piątek , 28 stycznia 2022
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner British Auto Zdunek 750x200
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
previous arrow
next arrow
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner British Auto Zdunek 750x200
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
previous arrow
next arrow
Nyar_2022_Volvo_Plichta_750x200_XC60
Nyar_2022_Volvo_Plichta_750x200_S90
moto3m_Peugeot_750x200
moto3m_KIA_750x200
moto3m_Citroen_750x200
previous arrow
next arrow
mat. prasowe

Jaki koszt sprowadzenia auta z USA do Polski?

Sprowadzanie pojazdów z USA staje się coraz bardziej popularne. Nie może to dziwić. Mimo rozbudowanych formalności, proces ten może przynieść wyjątkowe korzyści. Atrakcyjne ceny panujące na rynku amerykańskim, sprawiają, że sprowadzanie tamtejszych pojazdów jest opłacalne. Procederem tym zajmują się zatem zarówno osoby prywatne, jak i właściciele firm. Sprowadzenie pojazdu z USA to znakomita okazja na zoptymalizowanie kosztów prowadzenia przedsiębiorstwa. Jaki jest realny koszt sprowadzenia auta z USA? Które opłaty składają się na całkowity koszt?

Nie tylko wartość pojazdu

Zanim kupimy samochód i zdecydujemy się na jego ściągnięcie, powinniśmy dokładnie zrozumieć na czym ten proces polega i z jakimi opłatami będziemy musieli się liczyć.

Kwota nie zamknie się bowiem na wartości pojazdu. Oprócz ceny jaką zapłacimy sprzedawcy, poniesiemy również kolejne wydatki. Na ostateczny koszt sprowadzenia auta z USA wpływają opłaty związane z czynnościami, które będą dokonane na terenie Stanów, Europy i Polski.

Opłaty prowizyjne

Na wstępie wspomnijmy o opłatach prowizyjnych, które będą wiązały się ze sprowadzeniem auta z USA. Pierwszą prowizję zapłacimy domu aukcyjnemu, w którym dokonamy zakupu. Koszty bywają zróżnicowane, w zależności od konkretnej instytucji i od rodzaju oraz wartości pojazdu, który wylicytujemy.

Zazwyczaj są to kwoty między 300, a 700 dolarów. Jeżeli aktualnie nie przebywamy na terenie Stanów, tylko dokonujemy zakupu z Polski, na pewno zapłacimy prowizję bankowi, z którego wysyłamy przelew. Wysokość opłat zależna jest od oferty konkretnego banku orz wysokości kwoty jaką przelewamy. W różnych placówkach bankowych panują rozmaite warunki.

Średnio licząc musimy się przygotować na wydatek rzędu trzydziestu dolarów. Jeżeli skorzystamy z pomocy specjalistycznej firmy pośredniczącej, która wykona za nas wszystkie kroki związane z formalnościami towarzyszącymi ściąganiu pojazdu zza wielkiej wody, co jest wskazane ze względu na bezpieczeństwo procesu, będziemy musieli zapłacić także prowizję tej firmie.

Tutaj stawki są różne i zależą od konkretnej firmy. Często mają także charakter indywidualny ze względu na rozmaitą ilość czynności, które należy wykonać. Najlepiej zatem od razu sprawdzić przybliżone stawki w konkretnej firmie. W przybliżeniu można jednak powiedzieć, że trzeba liczyć się z kosztem od dwóch, do czterech tysięcy złotych.

Opłaty importowe

Zasady, na jakich można sprowadzać auta z USA, regulują normy ustawy. Jej zapisy nakładają na nabywcę obowiązek dokonania opłat importowych. Wśród nich najważniejsze jest cło, które w niemieckich portach wynosi 10% wartości pojazdu, akcyza i podatek vat.

Stawki akcyzy zależne są od pojemności silnika. Może ona wynosić w przedziale od 3,1% do 18,7% wartości samochodu. Ostatnia opłata importowa to podatek VAT. Standardowa stawka to 19% wartości pojazdu lub w 8% w przypadku samochodu zabytkowego, czyli takiego, który liczy co najmniej  trzydzieści lat. 19% podatku VAT to stawka, która obowiązuje w niemieckich portach.

Jeżeli zdecydujemy się na dokonanie opłaty w Polsce, co jest możliwe na zasadzie wewnątrzwspólnotowego rozliczania, zapłacimy znacznie więcej. Stawka podatku VAT, jaka obowiązuje w Polsce to 23%. W przypadku pojazdu zabytkowego nie zachodzi konieczność wniesienia opłaty celnej i akcyzy.

Transport

Koszt sprowadzenia auta z USA to jednak przede wszystkim opłaty związane z rozbudowanym transportem. Pierwszym etapem będzie holowanie auta do portu amerykańskiego. Wysokość stawki będzie zależna od tego, jak daleko port znajduje się od miejsca, z którego należy odebrać pojazd.

Musimy liczyć się, że może to kosztować od dwustu dolarów, do nawet ośmiuset. Kolejna czynność to wykup kontenera na statku, opłacenie rejsu oraz załadunku i wyładunku pojazdu. Koszt tego etapu wyniesie średnio od 950, do 1450 dolarów.

W jednym kontenerze można przewieźć od dwóch, do trzech pojazdów, w zależności od ich gabarytów. Ostatni etap transportu to przewóz samochodu z portu europejskiego do Polski. Koszty są zróżnicowane w zależności od spedycji, z której usług skorzystamy.

Ostatni etap – koszty w Polsce

Kiedy nasz wymarzony pojazd będzie już w Polsce, również i na tym etapie będziemy zobowiązani ponieść pewne opłaty. To przede wszystkim opłata związana z przetłumaczeniem dokumentacji pojazdu, której może się podjąć jedynie tłumacz przysięgły.

Najwięcej zapłacimy jednak w stacji technicznej. Po pierwsze, konieczne będzie dokonanie przeglądu, który dopuści pojazd do ruchu. Zanim jednak to wykonamy, będą potrzebne inne czynności. Amerykańskie pojazdy są bowiem konstruowane na innych zasadach niż europejskie. Chodzi tu o światła, układ wydechowy i ilość generowanych spalin.

Większość samochodów będzie wymagała zatem przeprowadzenia szeregu czynności, które dostosują pojazd do wymogów prawnych obowiązujących na europejskich drogach. Pamiętajmy zatem, że koszt sprowadzenia auta z USA, to również wynagrodzenie dla stacji technicznej.

Opłaty bywają różne, w zależności od skomplikowania prac oraz czynności, które będą potrzebne do wykonania. Ostatnią opłatę poniesiemy w urzędzie komunikacyjnym. Będzie ona miała charakter opłaty urzędowej i będzie dotyczyła zarejestrowania pojazdu. Koszt tego procesu to ok. 260 zł.

Przybliżona kwota

Jeżeli samochód kupimy za 10 000 dolarów, musimy liczyć się z tym, że w ostateczności zapłacimy o wiele więcej. W przybliżeniu można podać, że import pojazdu wartego 10 000 USD wyniesie w sumie ok. 63 000 zł.

Źródło: https://sprowadzanie-aut.pl/

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Ile kosztuje OC dla młodego kierowcy?

Jeżeli nie ukończyłeś 24 roku życia, to w przypadku ubezpieczenia samochodu w LINK4 traktowany jesteś …

4 komentarze

  1. Panowie Tutaj na pewno Ci pomogą, sprawdź http://hajmig.pl/formularz

  2. Samochód za 10 000 dolarów wyniesie ok 63 tys. zł ? Przeważnie kalkulator firm sprowadzających pokazuje o wiele wiekszą cenę. Czy może ktoś polecić firme w miarę tanią ? Chciałem sprowadzić auto z Californi za 10 000 USD kontener 1000 USD mnie wyniesie bo na trzeciego dołącze się.

  3. Zgadza się – import pojazdu z USA lepiej powierzyć odpowiedniej firmie. Sprowadzanie samochodu z USA na własną rękę będzie wiązać się z wieloma przeszkodami i dodatkowymi kosztami. W razie problemu nie mając nikogo za wielką wodą nie zrobimy nic i stracimy pieniądze, czas i nerwy.

  4. Ja kupiłem i jestem mega zadowolony. Kupiłem Camaro 2018 za śmieszne pieniadze. Wiadomo naprawa itp ale i tak wyszło super autko. Kupowałem przez firmę MEMA AUTO EXPORT CORPORATION memaautoexp.com , spędziłem duzo czasu aby znależć dobrą firmę. Bałem sie troche przez Polskie firmy bo wiadomo oszukuja podrabiaja faktury itp. A ta Amerykanska firma zrobila wszytsko super i mam faktury na wszysko. Mają tez kilka firm w Europie i w Polsce co nawet wam naprawia samochod i przywioza pod drzwi albo po prostu taki w jakim stanie kupicie. Jak mi odpowiedzieli na email wszytsko mialem wypisane co i za co . Po angielsku ale pan odpisał ze moze tez po Hiszpansku niemiecku i polsku . SERDECZNIE POLECAM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *