czwartek , 13 czerwca 2024
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
Volvobanergrudzie2022750x200
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
previous arrow
next arrow
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
Volvobanergrudzie2022750x200
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
previous arrow
next arrow
moto3m_KIA_750x200
Volvobanergrudzie2022750x200
previous arrow
next arrow
Mat. prasowe

Klucze dynamometryczne do samochodu – jakie przydadzą się w garażu?

Coraz więcej osób decyduje się na samodzielne wykonywanie wielu czynności we własnym samochodzie. To kwestia nie tylko ograniczania kosztów, ale i zamiłowanie do majsterkowania oraz naprawiania. Ponadto, chociażby w przypadku wymiany kół, nie trzeba szukać mechanika i czekać na wolny termin.

Wyposaż swój warsztat

W garażu warto mieć na tę okoliczność dobrze wyposażony warsztat, w wersji mini lub większej, gdy w planach są znacznie bardziej złożone zadania. Niezbędne okażą się rozmaite akcesoria, sprzęty i narzędzia, a wśród nich klucz dynamometryczny oraz klucz udarowy do kół. Jak dokonać właściwego wyboru takich sprzętów?

Klucz dynamometryczny – do czego służy?

W samochodzie nie obejdzie się bez odkręcania i dokręcania – chociażby śrub i zakrętek. Teoretycznie można to robić zwykłymi kluczami, używając tylko siły rąk. W praktyce jednak, łatwo o zbyt mocne dokręcenie lub zdecydowanie za słabe. W przypadku wielu części, np. w silniku, niektórych połączeń, ale i elementów kół, może to przynieść zgubne skutki.

Uszkodzenia nie tylko dokręcanego elementu, ale i kolejnych z nim powiązanych; zbyt słabe połączenia, które rodzą ryzyko ograniczenia bezpieczeństwa użytkowania samochodu. To tylko część z negatywnych konsekwencji niewłaściwej pracy ze śrubami i nakrętkami.

Nieocenioną pomocą i obowiązkowym narzędziem każdego, kto liczy na precyzję w działaniu, staje się klucz dynamometryczny. Jego zadaniem jest uzyskanie określonego momentu obrotowego. Sprawdza się podczas skręcania połączeń gwintowanych. Dzięki niemu uzyskiwany jest dokładnie taki moment obrotowy – czyli ściśle określona siła – jakiej wymaga dany materiał oraz na jaki pozwala wytrzymałość dokręcanego elementu.

Wśród kluczy dynamometrycznych można znaleźć następujące modele:

  • wychylny,
  • mechaniczny,
  • wskazówkowy,
  • łamany,
  • wyzwalany,
  • sprzęgłowy,
  • elektroniczny.

Wybór konkretnego modelu zależy od wykonywanych zadań. W przypadku prac przy samochodzie dobrze sprawdzi się np. model sprzęgłowy, przy czym najważniejsze są wartości dotyczą mocy klucza. Do zadań wykonywanych przy silniku polecane są klucze dynamometryczne oferujące wartość około 30 Nm. Do kół potrzebny jest mocniejszy model – 40 do 200 Nm, najlepiej elektryczny. W przypadku świec i drobnych elementów sprawdzi się klucz dynamometryczny mechaniczny, o momencie obrotowym wynoszącym maksymalnie 20 Nm.

Klucz udarowy do kół – najważniejsze parametry

Wymiana kół to jedno z najczęściej samodzielnie wykonywanych zadań. Niezbędne narzędzie do tego celu to klucz udarowy do kół. Nie wymaga użycia siły przez osobę nim operującą, pozwala ponadto na poradzenie sobie nawet z zapieczonymi śrubami. Przede wszystkim jednak ułatwia i przyspiesza pracę, gdy w perspektywie jest do odkręcenia/przykręcenia więcej niż kilka śrub.

W garażu przyda się model zasilany z sieci, w drodze zaś odpowiednie będą modele akumulatorowe. Profesjonalne warsztaty korzystają natomiast z narzędzi pneumatycznych. Maksymalny moment obrotowy powinien wynosić 400 Nm dla odkręcania i 200 Nm do zakręcania. Ważną funkcją jest możliwość regulacji momentu obrotowego.

Te dwa opisane narzędzia powinny stanowić obowiązkowe wyposażenie każdego, kto planuje samodzielną wymianę kół i inne prace przy samochodzie.

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Jak wybrać pierwsze auto? Poradnik dla nowych kierowców

Zakup pierwszego samochodu może być emocjonującym, ale też wymagającym doświadczeniem. Dla nowych kierowców ta decyzja …

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *