Volvobanergrudzie2022750x200
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
previous arrow
next arrow
Volvobanergrudzie2022750x200
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
previous arrow
next arrow
moto3m_KIA_750x200
Volvobanergrudzie2022750x200
previous arrow
next arrow
Fot. freepik.com

Kupujesz auto? Sprawdź co powinna zawierać umowa!

Planujesz zakup auta? W takim razie nie zapomnij o sporządzeniu umowy kupna-sprzedaży. Nie wiesz, co powinna zawierać? Nasz tekst dostarczy Ci przydatnych informacji, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Umowa kupna-sprzedaży samochodu – co to takiego?

 Umowa sprzedaży samochodu nazywana również umową kupna-sprzedaży samochodu to najprościej mówiąc dokument, w którym sprzedający zobowiązuje się do przeniesienia na kupującego własności rzeczy, a więc samochodu i wydania mu jego. Z kolei kupujący zobowiązuje się do odebrania pojazdu i przekazania sprzedającemu wcześniej ustalonej sumy pieniędzy.

Umowa kupna-sprzedaży jest umową wzajemną, zobowiązującą. Tym samy w chwili jej podpisania jesteśmy zobowiązani do wywiązania się z niej. Poza tym warto zauważyć, że umowa sprzedaży jest najpowszechniejszą formą wskazaną w Kodeksie cywilnym. 

Umowa kupna-sprzedaży auta – dlaczego warto ją sporządzić?

Wielu z nas wychodzi z założenia, że najważniejszymi elementami transakcji jest przekazanie kluczyków do samochodu oraz wcześniej ustalonej sumy pieniędzy. Jednak nie jest to prawdą i jeśli zapomnimy o dopełnieniu formalności, to ściągniemy na siebie poważne problemy.

Przykładowo przekazanie pieniędzy bez pokwitowania sprawia, że sprzedający może powiedzieć, że niczego nie przyjął, a kluczyki do auta mu zginęły. W oczach policji zatem możemy wyjść na złodziejów i ściągnąć na siebie naprawdę wiele problemów, a przecież tego nie chcemy. Dlatego, gdy decydujemy się na dopełnienie transakcji, to umowa kupna sprzedaży pojazdu – autoumowa.pl musi być sporządzona.

Poza tym, nie zapominajmy, że bez umowy sprzedaży nie uda nam się załatwić pewnym formalności. Przede wszystkim mowa tutaj o rejestracji nabytego samochodu w wydziale komunikacji, czy nawet o wykupieniu odpowiedniego ubezpieczenia OC, a bez niego jeździć po polskich drogach po prostu nie można, bo to grozi sporymi karami finansowymi.

Co musi zawierać umowa?

Jest kilka kluczowych kwestii, których po prostu nie może zabraknąć w umowie kupna-sprzedaży. O czym dokładnie mowa? Jakich informacji nie można pominąć sporządzając tego typu dokumenty? Przede wszystkim będą to strony umowy kupna-sprzedaży samochodu i więcej na ten temat znajdziesz na https://autoumowa.pl/umowa-kupna-sprzedazy-przyczepki-samochodowej/.

Ogólnie stronami tego typu umowy mogą być nie tylko osoby fizyczne, ale także osoby prawne. Co więcej, stroną umowy może być też jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której ustawa przyznała zdolność prawną. Ważne, by strony umowy zostały opisane bardzo precyzyjne i należy to zrobić tak, by później nie było problemów z ich identyfikacją.

Dlatego w przypadku osób fizycznych umowa kupna-sprzedaży powinna zawierać nie tylko imiona i nazwiska, ale także adresy zamieszkania, numery dowodu tożsamości oraz PESEL. Jeśli stronami umowy kupna-sprzedaży są przedsiębiorcy, to konieczne będzie podanie nazwy firmy, adresu siedziby oraz NIP-u. Do tego trzeba też określić osobę, które reprezentuje stronę.

Sporządzając umowę kupna-sprzedaży należy też określić przedmiot sprzedaży. W tym przypadku również należy zrobić to na tyle dokładnie, by jego identyfikacja nie sprawiała żadnych trudności. Dlatego przy umowie kupna-sprzedaży samochodu należy podać nie tylko jego markę i model, ale również wiele innych informacji. Mowa tutaj o roku produkcji, numeru nadwozia oraz silnika. Nie możemy też pominąć numeru rejestracyjnego, pojemności silnika oraz aktualnego przebiegu. Dodatkowo można też dopisać kolor pojazdu i wskazać dodatkowe elementy pojazdu, co jest zasadne, gdy sprzedawany jest ze sprzętem elektronicznym.

W dobrej umowie kupna-sprzedaży nie można pominąć tak ważnego elementu, jak cena. Dlaczego? Sprzedaż jest odpłatna, więc ten element jest koniecznością i jeśli zostanie pominięty, to dokument zostanie potraktowany jako umowa darowizny. Co ważne, cena musi być wyrażona w jednostkach pieniężnych. Sama należność może być uregulowana w formie gotówkowej bądź bezgotówkowej – te kwestie pozostają do indywidualnego ustalenia.

Warto jednak wspomnieć, że jeśli w umowie kupna-sprzedaży auta pojawi się ekwiwalent inny niż pieniężny, to kwalifikuje się taki dokument jako umowę zamiany. Poza tym jeśli wcześniej były wypłacane zaliczki, to również należy wspomnieć o takich kwestiach, ponieważ w ten sposób można uniknąć dodatkowych roszczeń ze strony sprzedającego.

Aby dokument był ważny i wiążący dla obu stron, to należy go sporządzić w dwóch egzemplarzach. Na każdy powinna znaleźć się taka sama data i miejsce zawarcia umowy. Do tego oczywiście własnoręczne podpisy każdej ze stron i na dwóch egzemplarzach.

Bardzo często można spotkać się z praktyką, gdzie sprzedający oczekuje, że w umowie sprzedaży znajdzie się oświadczenie o zapoznaniu się ze stanem technicznym samochodu, ponieważ w ten sposób może zapewnić sobie ochronę przed roszczeniami. Zanim jednak złożymy podpis na takim oświadczeniu, upewnijmy się, że faktycznie stan pojazdu nie pozostawia wątpliwości i na pewno wizyta w renomowanej stacji diagnostycznej oraz sprawdzenie historii pojazdu pozwoli nam rozwiać wszystkie wątpliwości.

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Szczypce do opasek: małe narzędzie, wielka moc! Jak ułatwić sobie pracę w warsztacie?

W warsztacie mechanicznym często to najbardziej niepozorny sprzęt rozwiązuje poważne problemy. Jednym z takich przydatnych …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *