Samochody osobowe są uznawane za najszybsze i najwygodniejsze środki transportu lądowego. W końcu dojechać można nimi praktycznie wszędzie, a aktualna technologia gwarantuje kierowcom pełen komfort i bezpieczeństwo. Spora część osób nie potrzebuje jednak takiego sprzętu na co dzień. Powodem może być życie w dużym i często zakorkowanym mieście, ale również brak miejsca parkingowego pod swoim domem czy mieszkaniem.
Tacy ludzie, w przypadku konieczności wyjazdu w dalszą trasę w celach zarówno biznesowych, jak i wypoczynkowych decydują się na krótkoterminowy wynajem auta.
Czy takie działanie się opłaca? Na jakich warunkach wypożyczane są nam samochody? O tym poniżej.
Wynajem aut – podstawowa charakterystyka
Prawdę mówiąc, będąc klientem wypożyczalni, naszym jedynym obowiązkiem jest płatność. Poza tym nie interesuje nas zupełnie nic. Wszystkie obowiązki leżą po stronie działalności wynajmującej samochody, a do tych obowiązków należą:
- Zakup floty samochodów z różnych segmentów, będących atrakcyjnymi dla potencjalnych klientów. Każda wypożyczalnia powinna posiadać w ofercie samochody sportowe, miejskie, rodzinne oraz terenowe
- Pełen serwis i regulowanie opłat za przegląd czy ubezpieczenie
- Jednorazowe tankowanie samochodu przed oddaniem go klientowi
- Podstawianie pojazdu pod wskazany adres klienta
Wynajem samochodów trwa z reguły od 1 do 20 dni. W tym czasie zarejestrowany, ubezpieczony i zdolny do jazdy samochód trafia w ręce klienta. Osoba, która samochód wypożyczyła, ma prawo pojechać nim w jakiekolwiek miejsce i nie jest to w żaden sposób sprawdzane i kontrolowane przez właścicieli pojazdów.

Kto najczęściej decyduje się na wypożyczanie pojazdów?
Częstym zabiegiem, stosowanym u pasjonatów motoryzacji jest wynajem samochodów sportowych w celu sprawdzenia osiągów i komfortu jazdy danego modelu. Dzięki wypożyczalniom, nie jest konieczny zakup takiej jednostki, a można wytestować ją w cenie wypożyczenia. Taka czynność jest także zalecana dla ludzi, którzy zastanawiają się nad kupnem konkretnego samochodu, jednak zanim to nastąpi, decydują się właśnie na swego rodzaju “jazdę testową”.
Okazuje się, że wynajem samochodu ma też istotną rolę w biznesie. Prowadząc firmę i jadąc na spotkanie ze swoim klientem ważne jest, jakim modelem pojazdu się tam pokażemy. Chociaż nikt nie będzie o to wypytywał, to podświadomie robi to na kliencie spore wrażenie i daje do zrozumienia, że rozmowa odbędzie się z osobą mającą pojęcie o tym, co robi.
Ponadto, najem samochodów może być realizowany także przez ludzi posiadających swoje prywatne pojazdy. Niekiedy zdarzy się sytuacja, w której pojazd zostanie uszkodzony, a wtedy jedynym rozwiązaniem jest wypożyczenie sprzętu w celu dojazdu do pracy.
Zasady obowiązujące w większości wypożyczalni
Wypożyczając samochód trzeba pamiętać o kilku ważnych regułach. Podstawową jest posiadanie prawa jazdy, dowodu osobistego oraz karty płatniczej przy sobie. W większości przypadków, obowiązkową wytyczną jest posiadanie prawa jazdy od minimum roku lub dwóch.
W czasie dostawy samochodu, jest on zatankowany do pełna. Nie oznacza to jednak, że paliwo to jest dla nas do wyczerpania w cenie wynajmu. Przed oddaniem samochodu, musimy ponownie zatankować go do pełna. W przypadku kolizji lub uzyskania mandatu, wszystkie koszty pokrywa najemca, choć zależy to również od tego, kto jest sprawcą.