Slider
Slider

Koniec z Pb95, Pb98 i ON. Nowe oznaczenia na stacjach od października 2018

Od 12 października 2018 roku, za sprawą nowego rozporządzenia Unii Europejskiej, wprowadzone zostaną nowe oznakowania paliw na stacjach benzynowych. Ma to ujednolicić sposób tankowania w całej Europie i zminimalizować ryzyko pomyłek zatankowania niewłaściwego paliwa. 

Fot. fuel-identifiers.eu
Fot. fuel-identifiers.eu

Nowe oznaczenia pojawią się na wszystkich stacjach benzynowych – zarówno na dystrybutorach jak i pistoletach. Ponadto do nowego oznakowania będą musieli się dostosować również producenci samochodów, stosując stosowne naklejki na klapkach wlewu paliwa.

Nowe oznakowanie początkowo stosowane będzie jako dodatkowe i nie zastąpi ono od razu znanych od lat skrótów ON i Pb. Nalepki na dystrybutorach będą mieć przynajmniej 30 mm średnicy, a te na pistoletach i wlewach paliwa przynajmniej 13 mm.

Fot. fuel-identifiers.eu
Fot. fuel-identifiers.eu

Nowe oznaczenia w praktyce

Dla benzyny będzie to E5, E10 i E85. Oznaczenia będą przedstawione w kółku. Litera E to skrót od etanolu, a liczba obok to maksymalna procentowa zawartość etanolu w paliwie zalecana do użycia w pojeździe, np. E10 (benzyna zawierająca do 10 proc. etanolu).

Dla oleju napędowego – B7, B10 i XTL. Oznaczenia będą przedstawiane w kwadracie. „B” oznacza biodesel, liczba obok litery to maksymalna ilość biodesla dopuszczalna w danym pojeździe. XTL to nierafinowany olej napędowy, czyli wytwarzany z surowców odnawialnych lub kopalnych innych niż ropa naftowa

Dla paliw gazowych – H2, CNG, LPG i LNG. Oznaczenia będą przedstawiane w rombie. H2 to wodór, CNG to sprężony gaz ziemny, LNG to skroplony gaz ziemny a LPG to gaz płynny.

Nowe etykiety pojawią się we wszystkich 28 państwach członkowskich Unii Europejskiej, krajach EOG (t.j. Islandii, Liechtensteinie i Norwegii), jak również Macedonii, Serbii, Szwajcarii i Turcji, które należą do CEN i w związku z tym powinny stosować normy CEN.

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Poważne utrudnienia na Obwodnicy Trójmiasta na w. Gdynia Wielki Kack

W związku z budową drogi ekspresowej S6 tzw. Trasy Kaszubskiej i rozbudową węzła Gdynia Wielki …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *