poniedziałek , 20 września 2021
ds-4-moto3m-750x200
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner_Porsche_Centrum_Sopot_wrzesień2021_Taycan
previous arrow
next arrow
ds-4-moto3m-750x200
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner_Porsche_Centrum_Sopot_wrzesień2021_Taycan
previous arrow
next arrow
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec
Mat. prasowe

Kredyt na samochód – czym jest i jakie warunki trzeba spełniać

Każdy z nas marzy o nowym samochodzie. Niestety realia weryfikują plany. Gdy sytuacja finansowa nie pozwala na kupno nowego pojazdu za gotówkę, nasuwa się na myśl jedno słowo – kredyt.

Zanim podejmiesz decyzję, który sposób finansowania wybrać, dowiedz się jak dokonać właściwej kalkulacji dogodnej dla Twoich potrzeb i możliwości przy użyciu dostępnych narzędzi, takich jak kalkulator leasingowy oraz kredytu. Warto zdobyć wiedzę na temat kosztu całkowitego i stopy oprocentowania. Powyższe wytyczne pozwolą Ci zorientować się, czy kredyt, na który się decydujesz nie wpędzi Cię w kłopoty finansowe.

Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy na kredyt na samochód?

Najczęściej zadawane pytania na temat kredytu na samochód:

 • Jakie są wady i zalety kredytu samochodowego?
 • Czym różni się kredyt samochodowy od gotówkowego?
 • Co należy wiedzieć o kredycie samochodowym?
 • Jakie są rodzaje rat kredytu samochodowego?

Kredyt samochodowy

Najczęściej kredyt samochodowy przeznaczony jest na samochód osobowy, lecz coraz częściej pojawiają się inne pojazdy takie jak motocykl czy przyczepa kempingowa. Jednym z pierwszych pojęć około kredytowych, które należy rozważyć, jest zdolność kredytowa – wyznacznik banku na zgodę udzielenia kredytu. Warto sprawdzić jakie warunki bank zaakceptował, przejrzeć draft umowy oraz sprawdzić całkowity koszt kredytu, który zawiera w sobie:

 • opłaty
 • odsetki
 • prowizje
 • marże
 • podatki
 • tabele usług dodatkowych

Wyznacznikiem ofert jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) np. RRSO 9%. Łatwo porównać oferty odnosząc się do tej wartości, która podana jest w procentach.

Dodatkowym zabezpieczeniem transakcji banku przed niewypłacalnością kredytobiorcy są:

 • cesja praw z polisy autocasco
 • zastaw rejestrowy
 • przewłaszczenie na zabezpieczenie
 • depozyt karty pojazdu

Niżej wyjaśnię czym są powyższe zabezpieczenia.

Cesja praw z polisy autocasco – jeśli kredytobiorca będzie sprawcą wypadku, odszkodowanie z polisy wypłacone zostanie bezpośrednio do banku.

Zastaw rejestrowy – bank, a dokładnie jego nazwa zostaje wpisana do dowodu rejestracyjnego. W przypadku wstrzymania płatności kredytowych za pojazd bank ma prawo rozwiązać umowę i sprzedać pojazd.

Przewłaszczenie – bank jest współwłaścicielem pojazdu. W umowie kredytowej jest to dokładnie określone procentowo. Sprzedaż pojazdu bez zgody banku nie będzie zrealizowana. Zmiany konstrukcyjne pojazdu np. montaż haka holowniczego, muszą zostać potwierdzone przez współwłaściciela. Zgłaszane do kredytodawcy musi być także każdorazowe przekroczenie granicy państwa polskiego.

Depozyt karty pojazdu – kredytobiorca nie będzie mógł sprzedać auta bez niezbędnego dokumentu, jakim jest karta pojazdu. Po spłacie zobowiązania dokument zostaje przekazany kredytobiorcy i dopiero wtedy można sprzedać pojazd.

Kredyt samochodowy a kredyt gotówkowy

Kredyt samochodowy przeznaczony jest (jak sama nazwa wskazuje) na samochód.

Kredyt gotówkowy może być przeznaczony na dowolny cel.

Biorąc pod uwagę całkowity koszt finansowania, kredyt gotówkowy ma większy ogólny koszt kredytu, zaletą jest brak zainteresowania banku, na jaki cel przeznaczone będą środki. Przykładowo, gdy kwota kredytu jest niska, oprocentowanie jest wyższe, więc kwota do zapłaty robi się wyższa.

Jeżeli środki przeznaczone zostaną na zakup auta, tylko ty widniejesz w dowodzie rejestracyjnym, więc jeśli będziesz chciał sprzedać auto nie musisz prosić banku o zgodę.

Zalety kredytu samochodowego

Poniżej przedstawię kilka powodów, dla których warto wybrać kredyt samochodowy:

 • Koszt kredytu – niższy ze względu na zabezpieczenia kredytu samochodowego. Cesja na polisie autocasco, depozyt karty pojazdu, zastaw rejestrowy oraz przewłaszczenie.
 • Niższe oprocentowanie – ze względu na bardzo dużą konkurencji wśród banków, które oferują finansowanie, możemy przebierać między ofertami i wybrać najbardziej dogodną dla nas.
 • Wysoka kwota kredytu – w zależności od Twojej zdolności oraz oferty banku, łatwiej otrzymać wyższą kwotę kredytu na celowy zakup pojazdu.
 • Używane lub nowe auto – oczywiście jest możliwość zakupu używanego pojazdu, wiek z okresem finansowania do 12 lat. Koszt kredytu zależy od wybranego samochodu.
 • Okres kredytowania – im dłuższy okres spłaty zobowiązania, tym niższe raty miesięczne będziesz płacił, maksymalnie można rozłożyć je na 10 lat.

Wady kredytu samochodowego:

 • Zabezpieczenia bankowe – zastaw rejestrowy, przewłaszczenie czy depozyt. Dopiero po spłacie kredytu możesz swobodnie sprzedać auto.
 • Obowiązkowe ubezpieczenie autocasco – jest to zabezpieczenie odczuwalne finansowo, ponieważ z reguły autocasco jest dużo droższe od samego OC. Jest to obowiązkowe ubezpieczenie. Dzięki niemu kredytobiorca chroni się przed szkodową jazdą kierowcy, którego nie jest w stanie zweryfikować pod kątem stylu prowadzenia pojazdu. Dodatkowo polisa zabezpiecza przed kradzieżą i zniszczeniami przyrody.
 • Ilość formalności – dodatkowe formalności np. rejestracja pojazdu oraz polisa ubezpieczeniowa, wystawiona, podpisana, opłacona musi być dostarczona do weryfikacji bankowej.

Rodzaje rat kredytu samochodowego

Rozróżniamy 3 różne typy kredytów. Różnice to wkład własny, wysokość rat oraz sposób ich spłacania.

Kredyt na samochód – standardowy – Duże znaczenie ma rzeczywista stopa oprocentowania. Jest to wyznacznik całkowity kosztu kredytu. Po uzyskaniu zdolności kredytowej i wyborze parametrów finansowania oraz wyborze samochodu bank przystąpi do spełnieniu zabezpieczeń. Auto zostanie w pełni opłacone i przekazane klientowi.

Kredyt jednoratowy – bardzo wysoki wkład własny tj. minimum 50% wartości samochodu. Kolejną transzę płaci się po 2 lub 3 latach użytkowania w wysokości brakującej, w tym przypadku 50%. Musisz posiadać duże zasoby finansowe, lecz koszt kredytu jest niższy, nie występuje oprocentowanie. Całkowita kwota do spłaty rozłożona jest na 2 części.

Kredyt balonowy – przez cały okres finansowania kredytobiorca płaci niskie raty, a na sam koniec ma do zapłaty dużą tzw. balonową ratę z wykupem, która kończy finansowanie. Zazwyczaj okres spłaty to między 2 a 5 lat, a rata balonowa waha się w wartościach 20-40% wartości pojazdu. Jeśli chcesz zakupić nowy pojazd przed wykupem, jest możliwość odsprzedaży pojazdu do banku i zakup nowego. Jest to dość rzadko stosowane ze względu na ograniczoną ilość banków, które realizują taki proces. Zazwyczaj są to dealerzy jednej marki.

Reasumując, kredyt na samochód to rozwiązanie dla osób, które szukają konkretnego modelu nowego bądź używanego auta. Wadą jest wykupienie ubezpieczenia autocasco. Pamiętaj, aby zweryfikować ofertę bankową RRSO. Kredyt samochodowy jest niżej oprocentowany niż kredyt gotówkowy. Jeżeli znajdziesz dealera, który ma w ofercie kredyt jednoratowy, to możesz zaoszczędzić na oprocentowaniu kredytu, lecz musisz dysponować dużą gotówką na start. Aby podjąć najlepszą decyzję, powinieneś skontaktować się z zaufanymi doradcami np. na stronie MyLease.pl.

Warto rozważyć również wynajem długoterminowy samochodu, który pozwala cieszyć się nowym samochodem w niskiej racie miesięcznej.

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Kurs na prawo jazdy kat. A. Cena, formalności, potrzebny sprzęt

Kurs na prawo jazdy kat. A to koszt ok. 1500-2600 zł . Cena zależy od …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *