poniedziałek , 26 lutego 2024
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
Volvobanergrudzie2022750x200
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
previous arrow
next arrow
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
Volvobanergrudzie2022750x200
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
previous arrow
next arrow
moto3m_KIA_750x200
Volvobanergrudzie2022750x200
previous arrow
next arrow
Fot. mat.prasowe

Jak uniknąć nieprzyjemnego spotkania z rdzą ?

Pojawienie się rdzy na samochodzie to jeden z tych momentów, których nie chciałby doczekać żaden posiadacz samochodu. Zadbana i połyskująca karoseria nawet kilkanaście lat po zakupie auta to marzenie wielu z nas. Zdarza się jednak, że już po kilku latach możemy zauważyć pierwsze rdzawe elementy. Istnieją  pewne sposoby walki z nią umożliwiające sprawienie, że nasz samochód nie utraci walorów estetycznych.

Rdza – wróg dla naszych portfeli

Na samym początku warto zaznaczyć, że rdza to nie tylko nieprzyjemne dla naszego oka zabrudzenia, ale także możliwość wystąpienia problemów z działaniem naszego pojazdu. To z kolei prowadzi do zmniejszenia bezpieczeństwa podczas jazdy. Przykładowo – skorodowane elementy podwozia mogą podczas jazdy odpaść, przez co narażamy życie nasze, pasażerów, a także innych kierowców. Ponadto rdza znajdująca się w okolicach układu chłodzenia może rozprzestrzenić się i spowodować przegrzanie oraz stopienie izolacji. Wszystko to sprawia, że przy wystąpieniu tego typu problemów zasoby naszego portfela mogą być znacząco uszczuplone. Warto jednak wiedzieć, że występowanie korozji nie jest uzależnione wyłącznie od czynników zewnętrznych jak sól na drogach, ale w wielu przypadkach większej podatności części aut, a także braku zabezpieczeń z naszej strony.

Niejednokrotnie spotkałem się z samochodami pokrytymi rdzą, które nie były w należyty sposób zakonserwowane. Stosowanie podstawowych środków z pewnością sprawiłoby, że rdza pojawiłaby się zdecydowanie później” – powiedział specjalista z serwisu Hondy w Warszawie, twojserwishondy.pl.

Prewencja zamiast wizyty u lakiernika

Pojawienie się rdzy jest niczym pierwsza zmarszczka, mamy pewność, że doczekamy tego momentu, jednakże możemy go nieco opóźnić. Wystarczy użyć odpowiednich środków. Aby zapewnić ochronę naszego auta powinniśmy zaopatrzyć się w specjalne preparaty. Trzeba mieć jednak na uwadze, że te najtańsze, a także uniwersalne środki do każdej części samochodu nie przyniosą zamierzonych efektów. Ochronę zapewnią nam oddzielne preparaty do zewnętrznych części samochodu oraz te przeznaczone do części wewnętrznych.

Wnętrze jest zagrożone wilgocią oraz powietrzem, które może przedostać się do środka. W tym przypadku środki przeznaczone do tego rodzaju stosujemy przez otwory odpływowe, co znacznie ułatwia zadanie ponieważ nie musimy rozbierać poszczególnych części auta. W przypadku zewnętrznych elementów jak nadwozie i podwozie mamy do czynienia z czynnikami atmosferycznymi. Preparaty w aerozolu wystarczy rozprowadzić na nadkola, felgi i układ zawieszenia.

Mądry Polak po szkodzie

A co jeżeli rdza pojawi się już na naszym samochodzie? Oczywiście lepiej, aby stało się to jak najpóźniej, dzięki prewencji, ale również i na to są metody. Specjalne preparaty używamy na miejscach, w których występuje korozja, ale część z nich możemy również używać w profilach zamkniętych. Warto pamiętać, że nie zadziałają one natychmiast i konieczne jest odczekanie do 48 godzin, w zależności od stosowanego środka. Wskazane byłoby również następnie pokryć pokładem epoksydowym powierzchnie malowane oraz preparatami na bazie wosku resztę elementów.

W wielu przypadkach samodzielne powstrzymanie korozji będzie jednak trudne lub niemożliwe. W przypadku starszych pojazdów należy odwiedzić warsztat, gdzie w kompleksowy sposób usuniemy rdzę, a także zabezpieczymy samochód przed kolejnymi jej ogniskami.

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Zadośćuczynienie po wypadku drogowym. Jak je uzyskać?

Wypadki drogowe są nie tylko traumatycznym doświadczeniem dla ofiar, ale także stawiają przed nimi liczne …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *