Gdynia stała się właśnie pierwszym miastem w Polsce, w którym podróż koleją będziemy mogli wygodnie kontynuować za kierownicą wypożyczonego auta elektrycznego w ramach nowej usługi PKP Mobility. Dzięki niej osoby podróżujące do naszego miasta pociągiem będą mogły łatwo wynająć przyjazne dla środowiska auto. W poniedziałek, 17 sierpnia, działanie systemu zostało uroczyście zainaugurowane.
Jak wygodnie dostać się z dworca kolejowego do domu czy na spotkanie biznesowe? W Gdyni od dziś można to uczynić na przykład za pomocą samochodu elektrycznego. Transport szynowy i drogowy połączyła usługa carsharingu dostępna w ramach PKP Mobility. To kolejne rozwiązanie w naszym mieście, które wpisuje się w prowadzoną na szeroką skalę politykę elektromobilności.
– Nie mamy wątpliwości, że jako Gdynia wyznaczamy pewne standardy – już nie tylko w Polsce, ale także w Europie. Trzy lata temu to my byliśmy inicjatorem tego, aby w województwie pomorskim zaczęły jeździć samochody tzw. carsharingowe. Obecnie mamy już ich ponad 1600. Dzisiaj wdrażamy zupełnie nową usługę, dzięki której osoby przyjeżdżające z innych części kraju, w ramach zakupionego biletu do przewozu koleją, będą mogły skorzystać z usługi elektrycznego samochodu. Nam jako miastu gwarantuje to, że nasi goście odwiedzający Gdynię będą mogli skorzystać z ekologicznego środka transportu – komentuje Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia – Przypomnijmy, że list intencyjny – który podpisaliśmy 3 lata temu z innymi samorządami oraz firmami, które zajmują się carsharingiem – skłaniał nas właśnie do tego, by w 2020 roku ta flota zaczęła mocno wzbogacać się i być wyposażona w samochody elektryczne. To dziś się dzieję. Jest to powód do dumy i pewnej radości, a także sposobność do tego, aby się pochwalić. Jesteśmy pierwszym takim samorządem w Polsce, jest to jedna z nielicznych tego rodzaju usług w Europie.
Wypożyczenia i zwrotu samochodu można dokonać w tej samej lokalizacji – na specjalnie oznaczonych miejscach postojowych przy dworcu Gdynia Główna. Korzystanie z wynajmu ekologicznych aut niesie w Gdyni ze sobą wiele korzyści. Kierowcy uprawnieni są do darmowego parkowania w strefach, w których obowiązują opłaty, czy poruszania się po buspasach.
Aby móc skorzystać z wynajmu auta w ramach PKP Mobility, należy kupić bilet na pociąg za pośrednictwem serwisu BILKOM. Po sfinalizowaniu transakcji pasażer będzie miał możliwość przekierowania do aplikacji Easyshare. Należy się do niej zalogować (lub w przypadku nieposiadania jeszcze konta – zarejestrować), a następnie zarezerwować auto. Pojazd rezerwować można z minimum 2-godzinnym wyprzedzeniem. Przejazd pociągu jest monitorowany w systemie, dzięki czemu pasażer ma gwarancję, że auto będzie na niego czekać nawet w przypadku opóźnienia pociągu.
Usługa udostępniona w Gdyni od 17 sierpnia jest pilotażem dla całego Trójmiasta. Początkowo po ulicach naszego miasta będzie się można poruszać jednym z 10 elektrycznych samochodów Nissan Leaf. Koszt wypożyczenia pojazdu to 20 zł za godzinę. Przy korzystaniu powyżej 4 godzin opłata zmniejsza się do zaledwie 6 zł za godzinę. Usługa będzie sukcesywnie rozwijana – pojawią się zarówno kolejne pojazdy, jak i dworce, z których będzie możliwy odbiór elektrycznych samochodów.
Rozpoczęcie pilotażu nowej usługi przy dworcu Gdynia Główna nie jest przypadkowe. To jedna z 10 największych pod względem liczby obsługiwanych pasażerów stacji kolejowych w kraju, z której korzystają zróżnicowane grupy podróżnych. Oferta wynajmu samochodów poprzez system sprzedaży biletów BILKOM i możliwość przesiadki do samochodu tuż obok dworca kierowana jest zarówno dla osób podróżujących w celach biznesowych, jak i turystów oraz mieszkańców miejscowości, którzy zasadniczą część podróży wolą odbyć pociągiem.
– Dzisiaj uruchamiamy pilotażowy projekt oparty o auta elektryczne. Przede wszystkim zależy nam na zapewnieniu pasażerowi nie tylko podróży koleją, ale również rozszerzenia jej o usługi dodatkowe. Jest to odpowiedź na potrzebę związaną z tzw. ostatnią milą – pasażer nie pozostaje na dworcu, ale może kontynuować swoją podróż. Tego bezpośrednio pasażerowie oczekują i stąd też pomysł, idea i, jak widać, wdrożenie tego projektu w oparciu o samochody elektryczne – mówi Marek Chrzanowski, dyrektor projektu w Biurze Strategii i Spraw Klienta PKP S.A.