środa , 27 października 2021
_750x200_ dni otwarte
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
previous arrow
next arrow
_750x200_ dni otwarte
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
previous arrow
next arrow
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec
previous arrow
next arrow
Fot. KWP

Katastrofa drogowa… na szczęście to tylko ćwiczenia

Zderzenie dwóch samochodów, autokaru i quada, ofiara śmiertelna i 15 osób rannych przetransportowanych do szpitala, to bilans wypadku, do którego doszło w piątek rano w miejscowości Kolonia w gminie Kartuzy. Zdarzenie to, okazało się na szczęście tylko scenariuszem ćwiczeń dla funkcjonariuszy służb ratunkowych: Policji, Straży Pożarnej, ratowników medycznych i Parafialnej Grupy Pozoracyjnej z Sianowa. Ćwiczenia miały na celu praktyczne sprawdzenie opracowanych procedur ratunkowych w przypadku katastrofy drogowej z udziałem wielu osób i zagrożenia życia i zdrowia.

W piątek o godz. 10-tej oficer dyżurny centrum ratunkowego Kartuzach otrzymał zgłoszenie o wypadku drogowym, do którego doszło w miejscowości Kolonia w gminie Kartuzy. Pierwsze informacje wskazywały, że chcąc uniknąć zderzenia z quadem wiozący dzieci autokar uderzył w słup, a dodatkowo zderzyły się tam dwa samochody osobowe. W zdarzeniu ucierpiało kilkanaście osób cześć z nich uwięzione w pojazdach i jest także ofiara śmiertelna.

Fot. KWP
Fot. KWP

Taką informację natychmiast przekazano Dyżurnemu Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach i innym służbom ratowniczym. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego, którzy zabezpieczali miejsce uniemożliwiając osobom postronnym dostęp z zewnątrz, nie tylko kierowali ruchem pojazdów tworząc objazd odcinka drogi, na którym trwała akcja ratunkowa, ale także aktywnie uczestniczyli w akcji wynosząc ranne osoby z autobusu. Przybyłe na miejsce załogi straży pożarnej przy użyciu nowoczesnego sprzętu zajęły, się wydobyciem wszystkich osób z pojazdów ich segregacją i udzielaniem pierwszej pomocy.

Fot. KWP
Fot. KWP

Na szczęście, działania te okazały się jedynie scenariuszem, wymyślonym na potrzeby ćwiczeń i miały one na celu w praktyce sprawdzić procedury ratunkowe w przypadku zaistnienia katastrofy drogowej w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia wielu osób. Zorganizowane przez policjantów ćwiczenia miały za zadanie także zweryfikowanie funkcjonujących procedur reagowania na tego typu sytuacje, a także zobrazowanie sprawności działania służb ratowniczych, policji w trudnych warunkach.

Dla oddania wierności ćwiczeniom, udział w nich wzięło kilkudziesięciu pozorantów (uczniów Parafialnej Grupy Pozoracyjnej z Sianowa).

Źródło: KWP

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Travel in Style – magia Rolls-Royce’a!

W 1906 roku narodził się symbol luksusu motoryzacyjnego, który do dzisiaj utrzymuje się na szczycie. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *