poniedziałek , 20 września 2021
ds-4-moto3m-750x200
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner_Porsche_Centrum_Sopot_wrzesień2021_Taycan
previous arrow
next arrow
ds-4-moto3m-750x200
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner_Porsche_Centrum_Sopot_wrzesień2021_Taycan
previous arrow
next arrow
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec

Koniec z nudą! Kolor ma znaczenie! Paleta samochodowych barw w Trójmieście

Biały! To od wielu lat najpopularniejszy kolor i w dalszym ciągu to stwierdzenie zachowuje aktualność. Popularność tej barwy brała się głównie z jej ceny – była najtańszym, często bezpłatnym rozwiązaniem podczas kupowania nowego samochodu. Stąd często lądował on na nadwoziu aut służbowych i firmowych. Dzisiaj wybór barw i rodzajów lakierów jest jeszcze bogatszy niż kiedyś, mimo to, wśród klientów wielu marek, wciąż panują konserwatywne nastroje. Zdarzają się jednak ekscentrycy, którzy wybierają kolory najogólniej pisząc – ekskluzywne, czyli rzadkie i oryginale. 

Obecnie, biały lakier wciąż często zdobi nadwozie aut służbowych i flotowych, ale równie często trafia też na karoserię samochodów bardzo luksusowych i drogich.

Biały, diamentowy lakier Bright Designo, który zamówił klient firmy Mercedes-Benz Witman na swoim Maybach’u wymagał dopłaty 4178 zł w stosunku do bezpłatnego, standardowego koloru czarnego.

Ten sam lakier w metalicznym wydaniu na nadwoziu modelu AMG GT S to z kolei dopłata 9823 zł.

A jaki kolor nadwozia najczęściej wybierają klienci Mercedesa? 

Niespodzianki raczej nie będzie. Klienci obu trójmiejskich dealerów marki Mercedes-Benz – firmy BMG i Witman, najczęściej decydują się na tradycyjne barwy w przypadku tych samochodów, czyli lakier czarny i srebrny. Zdarza się, że dopłacają do ulubionego odcieniu, ale wciąż uogólniając pozostają te wspomniane kolory.

Na ekstrawagancję pozwalają sobie głównie nabywcy tych nietypowych modeli, takich jak np. G500 4×4² albo GLE Coupe.

Klienci Audi, BMW i Porsche – mają więcej śmiałości przy wyborze koloru.

Fot. BMW MINI Zdunek (fb)
Fot. BMW MINI Zdunek (fb)

Trochę mniej konserwatywni są nabywcy innych luksusowych, niemieckich samochodów. Dotyczy to jednak głównie najmocniejszych modeli w sportowych odmianach.

Dealer BMW MINI Zdunek wydał na początku września klientowi z Trójmiasta model M3 w kolorze Yas Marina Blue. Audi Centrum Gdańsk modele serii RS często sprzedaje w odcieniach czerwieni lub różnych odmianach niebieskiego. Sportowe modele Porsche, także wybierane są raczej w „kolorowych” barwach.

Bardziej „spokojne” modele, takie jak A4, A6 w przypadku Audi, seria 5 lub 7 w BMW, albo Cayenne i Panamera w Porsche – tak jak w przypadku Mercedesa – przybierają spokojne, typowe barwy – najczęściej czerni, bieli czy grafitu.

Porsche Centrum Sopot - salon-01033

Ekstrawagancja w tańszych i popularniejszych modelach

Nissan Juke - żółty kolor Zdunek KMJ1210704W przypadku samochodów z kategorii „popularnych” nietypowe barwy całkowicie zmieniają charakter samochodu dodając mu elegancji, agresji lub po prostu szeroko pojętego stylu.

W salonie Nissan ZdunekKMJ w Gdańsku eksponowany jest Juke w nieczęsto spotykanym kolorze „słoneczny żółty” wymagający dopłaty 2000 zł. Stosunkowo nieduża dopłata zmienia jednak radykalnie wygląd samochodu i podnosi jego atrakcyjność oraz wizualną oryginalność, której akurat temu modelowi Nissana i tak nie brakuje.

Z drugiej strony – popularny kompakt w swojej sportowej odsłonie, przyodziany w „konserwatywną” czerń z czerwonymi akcentami staje się wizualnie ultra-agresywny i ekstrawagancki. Takim przykładem może być Renault Megane RS w eksponowane w salonie Renault Zdunek w Gdańsku.

Nawet najpopularniejsza w Polsce Skoda Fabia w nietypowym zielonym kolorze nabiera zupełnie innego wyrazu, niż „standardowa” biel.

Skoda dni otwarte-03309

Kolor ma znaczenie!

Dowód na to, że niemal każde koloroystyczne marzenie można spełnić... oklejając auto folią. (Fot. colorchange.pl)
Dowód na to, że niemal każde koloroystyczne marzenie można spełnić… oklejając auto folią. (Fot. colorchange.pl)

Bezsprzecznie! Kolor nadwozia ma wpływ na to jak odbierany jest samochód, a tym samym również jego właściciel, ale również na to, jaką przyszłą wartość będzie miał dany samochód na rynku wtórnym.

Mody na kolory samochodu nie ma – są tylko gusta, a te jak wiadomo są jakie są i o tym nie ma co dyskutować.

Alternatywnie, jeśli dokona się złego wyboru, albo po prostu poniesie fantazja – kolor samochodu można w każdej chwili zmienić. Z pomocą przychodzą tutaj firmy zajmujące się oklejaniem karoserii jak np. ColourChange z Gdyni, która umożliwia szybką i często wielokrotnie tańszą zmianę koloru samochodu, niż miałoby to miejsce w przypadku ponownego lakierowania.

A Ty, w jakich barwach widziałbyś swój wymarzony samochód?

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Inwestycja drogowa to projekt na lata – GDDKiA tłumaczy, dlaczego budowa nowych dróg trwa tak długo

Choć kierowcy chcieliby, aby działo się to zdecydowanie szybciej, to od pierwszego pomysłu do oddania …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *