niedziela , 12 lipca 2020
Strona główna / Wiadomości / Lista największych dealerów TOP50 za 2019 rok – „trójmiasto” na podium!

Lista największych dealerów TOP50 za 2019 rok – „trójmiasto” na podium!

Dzisiaj opublikowano kolejną edycję Listy TOP50, czyli zestawienia największych grup dealerskich. Jest to coroczny ranking przygotowywany przez DCG Dealer Consulting i IBRM Samar. Listy takie są publikowane na wszystkich rozwiniętych rynkach dealerskich świata m.in. w USA, Wielkiej Brytanii, we Włoszech czy Holandii. Na podstawie list TOP50 obliczany jest przede wszystkim wskaźnik konsolidacji rynku, czyli procentowa wielkość sprzedaży 50 największych firm w stosunku do całego rynku. Jak co roku, w zestawieniu znalazło się kilka firm z Trójmiasta oraz takich, które posiadają tutaj swoje oddziały. 

Przetasowania właścicielskie na polskim (i nie tylko) rynku przełożyły się wprost na zmianę pozycji lidera Listy. Miano lidera polskiego rynku dealerskiego odzyskała zatem po sześciu latach Grupa PGD-IP, ze sprzedażą ponad 21,2 tys. nowych aut i rocznym wzrostem 2,9 proc. W Trójmieście firma jeszcze posiada jeden salon – marki Infiniti. Używamy zwrotu „jeszcze”, bowiem z końcem marca, marka ta wycofuje się z Europy.

Trójmiejscy giganci w TOP50

Największą, trójmiejską firmą w tegorocznym zestawieniu okazała się Grupa Plichta. Firma sprzedała łącznie 13 314 nowych samochodów. Decydujące znaczenie dla 9-proc. wzrostu sprzedaży miały nowe salony: Forda, Volvo w Gdyni oraz obiekty zakupione od firm AJ Motors (Volkswagen – Bydgoszcz i Toruń) i Polbis Auto (Skoda – Toruń).

Drugą, najwyżej sklasyfikowaną Grupą, była firma Tadeusza Zdunka. Zajęła ona 18 miejsce – o dwa oczka niżej, niż miało to miejsce w poprzedniej edycji listy. Grupa Zdunek sprzedała w 2019 roku 5 435 samochodów, osiągając 4,52% wzrost.

Filie gigantów w Trójmieście

Salony największych grup dealerskich w Trójmieście, to poza wspomnianym Infiniti Centrum Gdańsk, należącym do lidera zestawienia – Grupy PGD-IP, także obiekty BMW Bawaria Motors i Volkswagen CityMotors (EMIL FREY POLSKA – 6 miejsce, 11 137 sprzedanych samochodów), Porsche Centrum Sopot (AUTO LELLEK GROUP, 9 miejsce, 8 572 sprzedanych samochodów) oraz Toyota Carter Gdańsk (Grupa Chodzeń, 20 miejsce, 4 823 egzemplarze).

Generalnie na Liście TOP50 za 2019 r. dominują wzrosty. Spadek sprzedaży zanotowało tylko 7 dealerstw (tyle samo co przed rokiem). Z kolei jedynym faktycznym debiutantem (na 49. miejscu) została firma Nowakowski, czyli dealer Toyoty z Wrocławia.

Aby znaleźć się w pięćdziesiątce największych trzeba było sprzedać w 2019 r. 2 690 nowych samochodów – to o 302 szt. więcej niż w roku 2018. Natomiast średni wzrost całej TOP50 był drugi raz z rzędu niższy niż całego polskiego rynku: w 2019 r. najwięksi urośli łącznie o 3,44 proc. (sprzedając 287,6 tys. pojazdów), zaś suma wszystkich polskich rejestracji zwiększyła się o 4,12 proc.

Niby nie dużo, ale coś się jednak zmienia, ponieważ do niedawna firmy z TOP50 miały wyraźnie wyższą dynamikę niż pozostałe.

Jakie wyniki opublikowane zostaną za rok 2020 pozostaje wielką niewiadomą. W obliczu epidemii koronawirusa i „zatrzymania się” rynku, wizja tego roku nie rysuje się korzystnie. Koronawirus to klasyczny czarny łabędź, który spadł nie tylko na motoryzację, ale całą polską gospodarkę.

Całą listę zobaczyć można: TUTAJ

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Quadem próbował uciec gdańskim policjantom – został zatrzymany

Dzisiaj w nocy policjanci ruchu drogowego zatrzymali kierowcą quada, który próbował uniknąć kontroli i uciekając ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *