sobota , 13 sierpnia 2022
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
Baner_Cupra_Plichta_marzec_2022
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
previous arrow
next arrow
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
Baner_Cupra_Plichta_marzec_2022
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
previous arrow
next arrow
Nyar_2022_Volvo_Plichta_750x200_S90
Nyar_2022_Volvo_Plichta_750x200_S90
moto3m_KIA_750x200
previous arrow
next arrow

Klimatyzacja w samochodzie – jak o nią zadbać?

Z czym kojarzy nam się lato? To przede wszystkim okres upałów oraz długich wakacyjnych podróży. Krótko mówiąc, bez klimatyzacji ani rusz. Zanim jednak wsiądziemy za kółko, warto upewnić się, że wentylacja w pojeździe działa prawidłowo. Jak dbać o prawidłowe funkcjonowanie klimatyzacji w samochodzie?

Dlaczego przegląd klimatyzacji jest tak ważny?

Wydawałoby się, że klimatyzacja to jeden z elementów samochodu, który nie wymaga regularnych kontroli. Okazuje się jednak, że o zaniedbania w tej kwestii nie trudno, w końcu nie zaglądamy pod maskę, jeśli nasze auto działa poprawnie. Układ wentylacji jest w dużej mierze podatny na rozwój pleśni oraz grzybów. Rozprzestrzenianie bakterii i drobnoustrojów w zamkniętym obiegu powietrza może wywołać u pasażerów różne infekcje oraz choroby.

Kiedy dokonać przeglądu klimatyzacji?

Kiedy dokonać przeglądu? Klimatyzację warto skontrolować co najmniej raz w roku, najlepiej w okresie wiosennym. Jesień i zima to pory roku cechujące się dużą wilgotnością powietrza. Takie warunki pogodowe sprzyjają rozwojowi bakterii i grzybów w układzie wentylacyjnym. Wiosenne czyszczenie spowoduje, że brud z ostatnich miesięcy zostanie usunięty, a klima będzie gotowa do użycia już podczas pierwszych ciepłych dni.

Innym bodźcem do sprawdzenia układu klimatyzacyjnego powinien być wydobywający się z niego nieprzyjemny zapach. Jeśli podczas pracy, z wentylatora wydobywa się przykry odór, powinniśmy jak najszybciej skorzystać ze środków do odgrzybiania klimatyzacji. Kontroli warto dokonać również w przypadku zakupu używanego samochodu. Niestety, nie mamy pewności, że poprzedni właściciel odpowiednio zajmował się tą kwestią. Zanim uruchomimy klimatyzację po raz pierwszy, wyczyśćmy ją, tak na wszelki wypadek.

Środki do odgrzybiania klimatyzacji – czego warto użyć?

By wyczyścić układ wentylacji samochodu, nie trzeba udawać się do specjalistycznego serwisu. Wybór środków do odgrzybiania klimatyzacji jest duży (przykładem może być spray TEC2000), dzięki czemu całą operację można przeprowadzić samodzielnie. Do najbardziej popularnych metod należą:

  • Ultradźwiękowa – polega na wykorzystaniu specjalnego preparatu, który należy rozpylić metodą ultradźwiękową w samochodzie i zostawić wraz z włączoną klimatyzacją. Substancja czynna zdezynfekuje kanały wentylacyjne. Po kilkunastu minutach należy dokładnie wywietrzyć pojazd.
  • Piankowa – preparat grzybobójczy w formie pianki należy wprowadzić do układu wentylacyjnego od strony silnika lub kokpitu. Jest to najtańsze rozwiązanie, które wymaga jednak precyzyjnego działania.
  • Ozonowa – metoda szybka i prosta, niewymagająca stosowania środków chemicznych. W tym wypadku minusem jest jednak wysoka cena urządzenia.

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Ile kosztuje polisa dla Tesli?

Wg Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) od stycznia do końca czerwca 2022 roku w kraju …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.