sobota , 16 października 2021
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner_Porsche_Centrum_Sopot_wrzesień2021_Taycan
previous arrow
next arrow
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner_Porsche_Centrum_Sopot_wrzesień2021_Taycan
previous arrow
next arrow
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec
previous arrow
next arrow
Mat. prasowe

Konserwacja łożyska. Jak prawidłowo ją wykonać?

Łożyska to elementy, które pracują na okrągło. Dlatego tak ważne jest ich regularne i staranne serwisowanie. Odpowiednia konserwacja łożyska ma przełożenie na długą i bezproblemową pracę tego elementu, co pozwoli nam oszczędzić pieniądze i czas.

Dlaczego serwisowanie łożysk jest ważne?

W przypadku wszystkich elementów mechanicznych, których eksploatację można określić jako intensywną, konieczna jest częsta i rzetelna konserwacja. Tak jest też w przypadku łożysk, czyli elementów służących do podtrzymywania (łożyskowanie) innych części w urządzeniach mechanicznych. Częsta konserwacja pozwala nie tylko zapobiegać szybszemu zużyciu części, ale także rozpoznać zbliżające się problemy. Samo serwisowanie łożyska dobrze jest poprzedzić regularną kontrolą. Może zresztą się okazać, że konserwacja wcale nie będzie potrzebna.

Co powinna uwzględniać konserwacja łożyska?

Czyszczenie

Elementem konserwacji jest na pewno czyszczenie łożyska, które należy wykonywać przynajmniej raz na rok. Mówimy tu oczywiście o solidnym czyszczeniu. Jeśli zaś element służy na co dzień do przenoszenia większych obciążeń, wówczas dokładne czyszczenie dobrze jest wykonywać częściej, np. raz na pół roku. Ponadto łożyska należy czyścić naftą lub benzyną po każdym większym zabrudzeniu lub dłuższym składowaniu. Po czyszczeniu smarujemy.

Odpowiednie smarowanie

Prawidłowe smarowanie łożyska przedłuża jego żywotność, zmniejsza tarcie oraz zapewnia dobre warunki pracy. Przyczynia się także do zachowania zbilansowanej temperatury elementu. Sposób smarowania zależy od modelu, w szczególności zaś od rodzaju elementów tocznych oraz prędkości obrotowej. Odpowiednie smary, oleje i spraye znajdziesz w sklepie EBMiA.plhttps://www.ebmia.pl/1790-smary-i-oleje

Mat. prasowe

Drgania i temperatura

Kolejna sprawa to sprawdzenie poziomu szumu i temperatury łożyska. Do detekcji szumu najlepiej zastosować specjalne urządzenia wibroakustyczne lub stetoskop. Z kolei, aby dobrze sprawdzić temperaturę, należy przyłożyć czujnik w miejscu, gdzie znajduje się otwór olejowy.

Częstotliwość drgań

Konserwacja łożyska powinna obejmować także sprawdzenie częstotliwości drgań, którego dokonamy z pomocą analizatora widma drgań. Podczas pomiaru należy mieć na uwadze indywidualną skalę, która ustalona jest odrębnie dla danej maszyny. Inny jest bowiem poziom drgań w zależności od warunków pracy łożyska czy miejsca dokonywania pomiaru.

Przechowywanie

Etapem konserwacji łożysk jest także ich odpowiednie przechowywanie, co zapobiega korozji lub zniszczeniu. Pilnujemy, by temperatura otoczenia była możliwie stała i nie wyższa niż 25°C, a wilgotność powietrza nie wyższa niż 60%. Miejsce składowania nie może mieć kontaktu z substancjami agresywnymi.

Jak rozpoznać kłopoty z łożyskiem? Kiedy je wymienić?

Odpowiednio wczesne wykrycie, że z łożyskiem coś się dzieje nie tak, pozwala w wielu przypadkach uniknąć kosztownych napraw. Dlatego warto wiedzieć, jak prostym sposobem wykryć nieprawidłowości. Na pewno problemem są głośne i częste szumy – sprawne łożysko pracuje bowiem cicho i płynnie. Kolejną sprawą jest zbyt wysoka temperatura podczas pracy (przegrzane łożysko).

Istnieją także sytuacje, kiedy łożysko bezdyskusyjnie trzeba wymienić. Zazwyczaj, kiedy jest już zużyte, co można rozpoznać po charakterystycznych wyłuszczeniach na bieżniach i częściach tocznych. Ponadto zła obsługa, nieprawidłowy montaż i smarowanie, a także korozja przyczyniają się do szybszego zmęczenia materiału, uszkodzeń oraz w konsekwencji do konieczności całkowitej wymiany tego elementu.

Mat. prasowe

Artykuł dostarczył sklep techniczno-narzędziowy EBMiA.pl oferujący różnego typu łożyska jak kulkowe, stożkowe, walcowe, igiełkowe bądź baryłkowe https://www.ebmia.pl/1264-lozyska-barylkowe

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Czy można zmienić numer VIN?

Zmiana numeru VIN jest możliwa, ale tylko w niektórych przypadkach. Jak przebiega i z jakimi …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *