poniedziałek , 16 czerwca 2025
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
Volvobanergrudzie2022750x200
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
previous arrow
next arrow
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
Volvobanergrudzie2022750x200
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
previous arrow
next arrow
moto3m_KIA_750x200
Volvobanergrudzie2022750x200
previous arrow
next arrow
polisa-oc-online

Jakie czynniki wpływają na cenę OC?

W przypadku OC komunikacyjnego nigdy nie można mieć pewności odnośnie do tego, jaka będzie składka na dany rok. Jest to zależne od różnych czynników. Nawet przy tym samym modelu samochodu, ale różnym miejscu zamieszkania, ceny mogą się różnić. Zależeć może to zarówno od danej firmy ubezpieczeniowej, jak i zniżek, które udało się nabyć danemu kierowcy przez kolejne lata.

Składka OC – co wpływa na jej kwotę?

Ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest obowiązkowe. Nie można więc zapominać o obowiązku ubezpieczenia zarówno samochodów osobowych, jak i ciężarowych, motocykli czy ciągników. W każdym przypadku dobrze jest zastanowić się nad tym, co ma bezpośredni wpływ na cenę ubezpieczenia. Stawka będzie zależna głównie od:

  • wieku właściciela oraz jego współwłaścicieli, jeżeli są wpisani do dowodu rejestracyjnego,
  • adresu zameldowania, który jest podany w dowodzie rejestracyjnym; wpływ na stawkę kod pocztowy,
  • historii ubezpieczeniowej, czyli powstania ewentualnych szkód, ciągłości polisowej,
  • pojemności silnika,
  • przebiegu auta,
  • marki samochodu,
  • roku produkcji.

Składka OC ma więc bardzo dużo składowych, które wpływają na jej końcową cenę. Jeśli interesują Cię bardziej szczegółowe informacje, więcej na ten temat przeczytaj tutaj.

Dlaczego warto zawrzeć polisę OC online?

Jedną z propozycji, które można wziąć pod uwagę przy zawieraniu ubezpieczenia, jest polisa OC online. Takie rozwiązanie może okazać się korzystne z tego względu, że można sprawnie porównać stawki w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Istotne jest to, że OC posiadaczy pojazdów mechanicznych ma zastosowanie w stosunku do osób trzecich. Polega to na tym, że pieniądze z tej polisy wypłacane są dla poszkodowanego w wypadku, czy innym zdarzeniu drogowym. Właściciel samochodu więc nie ma żadnych świadczeń z tytułu tej składowej ubezpieczenia. Nie trzeba więc przepłacać za samo OC lub wybierać najdroższej oferty.

Stawki w przypadku tego ubezpieczenia mogą zmieniać się z godziny na godzinę. Warto więc odpowiednio wcześnie sprawdzić, kiedy cena okazuje się najodpowiedniejsza. Warto mieć na uwadze także to, na ile rat chce się opłacić daną polisę. Im jest ich więcej, tym droższe jest ubezpieczenie niż przy składce jednorazowej. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest więc opłacenie składki na jedną ratę, jeśli można sobie na to pozwolić.

Czy za taki sam samochód wciąż jest taka sama składka?

Niestety nie. Jest to zależne zarówno od kodu pocztowego, jak i regionu, w którym dokonano rejestracji danego pojazdu. Dodatkowo nie bez znaczenia są także:

  • liczba wypadków z winy właściciela w ciągu ostatnich 3 lat,
  • to, jaki jest wiek właściciela,
  • czy wpisani są współwłaściciele.

Za obliczenie podstawowej stawki odpowiada system. Dodatkowo jednak agent może dać zniżkę od siebie, jeśli uzna to za zasadne.

Zmiana ceny za ubezpieczenie jest możliwa z dnia na dzień. Najlepiej jest więc zawierać ubezpieczenie zarówno stacjonarnie, jak i online w momencie, kiedy dana stawka okazuje się dla klienta najkorzystniejsza. Wiele zależne jest także od danego towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym chce się ubezpieczyć pojazd. Przy zwykłym OC w różnych regionach cena może się sporo różnić.

Należy mieć także na względzie liczbę rat, na które rozłoży się płatność. Dodatkowo nie powinno spóźniać się z terminem wznowienia polisy ubezpieczeniowej na kolejny rok. W przypadku wykrycia przerwy UFG nakłada bardzo duże kary finansowe za przerwy w ubezpieczeniu.

Jaki jest najlepszy czas na zawarcie polisy OC?

Tak naprawdę jest to zależne od różnych składowych, które zostały wymienione już wcześniej. Nie zaszkodzi jednak mieć na względzie tego, by:

  • w chwili, gdy chce się sprzedać samochód zawrzeć polisę na kilka rat i wspomnieć o tym nowemu właścicielowi,
  • mieć przygotowaną kwotę podobną do opłaty z poprzedniego roku,
  • być przygotowanym na to, że stawka zmieni się diametralnie w momencie, gdy w ciągu ostatnich 12 miesięcy doszło do kolizji z winy właściciela lub osoby kierującej danym pojazdem.

Często nie ma żadnego problemu z tym, by wycena na kolejny rok została przygotowana już kilka miesięcy wcześniej. Poza tym można to sprawdzać indywidualnie także w porównywarkach na stronach internetowych. To doskonała okazja do tego, by móc porównywać to, czy stawki rosną, czy wręcz odwrotnie.

Nie można jednak zapominać także o tym, że stawka nie jest stała i może różnić się nawet w momencie posiadania takiego samego samochodu przez dwie różne osoby.

Ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest obowiązkowe w przypadku motocykli, samochodów, niekiedy także sprzętów rolniczych i nie tylko. W razie wątpliwości zawsze można zapytać o to, przy kupnie danego sprzętu. Świetnie sprawdza się także zapytanie u źródła, czyli pomoc konkretnego agenta ubezpieczeniowego, który ma kompetencje do odpowiedzi na tego typu pytania. Każda sytuacja może być rozpatrywana indywidualnie, dlatego przed ostatecznym podjęciem decyzji, warto zgromadzić jak najwięcej informacji dotyczących oferty dopasowanej do konkretnych czynników.

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Producent jedno, a serwisanci drugie. Jak często zmieniać olej? Radzi ekspert Skoda Plichta

Interwały olejowe to skomplikowany temat. Z jednej strony są jasne wytyczne ze strony producentów, a …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *