MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Volvobanergrudzie2022750x200
previous arrow
next arrow
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Volvobanergrudzie2022750x200
previous arrow
next arrow
moto3m_KIA_750x200
Volvobanergrudzie2022750x200
previous arrow
next arrow
Fot. Konrad Kędzior

Którędy do Władysławowa? Kolejny krok w stronę budowy drogi Via Maris

Jaka będzie kategoria drogi? Kto powinien być jej zarządcą i którędy powinna przebiegać trasa łącząca Władysławowo z obecną droga krajową nr 6? Na te pytania odpowiedzą dwa dokumenty: Studium Sieciowe i Studium Korytarzowe. W Pucku podpisana została umowa na dokumentację drogi Via Maris.

W uroczystości 14 października 2022 r. w Pucku wziął udział m.in. Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego oraz lokalni samorządowcy.

Lata starań

O potrzebie nowego połączenia drogowego północnego Trójmiasta z Władysławowem była mowa od dawna. Rząd wielokrotnie deklarował, że prace rozpoczną się już lada moment ale nic się nie działo. Z pomocą przyszli samorządowcy z północnych rejonów województwa pomorskiego. Zimą 2021 r. władze 9 gmin i dwóch powiatów podpisały list intencyjny dotyczący współpracy w sprawie drogi Via Maris. W trakcie prac i konsultacji wskazywali możliwości przebiegu trasy, deklarowali również wsparcie finansowe. I właśnie dzięki temu możliwe było podpisanie umowy na wykonanie dwóch niezwykle ważnych dokumentów czyli Studium Sieciowego i Studium Korytarzowego.

Co to za dokument?

Budowa nowych dróg to skomplikowany i długi proces. Niezbędne jest wykonanie setek analiz, planów, koncepcji. Jednym z dokumentów jest Studium Sieciowe, które określi kategorię przyszłej drogi. Chodzi o analizę czy Via Maris będzie np. drogą ekspresową czy główną. Od jej klasyfikacji zależą parametry arterii takie jak liczba pasów, rodzaj skrzyżowań czy dopuszczalna prędkość. Studium da też odpowiedź na pytanie, kto będzie zarządcą drogi. Wyniki obydwu studiów będą podstawą do kolejnych prac planistycznych, a w szczególności do wykonania Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego. Obszar analiz projektowanego połączenia drogowego obejmuje trzy powiaty: miasto Gdynia, powiat pucki oraz wejherowski. Realizacja zadania jest współfinansowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Graf. Pomorskie.eu

Via Maris

O tym, że niezbędne jest nowe połączenie drogowe Władysławowa z Gdynią nie trzeba nikogo przekonywać. Korki na drodze wojewódzkiej 216, zwłaszcza w sezonie letnim praktycznie uniemożliwiają komunikację. Tylko w roku 2015 z drogi korzystało ponad 12 tys. pojazdów na dobę. Projekt Via Maris nazywany jest drogą rozwoju. Arteria będzie stanowić trasę tranzytową dla kierowców jadących w stronę północnych rejonów województwa pomorskiego. Ma to znaczenie zwłaszcza w kontekście, planowanych działań związanych z rozwojem morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Via Maris znacząco usprawni dojazd do portów serwisowych.

Źródło informacji: Pomorskie.eu

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Dwa odcinki S6 w pomorskim w betonie

W ramach budowy drogi ekspresowej S6 ze Słupska do Bożepola Wielkiego dwa odcinki na terenie …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *