czwartek , 13 czerwca 2024
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
Volvobanergrudzie2022750x200
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
previous arrow
next arrow
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
Volvobanergrudzie2022750x200
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
previous arrow
next arrow
moto3m_KIA_750x200
Volvobanergrudzie2022750x200
previous arrow
next arrow

Konsultacje społeczne na temat elektromobilności w Gdańsku

Do 16 czerwca trwają konsultacje społeczne na temat projektu strategii rozwoju elektromobilności w Gdańsku do 2035 roku. Gdańszczanki i gdańszczanie swoje sugestie i uwagi mogą zgłaszać podczas spotkania online, które odbędzie się 3 czerwca, za pomocą ankiety oraz mailowo.

Elektromobilność to wszelkie działania związane ze stosowaniem pojazdów z napędem elektrycznym: począwszy od zakupu pojazdów, przez ich eksploatację, po zapewnienie możliwości ładowania.

Celem rozwoju elektromobilności jest przede wszystkim poprawa czystości powietrza oraz zmiana przyzwyczajeń transportowych mieszkańców. Ma to wpłynąć na zdrowie, jakość życia oraz atrakcyjność turystyczną miast.

Wspieranie rozwoju elektromobliności – to jedno z zadań samorządów wynikających z Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych z 11 stycznia 2018 r. Samorządy inwestują nie tylko w zeroemisyjną flotę pojazdów komunikacji miejskiej, ale również w infrastrukturę ładowania pojazdów elektrycznych.

W Gdańsku działania mające na celu rozwój elektromobilności to:

  • stworzenie zeroemisyjnej floty autobusów
  • zachęcanie i umożliwienie poruszania się w sposób zrównoważony, czyli z wykorzystaniem transportu publicznego, rowerowego czy carsharingu i aut niskoemisyjnych
  • rozbudowa systemu miejskiego roweru elektrycznego
  • wykorzystywanie aut z napędem nisko lub zeroemisyjnym we flocie Urzędu Miasta Gdańska

Weź udział w konsultacjach, wypełnij ankietę

W związku z projektem “Strategia rozwoju elektromobilności w Gdańsku do roku 2035” do 16 czerwca trwają konsultacje społeczne. Gdańszczanki i gdańszczanie swoje uwagi i sugestie mogą zgłaszać mailowo pod dresem elektromobilnosc@gdansk.gda.pl. Mogą też wypełnić ankietę: Ankieta dla mieszkańców Gdańska

Badanie jest realizowane w ramach konsultacji społecznych „Strategii rozwoju elektromobilności w Gdańsku do roku 2035”. Wypełnienie ankiety zajmuje około 10 minut. Wszystkie Państwa uwagi i komentarze są mile widziane. Wyniki badania zostaną uwzględnione jako głos Mieszkańców w procesie konsultacji Strategii rozwoju elektromobilności w Gdańsku.

Spotkania online

Mieszkańcy mogą wziąć także udział w spotkaniach online, które transmitowane są na portalu www.gdansk.pl. Pierwsze z nich odbyło się 27 maja, kolejne będzie transmitowane w środę, 3 czerwca, od godz. 17.00.

Główne założenia “Strategii rozwoju elektromobilności w Gdańsku do roku 2035” stanowią załącznik do Zarządzenia Prezydenta Miasta Gdańska nr 632/20 z 20 maja 2020 r.

Program rozwoju elektromobilności w Polsce jest jednym z głównych projektów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych (z dn. 11 stycznia 2018 r.) nakłada na Miasto Gdańsk m.in. obowiązki, które można podzielić na dwa obszary: zeroemisyjny tabor autobusów publicznego transportu zbiorowego oraz dostęp mieszkańców do ogólnodostępnych punktów ładowania samochodów elektrycznych.

Obecnie w Gdańsku istnieją 52 ogólnodostępne punkty sieci ładowania pojazdów elektrycznych, a 21 jest w budowie. Grupa robocza składająca się z przedstawicieli Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, Biura Rozwoju Gdańska oraz Energi Operator SA wytypowała 81 nowych lokalizacji, spośród których – po konsultacjach społecznych, które zakończyły się 27 maja – wybranych zostanie 68.

Źródło: gdansk.pl (oprac. WG)

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Kierująca BMW Serii 7 w Redzie rozbiła je o ścianę podziemnego garażu

W halach garażowych często dochodzi do drobnych kolizji – otarć czy stuknięć. Ale groźnie wyglądająca …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *