wtorek , 28 września 2021
ds-4-moto3m-750x200
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner_Porsche_Centrum_Sopot_wrzesień2021_Taycan
previous arrow
next arrow
ds-4-moto3m-750x200
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner_Porsche_Centrum_Sopot_wrzesień2021_Taycan
previous arrow
next arrow
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec
previous arrow
next arrow
Mat. prasowe

Jaki klucz udarowy do garażu sprawdzi się najlepiej?

Klucze udarowe kojarzymy przede wszystkim z warsztatami wulkanizacyjnymi, bo rzeczywiście najczęściej wykorzystywane są do odkręcania i dokręcania kół. Jeśli szukasz klucza udarowego na własny użytek, zapewne będziesz wykorzystywał go właśnie w tym celu. Chyba że jesteś zapalonym majsterkowiczem, wtedy na pewno znajdzie się więcej prac, w których klucz udarowy okaże się niezastąpiony. Podpowiadamy, jaki klucz udarowy wybrać do samodzielnej zmiany kół we własnym garażu.

Klucz udarowy do zmiany kół – elektryczny czy akumulatorowy?

Nie ulega wątpliwości, że na własny użytek nie jest Ci potrzebny pneumatyczny klucz udarowy. Tego rodzaju narzędzia wykorzystywane są w profesjonalnych warsztatach, gdyż gwarantują bardzo wysoką wydajność, a w związku z tym stanowią znakomitą inwestycję, pomimo konieczności kupienia sprężarki. Ponadto ich konstrukcja jest zdecydowanie bardziej wytrzymała niż kluczy udarowych elektrycznych, a ich lekkość i poręczność ułatwiają pracę mechanikom, którzy używają ich przez cały dzień pracy.

We własnym garażu do okazjonalnego użytku nie jest to opłacalne rozwiązanie. Znacznie lepiej kupić klucz udarowy elektryczny. Pozostaje tylko pytanie, czy powinien być zasilany sieciowo, czy za pomocą akumulatora. Wiele zależy od tego, jak często będziesz go używał.

Klucz udarowy zasilany sieciowo

Pewnym ograniczeniem będzie w tym przypadku kabel zasilający, który pozwoli Ci wykorzystywać klucz jedynie przy dostępnie do gniazdka elektrycznego. W razie jego braku w miejscu pracy konieczne będzie użycie przedłużacza. Jeśli jednak zamierzasz wykorzystywać klucz udarowy jedynie dwa razy w roku podczas wymiany kół z letnich na zimowe i odwrotnie, to właśnie ten rodzaj zasilania okaże się najlepszy. Dlaczego? Nieużywane akumulatory tracą swoje właściwości, dlatego zasilanie sieciowe to większa gwarancja prawidłowego działania przez dłuższy czas.

Klucz udarowy na akumulator

Jego ogromną zaletą okaże się oczywiście niczym nieograniczona mobilność. Możesz używać go, nie kłopocząc się długością kabla, a także w miejscach bez dostępu do gniazda elektrycznego, czyli między innymi także w pracach w ogrodzie. Jednak tak jak wspomnieliśmy wcześniej, jest to lepsze rozwiązanie, jeśli planujesz używać klucza zdecydowanie częściej niż dwa razy w roku. Wówczas akumulator, który będzie użytkowany, dłużej zachowa swoje właściwości i żywotność.

Jakie parametry powinien mieć klucz udarowy do garażu?

W pierwszej kolejności wybierz markę, która zagwarantuje jakość, trwałość i dobre parametry klucza udarowego. W tym celu możesz wybrać między innymi klucze udarowe DeWalt, Yato, Bosch, Makita czy Milwaukee. Oprócz producenta zwróć uwagę również na parametry, takie jak na przykład:

  • moment obrotowy – do odkręcania kół w zupełności powinien wystarczyć klucz udarowy z momentem obrotowym 400 Nm, wszystko co powyżej to zapas na ewentualność mocno zapieczonej śruby;
  • uchwyty robocze – najbardziej typowy uchwyt to kwadrat ½ cala, do ciężkich zastosowań stosuje się uchwyty kwadratowe ¾ cala, a małe sześciokątne uchwyty ¼ cala to tzw. zakrętarki udarowe, do lekkich prac;
  • cechy robocze – warto postawić na klucze udarowe z maksymalnie ergonomicznym, antypoślizgowym uchwytem, hakiem, który umożliwi zawieszenie narzędzia na pasku, czy LED-ową lampką, która oświetli przestrzeń roboczą.

Gdzie kupić klucz udarowy

Najlepiej unikaj ofert dyskontów i wybieraj sprawdzonych dystrybutorów profesjonalnych narzędzi, takich jak sklep Emast.pl.

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Ubezpieczenie za serwisowanie – akcja promocyjna „Bezpieczny Patrol Grupy Makurat”

Czy w serwisie można robić coś więcej niż serwisować samochody? Okazuje się, że tak. Projekt …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *