Samochód ciężarowy dla swojej firmy można sfinansować zarówno gotówką, jak i korzystając z zewnętrznych źródeł. Opisujemy kilka możliwości, spośród których mogą wybierać przedsiębiorcy. Wskazujemy najważniejsze cechy każdego sposobu, a także związane z nim zalety, korzyści oraz wady.
Gotówka
Samochód ciężarowy można kupić za gotówkę, co pozwala stać się jego formalnym właścicielem od razu po uregulowaniu płatności za wybrany model. Główną zaletą takiego rozwiązania jest możliwość korzystania z pojazdu w dowolny sposób. Przedsiębiorca nie musi pytać nikogo o zgodę na tuning, wymianę podzespołów, wyjazd autem za granicę czy udostępnienie go osobie trzeciej. Kierowca może jeździć ciężarówką na dowolnie długich trasach i stosować wybrany przez siebie styl jazdy. Oprócz ceny zakupu nie trzeba płacić żadnych odsetek, prowizji ani opłat manipulacyjnych.
Kupno samochodu ciężarowego za gotówkę wiąże się jednak z wieloma wadami. Przede wszystkim należy do nich szybka utrata wartości pojazdu. Z tego powodu przestaje on być opłacalną inwestycją. Przedsiębiorca zamraża środki finansowe, które mógłby przeznaczyć na inne ważne cele, np. zabezpieczenie płynności finansowej firmy, unowocześnienie produkcji czy zatrudnienie wysokiej klasy specjalistów.
Sfinansowanie auta ciężarowego za gotówkę naraża zarazem na nieprzewidziane koszty, powstałe np. na skutek awarii, wypadku czy stłuczki. Wadę zakupu gotówkowego stanowi ponadto niewiele korzyści podatkowych w porównaniu do innych sposobów finansowania.
Kredyt
Jeśli przedsiębiorca nie chce zamrażać własnego kapitału, może skorzystać m.in. z kredytu. Podobnie jak w przypadku zakupu za gotówkę, staje się od razu właścicielem wybranego samochodu ciężarowego. Bank pozostaje współwłaścicielem aż do spłacenia ostatniej raty.
Kredytobiorca zyskuje więcej korzyści podatkowych w porównaniu do zakupu gotówkowego. Może uwzględniać zapłacone odsetki w kosztach firmowych i amortyzować pojazd po jego umieszczeniu w rejestrze środków trwałych.
Kredyt jest jednak mało dostępną formą finansowania. Mogą z niego skorzystać jedynie przedsiębiorcy o wysokiej zdolności kredytowej i sporym stażu na rynku. Zakup samochodu ciężarowego na kredyt wymaga również spełnienia wielu czasochłonnych formalności, wniesienia dużego wkładu własnego oraz dodatkowych zabezpieczeń umowy, np. blokady na lokacie czy poręczenia. Zaciągnięcie kredytu obniża ponadto zdolność kredytową przedsiębiorcy.
Wynajem długoterminowy
Wynajem długoterminowy pozwala wyposażyć firmową flotę w samochód na zasadzie dzierżawy. Przez cały okres trwania umowy właścicielem pojazdu będzie firma wynajmująca. Cena czynszu obejmuje szereg dodatkowych usług, m.in. serwis, przeglądy, kartę paliwową, ubezpieczenia, wymianę opon czy likwidację szkód.
Ten sposób finansowania można więc polecić zwłaszcza tym przedsiębiorcom, którym zależy na jak największej przewidywalności kosztów oraz oszczędności czasu. Do jego zalet można także zaliczyć łatwą dostępność i niewiele formalności. Całą kwotę opłaconego czynszu można uwzględnić w kosztach uzyskania przychodu.
Wadą wynajmu długoterminowego jest to, że nie pozwala na wykup pojazdu ciężarowego po zakończeniu umowy. Sporą niedogodność może także stanowić limit kilometrów, który zostanie uwzględniony w umowie – w przypadku jego przekroczenia trzeba będzie ponieść dodatkowe koszty.
Leasing
Leasing samochodu ciężarowego to bardzo popularna i korzystna pod wieloma względami forma zewnętrznego finansowania. Można wybierać spośród pojazdów wszystkich znanych marek. Według danych Związku Polskiego Leasingu, w 2020 roku przedsiębiorcy najczęściej brali w leasing samochód ciężarowy DAF (4442 egz.). Na kolejnych pozycjach w rankingu popularności uplasowały się odpowiednio następujące marki – MAN, Volvo Truck, Mercedes, Scania, IVECO, Renault Truck, FUSO, KAMAZ oraz samochód ciężarowy Isuzu.
Pojazdy ciężarowe w leasingu są łatwo dostępne nawet dla początkujących przedsiębiorców. Można otrzymać zgodę na finansowanie bez konieczności wnoszenia wysokiego wkładu własnego, spełniania czasochłonnych formalności czy dodatkowego zabezpieczania umowy. Leasingodawcy często stosują uproszczony tryb weryfikacji zdolności leasingowej, co pozwala otrzymać finansowanie nawet w dniu złożenia wniosku – po przedstawieniu pisemnego oświadczenia o wynikach finansowych.
Leasing umożliwia rozłożenie płatności na wiele mniejszych rat, które przedsiębiorca opłaca ze swoich bieżących przychodów. Przez cały czas trwania umowy formalnym właścicielem pojazdu ciężarowego jest firma leasingowa, lecz można przejąć prawo własności po opłaceniu ostatniej raty. Do zalet leasingu można zaliczyć wiele możliwości legalnej optymalizacji podatkowej – przedsiębiorca może bez spełniania dodatkowych warunków odliczać 100% opłaconych rat leasingowych oraz naliczonego podatku VAT.
Innymi zaletami leasingu jest możliwość finansowania nowych i używanych pojazdów, elastyczny harmonogram spłat, brak negatywnego wpływu na zdolność kredytową oraz szansa uzyskania rabatów na polisę ubezpieczeniową. Samochód powinien być obowiązkowo objęty zarówno ubezpieczeniem OC, jak i AC – koszty polisy ponosi leasingobiorca. Przedsiębiorca korzystający z leasingu może przeprowadzać czynności tuningowe, wyjeżdżać pojazdem za granicę oraz udostępniać go osobom trzecim jedynie za zgodą finansującego.
Leasing operacyjny a finansowy
Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje leasingu. Leasing operacyjny nie pozwala umieścić pojazdu w trakcie trwania umowy w rejestrze środków trwałych, lecz pozostaje on składnikiem majątku finansującego. Minimalny czas trwania umowy powinien wynosić 2 lata. Przedsiębiorca może uwzględniać w kosztach firmowych zarówno część odsetkową, jak i kapitałową raty. Po zapłaceniu ostatniej z nich ma możliwość wykupu samochodu po cenie niższej niż rynkowa. Może także zrezygnować z wykupu, a następnie zwrócić auto finansującemu. Dzięki temu unika konieczności poszukiwania na własną rękę nowego nabywcy.
Leasing finansowy, w przeciwieństwie do operacyjnego, umożliwia przedsiębiorcy umieszczenie auta w majątku firmowym i dokonywanie jego amortyzacji. Leasingobiorca ma prawo odliczania od podstawy opodatkowania jedynie części odsetkowej raty. Umowa leasingu finansowego może zostać zawarta na dowolny okres. Po zapłaceniu ostatniej raty leasingowany samochód ciężarowy staje się automatycznie własnością przedsiębiorcy.