzy może i posiadają odpowiednio przystosowane miejsce, jednak nie mają czasu lub ochoty na cotygodniowe doglądanie tego ekwipunku lub też nie posiadają odpowiedniej ilości miejsca.

Pamiętaj, że sprawny samochód i wszystkie jego elementy z osobna decydują o bezpieczeństwie na drodze – zarówno twoim, osób, które przewozisz, jak i innych uczestników ruchu.

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Przygotuj swój samochód na sezon jesienno-zimowy z Detailing House

Jak wszyscy dobrze wiemy, w okresie jesienno-zimowym znacznie ciężej jest utrzymać auto w czystości. Jest …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *