środa , 17 sierpnia 2022
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
Baner_Cupra_Plichta_marzec_2022
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
previous arrow
next arrow
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
Baner_Cupra_Plichta_marzec_2022
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
previous arrow
next arrow
Nyar_2022_Volvo_Plichta_750x200_S90
Nyar_2022_Volvo_Plichta_750x200_S90
moto3m_KIA_750x200
previous arrow
next arrow
mat. prasowe

Lepszy używany? Poznaj 5 zalet zakupu używanego auta!

Rynek samochodów używanych rośnie w siłę. Część kierowców, planując wymianę auta, w ogóle nie rozważa zakupu samochodu z salonu. Czemu tak się dzieje? Ponieważ używane pojazdy mają swoje zalety. Oto 5 najistotniejszych.

1. Cena zakupu

Nie oszukujmy się – dla większości z nas to właśnie cena decyduje o atrakcyjności oferty. W przypadku zakupu samochodu jest podobnie, zwłaszcza że jego wartość spada z każdym rokiem. Najmocniej auto traci w pierwszych 3–5 latach eksploatacji, a wartość ta może sięgać od 40–45 procent do nawet 50–60 procent, w zależności od przebiegu i historii serwisowej oraz marki i modelu. Po co kupować nowy samochód za kilkadziesiąt tysięcy, skoro można mieć kilkuletni w bardzo dobrym stanie za kilkanaście? Dodatkowo często zdarza się, że sprzedający, który długo nie może znaleźć chętnych na swój samochód albo chce się go jak najszybciej pozbyć, schodzi z ceny. No i nie zapominajmy o możliwości negocjacji – kwoty umieszczane w ogłoszeniach są często wyjściowe, można z nich jeszcze troszkę zejść i zapłacić mniej.

2. Niższe koszty

Samochód używany to również niższe koszty utrzymania. Auta kupowane w salonie należy serwisować w autoryzowanych stacjach obsługi, aby nie straciły gwarancji producenta. Koszty takich wizyt są zazwyczaj droższe od wizyt w nieautoryzowanych warsztatach. W tych drugich możemy też sami zdecydować o montowanych częściach i wlewanych płynach eksploatacyjnych – innymi słowy nie ma przeszkód, aby korzystać z zamienników, a nie z oryginalnych, droższych podzespołów. Oczywiście nie warto przesadzać, by jazda tak naprawionym samochodem nie stała się niebezpieczna, ale na pewno na takich naprawach można trochę zaoszczędzić.

3. Stłuczka boli mniej

Na samochody używane często decydują się młodzi i/lub niedoświadczeni kierowcy. Założenie jest proste – jeśli zdarzy się jakaś stłuczka lub otarcie, w przypadku starszych pojazdów nie jest to aż tak przykre wydarzenie. Zwłaszcza że część z nich już w chwili zakupu ma na lakierze ślady takich wydarzeń. Kolejny nie robi więc aż tak dużej różnicy. Również koszty naprawy mogą być niższe, ponieważ nie trzeba z samochodem zawitać w autoryzowanym warsztacie jak ma to miejsce w przypadku nowych samochodów na gwarancji.

4. Nie trzeba czekać

Kupującym może się wydawać, że wystarczy wejść do salonu samochodowego, pokazać palcem wybrany model i wyjechać nim jeszcze tego samego dnia. Rzeczywistość najczęściej przedstawia się jednak zupełnie inaczej. Kupujący musi swój samochód spersonalizować, czyli wybrać odpowiednie wyposażenie i dodatki, a następnie poczekać od kilku dni do nawet kilku tygodni i dopiero wtedy odebrać swoje auto. W przypadku zakupu samochodu używanego sytuacja jest o wiele prostsza – jedziemy do sprzedającego, oglądamy pojazd i jeśli zdecydujemy się na jego zakup, najczęściej od razu spisujemy umowę i odjeżdżamy swoim nowym, chociaż używanym, samochodem. Jeśli więc chcemy mieć auto jak najszybciej, lepiej zdecydować się na to z drugiej ręki.

5. Duży wybór

Wybór samochodów używanych, dostępnych od razu jest naprawdę ogromny (wystarczy sprawdzić ogłoszenia na Motomi.pl). Również widełki cenowe są bardzo zróżnicowane. Wystarczy określić swój budżet, wybrać odpowiednie wyposażenie i można szukać w dziesiątkach, a nawet setkach ogłoszeń. Dostępne są nie tylko samochody zarejestrowane w kraju, ale także sprowadzone z zagranicy, co również rozszerza nasz wybór. Oczywiście warto zachować odpowiednią ostrożność, podchodzić do ogłoszeń z umiarkowaną rezerwą, a na oględziny wybranego pojazdu wybrać się ze znajomym mechanikiem, aby nasz zakup nie okazał się skarbonką.

Dodajmy jeszcze, że jeśli interesują nas samochody zabytkowe i unikatowe egzemplarze – wtedy zostaje nam tylko opcja samochodu używanego. Zawsze można też trafić na model, którym jeździł ktoś znany!

Zakup samochodu używanego to naprawdę nic strasznego. Czasem nawet nie trzeba zbyt długo szukać, by trafić na wymarzony egzemplarz w dobrej cenie. Powodzenia w poszukiwaniach!

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Kolor ma znaczenie – BMW M3 Competition w kolorze Signal Green z gamy BMW Individual

Wariackie osiągi mogą być wyrażone przez głośny wydech, efektowne felgi, zestaw spojlerów lub… kolor. BMW …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.