wtorek , 23 kwietnia 2024
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Volvobanergrudzie2022750x200
previous arrow
next arrow
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Volvobanergrudzie2022750x200
previous arrow
next arrow
moto3m_KIA_750x200
Volvobanergrudzie2022750x200
previous arrow
next arrow

Kontrolki – co chce Ci powiedzieć Twój samochód?

Na desce rozdzielczej samochodu pojawił się świecący znaczek? W ten sposób nasze auto chce nam przekazać ważną wiadomość. Kolorowe kontrolki są formą komunikacji auta z kierowcą. Zwykle duża część z nich pozostaje jednak w ukryciu, dlatego gdy przed oczami pojawia się dodatkowa świecąca ikonka możemy być pewni – samochód chce nam o czymś przypomnieć lub rozpaczliwie woła o pomoc.

Odszyfrowanie samochodowych komunikatów wcale nie musi być trudne, podstawową kwestią jest zwrócenie uwagi na kolor świecącej się kontrolki. Każda z trzech barw: zielona, pomarańczowa i czerwona już na pierwszy rzut oka pozwala odgadnąć jak istotna jest informacja i czy powinniśmy kontynuować jazdę.

Co oznaczają kolory?

W takcie użytkowania auta kierowcy najczęściej towarzyszą zielone (lub niebieskie) symbole, które oznaczają uruchomione funkcje samochodu, jak np. kierunkowskazy czy światła. Pełnią one rolę informacyjną i nie sygnalizują usterek, dlatego nie wymagają naszej interwencji. Z większą uwagą powinniśmy obserwować pomarańczowe kontrolki, które mogą oznaczać działanie systemów lub urządzeń, ale także niegroźne awarie lub „potrzeby” samochodu – jak np. rezerwa paliwa. Ta grupa kontrolek pełni rolę ostrzegawczą, sygnalizowane w ten sposób problemy nie uszkodzą od razu samochodu, jednak potrzebują sprawdzenia lub naprawy w najbliższym możliwym terminie. Czerwony kolor na desce rozdzielczej auta to jasny komunikat – zatrzymaj samochód. Świecące się na czerwono kontrolki zazwyczaj zwiastują poważną awarię, ich zignorowanie może być niebezpieczne i bardzo kosztowne.

Wyposażanie samochodów w zaawansowane sterowniki i komputery służy lepszej komunikacji kierowcy z samochodem, który prowadzi. Przez system kontrolek i informacji tekstowych toczy się między nimi rozmowa. Samochód sygnalizuje poważne awarie, ale również informuje o zdarzeniach, które nie unieruchomią pojazdu, ale mogą mieć wpływ na komfort czy bezpieczeństwo jazdy, np. spadek ciśnienia w oponie, kończący się płyn do wycieraczek. Kierowca powinien być uważny na pojawiające się komunikaty, ta rozmowa dotyczy jego bezpieczeństwa.

Radosław Jaskulski, instruktor ŠKODA Auto Szkoła.

Nigdy nie lekceważ tych kontrolek!

Kontrolka oleju silnikowego – informuje o zbyt niskim poziomie oleju. Co robić? W tym przypadku należy natychmiast wyłączyć silnik, jego dalsza praca może spowodować poważne uszkodzenia, których naprawa będzie słono kosztować.

Temperatura silnika – temperatura płynu chłodzącego silnik jest zbyt wysoka (lub brak płynu chłodzącego). Co robić? Należy niezwłocznie zatrzymać auto w bezpiecznym miejscu, zgasić silnik oraz uzupełnić brakujący płyn. Niezbędna jest też wizyta u mechanika, który skontroluje sprawność i szczelność układu chłodzenia.

Kontrolka ładowania akumulatora – pojawienie się czerwonej „skrzynki z plusem i minusem” oznacza problemy układu ładowania. Co robić? Zwykle wystarczy doładować akumulator, w poważniejszych przypadkach może być konieczna wymiana baterii lub innych części układu na nowe.

Układ hamulcowy – czerwony wykrzyknik informuje o zaciągniętym hamulcu ręcznym. Gdy po zwolnieniu hamulca kontrolka nie gaśnie, może również oznaczać niski poziom płynu hamulcowego. Co robić? W tej sytuacji niezbędne jest dolanie brakującego płynu. Nie zaszkodzi też spotkanie z mechanikiem, awaria hamulców zagraża bezpieczeństwu podróży.

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Woski pokazowe w Detailing House. Który wybrać?

W poprzednim wydaniu porad dotyczących wosków od Detailing House, przybliżyliśmy Wam woski hybrydowe i syntetyczne. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *