środa , 19 stycznia 2022
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
previous arrow
next arrow
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
previous arrow
next arrow
Nyar_2022_Volvo_Plichta_750x200_XC60
Nyar_2022_Volvo_Plichta_750x200_S90
moto3m_Peugeot_750x200
moto3m_KIA_750x200
moto3m_Citroen_750x200
previous arrow
next arrow

Jedynie 1/4 pojazdów w Polsce z ubezpieczeniem AC

Z danych Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że jedynie 27 proc. pojazdów w Polsce objętych jest polisą autocasco. Kierowcy, którzy decydują się na zakup ubezpieczenia AC, powinni zwracać uwagę nie tylko na cenę, ale i na zakres ochrony. Przy wyborze polisy należy zwrócić uwagę m.in. na wyłączenia odpowiedzialności, udział własny, rodzaj używanych w naprawie części czy dodatkowe usługi, np. pakiety assistance.

Nie ulega wątpliwości, że ubezpieczenie AC jest bardzo przydatne, zwłaszcza dla posiadaczy nowych samochodów. Większość kierowców z różnych względów nie decyduje się jednak na nabycie takiej polisy. Z danych KNF za II kwartał 2018 r. wynika, że jedynie niespełna 3,5 mln pojazdów, czyli 27 proc. ogółu, posiada autocasco. Kierowców mogą odstraszać zarówno ceny, jak i złe doświadczenia związane z zakupem nieodpowiedniej polisy. Nie wszyscy zdają sobie bowiem sprawę z tego, że istnieje wiele wariantów ubezpieczenia, które mogą także znacznie różnić się od siebie ceną. Dlatego też oprócz porównania cen u kilku towarzystw ubezpieczeniowych, przed podpisaniem umowy warto zapoznać się z oferowanymi warunkami, tak aby wybrać optymalną wersję polisy – dopasowaną do potrzeb kierowcy i w przystępnej cenie.

Cena kryterium decydującym o wyborze AC

Przy wyborze ubezpieczenia AC, właściciele samochodów w głównej mierze kierują się kryterium ceny. Wysokość składki w zależności od oferty może bowiem różnić się nawet o kilkaset złotych. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, że taka rozbieżność cenowa spowodowana jest przez wiele czynników. Wybierając polisę, należy zwrócić uwagę m.in. na rodzaj części używanych do naprawy pojazdu oraz wkład własny w likwidacji szkód.

Wbrew powszechnej opinii, polisa autocasco jest produktem dość skomplikowanym, występującym w wielu wariantach, stąd też różnice cenowe. Jeżeli zatem chcemy, żeby serwis wykonujący naprawę samochodów używał jedynie elementów oryginalnych, sygnowanych logo producenta pojazdu, to będziemy musieli wybrać droższą opcję. Jeśli natomiast zależy nam na niższych składkach, możemy np. zdecydować się na udział własny, polegający na wyrażeniu zgody na pokrycie części kosztów związanych z naprawą ewentualnej szkody. Przed decyzją o zakupie polisy AC warto więc zastanowić się, jakie elementy są dla nas najważniejsze i pod tym kątem porównać oferty towarzystw ubezpieczeniowych – mówi Piotr Bartos, Country Manager Insly w Polsce. 

Technologia na pomoc klientom i agentom

Dla wielu właścicieli pojazdów proces wyboru odpowiednio dopasowanej polisy AC może więc być zbyt skomplikowany. Na rynku dostępnych jest wiele ofert różnych towarzystw ubezpieczeniowych, dlatego zapoznanie się ze wszystkimi opcjami mogłoby być bardzo czasochłonne. Konieczne byłoby przebrnięcie przez często kilkunastostronicowe dokumenty (OWU), aby dowiedzieć się, jaki jest zakres danej polisy i jakie zakłada wyłączenia. Tutaj z pomocą przychodzą pośrednicy ubezpieczeniowi, którzy mają dostęp do ofert wielu ubezpieczycieli.

Oczywiście można szukać odpowiedniej oferty na własną rękę, ale znacznie wygodniejsze jest skorzystanie z pomocy ekspertów. Agenci ubezpieczeniowi mają zazwyczaj do dyspozycji nowoczesne narzędzia porównujące produkty różnych towarzystw ubezpieczeniowych, które nie tylko usprawniają ich pracę, ale także ułatwiają wybór klientom. Dzięki nim mogą w łatwy sposób wyszukiwać oferty, wystawiać polisy, a także odpowiedzieć na wszelkie pytania i wątpliwości klienta. Decydując się na pomoc agenta ubezpieczeniowego, który korzysta z tego typu narzędzi, zyskujemy pewność, że wybrana dla nas polisa będzie w jak najlepszym stopniu odpowiadała naszym potrzebom – dodaje Piotr Bartos z Insly.

Polisy AC występują w wielu wariantach, dlatego eksperci Insly radzą, aby podczas zakupu zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  • Udział własny i franszyzę redukcyjną (czy wymagana jest zgoda na samodzielne pokrycie części kosztów związanych z naprawą pojazdu)
  • Rodzaj używanych w naprawie części (czy można wybrać opcję ubezpieczenia, które pokrywa koszt oryginalnych części, sygnowanych logo producenta pojazdu)
  • Miejsce ewentualnej naprawy (czy można dokonywać napraw w warsztatach niezależnych, spoza listy serwisów partnerskich)
  • Dodatki (czy polisa zakłada pomoc assistance i w jakim zakresie oraz czy zawiera np. dodatkowe ubezpieczenie szyb)
Źródło: Insly

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Jeździsz bez „prawka”? Ubezpieczyciel wystawi ci rachunek za wypadek…

W 2020 roku prawo jazdy straciło 106,7 tys. kierowców, z czego większość to posiadacze uprawnień …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *