piątek , 24 września 2021
ds-4-moto3m-750x200
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner_Porsche_Centrum_Sopot_wrzesień2021_Taycan
previous arrow
next arrow
ds-4-moto3m-750x200
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner_Porsche_Centrum_Sopot_wrzesień2021_Taycan
previous arrow
next arrow
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec
previous arrow
next arrow
Fot. cbsp.policja.pl

Kradli luksusowe samochody w Niemczech, w Polsce je legalizowali

18 kradzionych w Niemczech samochodów odzyskali w Polsce funkcjonariusze gdańskiego CBŚP. Niemiecka policja (LKA Berlin) zatrzymała w tym czasie 6 Polaków, członków zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się kradzieżami samochodów i ich legalizacją w Polsce. Było to możliwe dzięki powołaniu międzynarodowego zespołu śledczego prokuratur w Berlinie i Gdańsku oraz CBŚP i policji niemieckiej – LKA Berlin. Zatrzymanym zarzuca się co najmniej 45 kradzieży pojazdów o wartości 2 mln euro. Straty spowodowane przez przestępców, strona niemiecka oszacowała na 10 mln euro.

W lutym 2016 r. w Niemczech wszczęto śledztwo  przeciwko polskiej grupie przestępczej trudniącej się kradzieżami pojazdów luksusowych o wysokiej wartości takich jak:  Porsche oldtimer, samochody campingowe marki Fiat, transportery –  marki IVECO,  a także samochody: Audi, Range Rover i Peuegot.

Funkcjonariusze gdańskiego CBŚP i niemieckiej policji od tego momentu zaczęli intensywnie pracować nad sprawą. Ustalili, że w grupie działa 16 osób, które zajmują się kradzieżami aut. W lutym tego roku policja niemiecka zatrzymała 6 członków grupy przestępczej, w tym głównych organizatorów przestępczego procederu. Miało to miejsce podczas przekazywania samochodu campingowego Fiat w miejscowości Hoppegarten koło Berlina.

Fot. cbsp.policja.pl
Fot. cbsp.policja.pl

Niemieccy policjanci dzięki informacjom przekazanym przez  gdańskie CBŚP  dotarli do miejsc, w których przechowane były kradzione samochody. Policjanci odzyskali w Berlinie 4 samochody i zabezpieczyli dublety tablic rejestracyjnych pojazdów, sfałszowane dokumenty rejestracyjne aut i sfałszowane dokumenty osobiste, sfałszowane plakietki ochrony środowiska umieszczane na pojazdach, narzędzia służące do kradzieży samochodów oraz części samochodowe ze skradzionych pojazdów.
Policjanci ustalili również, że grupa korzysta z bunkra w Nadrenii-Westfalii, gdzie przechowywane są kradzione pojazdy.

Fot. cbsp.policja.pl
Fot. cbsp.policja.pl

W Polsce funkcjonariusze gdańskiego CBŚP  zatrzymali mężczyznę, który był zleceniodawcą, pośrednikiem i jednocześnie finansował działalność przestępczą oraz zaopatrywał członków grupy przestępczej w urządzenia  służące do pokonywania systemów elektronicznych w pojazdach.

W ostatnich dniach funkcjonariusze gdańskiego CBŚP wspólnie z policjantami LKA 414 Berlin przeszukali siedem miejsc w Polsce bezpośrednio związanych z członkami rozpracowywanej grupy przestępczej. W trakcie przeszukań funkcjonariusze zabezpieczyli  dokumenty w języku niemieckim dotyczące pojazdów rożnych marek, telefony komórkowe oraz laptopy. Ponadto na dwóch adresach policjanci zabezpieczyli 4 Peugeoty 508 o łącznej wartości ok. 200 tys. zł.  Biegli z zakresu mechanoskopii z LK KWP w Gdańsku, stwierdzili ingerencję w oznaczenia identyfikacyjne pojazdów.

Fot. cbsp.policja.pl
Fot. cbsp.policja.pl

W stosunku do pięciu członków tej grupy przestępczej  wydano listy gończe.

W sumie: dotychczas w sprawie występuje 16 osób podejrzewanych o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej. Zatrzymanym  do tego momentu  zarzuca się 45 czynów. W Polsce policjanci odzyskali 18 pojazdów różnych marek skradzionych w Niemczech.

Prokuratura w Berlinie i Krajowym Urzędem Kryminalnym Policji (LKA ) wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Gdańsku i Zarządem CBŚP w Gdańsku stworzyli wspólną niemiecko-polską grupę śledczą w ramach JIT (Joint Investigation Team). Podstawą utworzenia tej międzynarodowej grupy śledczej jest projekt Unii Europejskiej ISEC, którego przedmiotem działania jest zwalczanie zorganizowanych, mobilnych grup przestępczych obszaru państw nadbałtyckich łącznie z rosyjsko-języcznymi grupami zorganizowanymi.

Źródło: policja.pl

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Ćwiczenia ratownictwa medycznego na torze Autodrom Pomorze

23 września o godzinie 10.00 na terenie Ośrodka Doskonalenia Techniki Jazdy Autodrom Pomorze w Pszczółkach …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *