Volvobanergrudzie2022750x200
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
previous arrow
next arrow
Volvobanergrudzie2022750x200
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
previous arrow
next arrow
Volvobanergrudzie2022750x200
moto3m_KIA_750x200
previous arrow
next arrow
Fot. Kamil Złoch

Kontrole w gdyńskich autobusach. Kierowcy pod nadzorem

Rutynowe kontrole Nadzoru Ruchu ZKM w Gdyni pozwoliły na wykrycie dwóch kierowców, którzy jeszcze przed wyjazdem z bazy byli w stanie po spożyciu alkoholu. W zeszły czwartek przeprowadzono badania trzeźwości w bazie w Rumi, które wykazały, że jeden z kierujących zatrudniony w PKS Gdynia SA był nietrzeźwy, a drugi – pracownik BP Tour – nie przekroczył wprawdzie ustawowego 0,2 promila, ale również nie wyjechał w trasę.

Udało się uniknąć potencjalnego zagrożenia na drodze – dwóch kierowców pracujących dla zewnętrznych firm obsługujących linie autobusowe ZKM Gdynia zostało z samego rana przyłapanych po spożyciu alkoholu. Było to możliwe dzięki rutynowym kontrolom, podczas których inspektorzy Nadzoru Ruchu ZKM sprawdzają stan autobusów oraz trzeźwość kierowców jeszcze zanim wyruszą oni na pierwsze kursy.

Dzięki tej procedurze w ubiegły czwartek, 26 maja dwóch kierowców nie rozpoczęło pracy za kierownicą autobusu. Kontrola w bazie w Rumi wykazała, że jeden z kierujących zatrudniony w spółce PKS Gdynia był nietrzeźwy, co potwierdziło też badanie wykonane przez wezwanych na miejsce policjantów – wykazano ok. 0,75 promila alkoholu. Kierowca tym samym popełnił przestępstwo i został zatrzymany przez policję – przyznał się do spożycia alkoholu w dniu poprzedzającym pracę.

Drugi z przyłapanych podczas kontroli, pracownik operatora BP Tour, nie przekroczył natomiast ustawowego progu 0,2 promila w wydychanym powietrzu, ale również przyznał się do spożycia alkoholu poprzedniego dnia. Został dopuszczony do pracy dopiero po kilku godzinach, na prośbę jego pracodawcy, gdy alkomat wskazał na „zero”.

Na miejscu zbadano także pozostałych kierowców zatrudnionych przez operatorów, którzy byli trzeźwi.

Władze miasta w porozumieniu z ZKM w Gdyni odpowiedzialnym za funkcjonowanie transportu publicznego na terenie Gdyni zapowiadają brak tolerancji dla podobnych sytuacji w trosce o pasażerów i innych uczestników ruchu. Nadal będą działać rutynowe kontrole Nadzoru Ruchu ZKM. Pod uwagę będzie brane również zaostrzenie wewnętrznych procedur, które pozwalają skutecznie wskazywać nietrzeźwych kierowców i uniemożliwiać im podjęcie pracy po spożyciu alkoholu.

Źródło: Gdynia.pl 

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Ostatni etap prac na moście wantowym w Gdańsku. W sobotę zawężenie jezdni

Dobiegają końca prace konserwacyjne na moście wantowym im. Jana Pawła II w ciągu ul. Sucharskiego. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *