czwartek , 20 czerwca 2024
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Volvobanergrudzie2022750x200
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
previous arrow
next arrow
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Volvobanergrudzie2022750x200
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
previous arrow
next arrow
moto3m_KIA_750x200
Volvobanergrudzie2022750x200
previous arrow
next arrow
Mat. prasowe

Jak przygotować się na samochodową wyprawę terenową? Kilka ważnych porad

Wyprawa samochodem w trudny teren to nie przelewki. Wymaga solidnych przygotowań i umiejętności przewidywania zdarzeń. Jeśli poświęcimy odpowiednio dużo uwagi na skompletowanie sprzętu oraz zadbamy o stan techniczny pojazdu to wyprawa może być niezapomnianą przygodą. Jeśli jednak zaniedbamy podstawowe kwestie, może stać się ona nieustanną walką z problemami.

Przygotowanie samochodu do wyprawy w teren – o czym warto pamiętać?

Wzorowy stan techniczny samochodu to podstawa udanej wyprawy terenowej. Nawet jeśli auto wydaje nam się całkowicie sprawne, przed wyruszeniem w drogę powinniśmy dokładnie zweryfikować jego stan. 

Warto zacząć od ogumienia i wybrać odpowiednie opony terenowe. Podczas wypraw terenowych dobrze sprawdzą się opony typu AT, które są w równym stopniu przygotowane do jazdy w terenie, co na asfalcie. Dzięki temu umożliwiają wyjazd nawet na dalsze wyprawy zagraniczne.  Jeżeli wyprawa ma obejmować szczególnie wymagające bezdroża lub górskie szlaki, warto zabrać ze sobą drugi zestaw kół z oponami terenowymi typu MT.

Nawet jeśli zabierzemy ze sobą dobrej jakości opony terenowe, warto wyposażyć pojazd w ekwipunek awaryjny, a więc wyciągarkę, linę i specjalną taśmę do zaczepiania liny o drzewa. Podstawowym wyposażeniem wyprawowym powinna być także łopata lub przynajmniej saperka i oczywiście ostry nóż. 

Przed wyjazdem trzeba wykonać dokładny przegląd samochodu. W tym celu najlepiej skorzystać z profesjonalnego podnośnika. Sprawdzić należy elementy układu hamulcowego, zawieszenia, kierowniczego. Poszukać ewentualnych wycieków spod silnika czy elementów układu chłodzenia. Ważne jest sprawdzenie wszystkich części gumowych, a jeśli są sparciałe lub uszkodzone, wymienić je na nowe. Wystarczy drobna nieszczelność, by wpływ pyłu i piasku przełożył się na awarię przegubu czy przekładni kierowniczej. Nawet jeśli gumowe elementy są w dobrym stanie, w trasę na wszelki wypadek lepiej zabrać taśmę uszczelniającą.

Mat. prasowe

Jazda terenowa to ogromne obciążenie dla elementów napędowych – można założyć, że kilometr przejechany w ciężkim terenie równa się kilkudziesięciu kilometrom przejechanym po asfalcie. W trasę warto zabrać zapas oleju i podstawowych płynów oraz smarów, a także kanistry na paliwo (zwłaszcza, jeśli będziemy podróżować przez kraje, w których infrastruktura stacji jest niepewna). Zabierzmy także zestaw narzędzi ręcznych, który umożliwi nam wykonanie prostych napraw samochodu (w tym wymianę kół). Należy również przeprowadzić standardowy serwis oleju i filtrów, aby silnik miał zapewnione maksymalnie optymalne warunki pracy.

W co wyposażyć samochód przed wyprawą terenową?

Podstawą jest wyposażenie z zakresu bezpieczeństwa, a więc dobrej jakości gaśnica, bogato wyposażona apteczka, latarki (najlepiej z możliwością ładowania przez gniazdo zapalniczki samochodowej) i zbiorniki na wodę. Nawet jeżeli nie planujemy noclegu w plenerze, awaryjnie warto zabrać ze sobą śpiwory, ciepłą odzież. Rozsądnym rozwiązaniem jest namiot dachowy, rozkładany na dachu samochodu wyprawowego. Dzięki niemu można spędzić noc w miejscu, gdzie teren uniemożliwia rozbicie tradycyjnego namiotu. Poczucie bezpieczeństwa w momentach kryzysowych da nam smartfon z dostępem do Internetu oraz lista numerów służących do wzywania służb drogowych we wszystkich krajach, przez które będziemy podróżować. 

Obecnie jednym z podstawowych akcesoriów w trasie jest urządzenie do nawigacji GPS. Przed wyjazdem sprawdźmy, czy posiadamy aktualne mapy (zwłaszcza jeśli wyjeżdżamy za granicę). Na wszelki wypadek nie zaszkodzi nam zabrać w drogę klasycznej, papierowej mapy. 

Wyposażenie takie jak przenośna kuchenka gazowa, konserwy, napoje w butelkach lub puszkach, pozwoli nam przetrwać nawet w trudnych warunkach. Nie warto zabierać ze sobą zbyt dużych zapasów jedzenia, które może się popsuć w wyższej temperaturze. Papier toaletowy, ręczniki, sztućce, worki na śmieci, dopasowana do pory roku odzież to oczywiście podstawa komfortu w trasie, zwłaszcza przebiegającej w oddali od często uczęszczanych dróg i mieszczącej się przy nich infrastruktury.

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Jak wybrać pierwsze auto? Poradnik dla nowych kierowców

Zakup pierwszego samochodu może być emocjonującym, ale też wymagającym doświadczeniem. Dla nowych kierowców ta decyzja …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *