niedziela , 17 października 2021
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner_Porsche_Centrum_Sopot_wrzesień2021_Taycan
previous arrow
next arrow
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner_Porsche_Centrum_Sopot_wrzesień2021_Taycan
previous arrow
next arrow
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec
previous arrow
next arrow

Jednośladowe BMW jako… ambulans w Pucku i Sopocie

BMW F800 GT Adventure z BMW Zdunek Motocykle -1410602Dealer BMW Zdunek wygrał przetarg i dostarczy tak zwany motoambulans do szpitala w Pucku oraz pogotowia medycznego w Sopocie. Pojazdy będą wykorzystywane głównie w sezonie letnim. Dzięki swoim możliwościom i wymiarom ratownik medyczny znacznie szybciej może dzięki nim dotrzeć do osób potrzebujących jego pomocy. 

Zwycięskie maszyny to motocykle BMW F 800 GS Adventure – tak zwane turystyczne enduro. Napęd stanowi w nich 2-cylindrowy silnik rzędowy w układzie twin o mocy 63 kW (85 KM) generujący 83 Nm momentu obrotowego. Jednym z atutów uwzględnionych w przetargu był również jego 24-litrowy zbiornik paliwa, który przy zapotrzebowaniu około 4,3l benzyny na 100 km zapewnia duży zasięg działania.

Motoambulans w Polsce prowadzony jest przez ratownika, który zabezpiecza miejsce zdarzenia, ocenia sytuację, udziela pomocy medycznej poszkodowanemu – jeszcze zanim na miejsce dotrze ambulans. Zajmuje się on również zadysponowaniem dodatkowych służb ratowniczych, takich jak Straż Pożarna czy Policja.

Oba zamówione motocykle posiadają praktycznie pełne wyposażenie. Na potrzeby służby w ratownictwie medycznym motocykle zostały doposażone w specjalistyczne oświetlenie i syrenę dźwiękową, systemy łączności, a także charakterystyczne oklejenie. Przygotowaniem motocykli do służby medycznej zajęła się firma Federal z Marek koło Warszawy.

Motocykle będą używane głównie na plażach, terenach leśnych i w wąskich miejskich uliczkach czyli wszędzie tam, gdzie nie dotrze tradycyjna karetka. Przewagą modelu F 800 GS Adventure nad konkurencją są jego możliwości terenowe, które zawdzięcza miedzy innymi 21-calowym przednim kołom, aluminiowej płycie pod silnikiem chroniącą go przed uszkodzeniami, a także ponad 20 litrowy zbiornik paliwa zapewniający duży zasięg – mówi Łukasz „Broda” Siekański z BMW Zdunek w Gdyni.

BMW F800 GT Adventure z BMW Zdunek Motocykle -1410595

Pierwszy egzemplarz do szpitala w Pucku przekazany będzie w następnym tygodniu, drugi trafi do Sopotu kilka dni później.

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Asfalt LOTOSU redukujący smog ma trafić na drogę w pow. ostródzkim

LOTOS Asfalt i Samorząd Powiatu Ostródzkiego chcą zbudować doświadczalny odcinek drogi z asfaltem redukującym smog. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *