Bachmut, Chersoń, Zaporoże – to tu trafiają wojskowe karetki, czyli przerobione przez lekarzy z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego samochody terenowe. Wozy dostarczane są bezpośrednio na teren Ukrainy, w miejsca względnie bezpieczne. Kolejny – już dziesiąty samochód – po zakończeniu doposażania pojedzie na Ukrainę.
Czterej lekarze i przerabiane samochody terenowe
Kiedy rozpoczęła się wojna w Ukrainie, dr Piotr Woźniak, dr Michał Krawczyk i dr Dominik Świętoń – lekarze z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego i dr Przemysław Szcześniak z Pruszcza Gdańskiego, zaczęli zastanawiać się, jak można pomóc. Najpierw razem z innymi pracownikami szpitala wysyłali paczki z drobnym sprzętem medycznym, przydatnym w trakcie walk. Z czasem doktor Świętoń, na co dzień pracujący w Zakładzie Radiologii, wpadł na pomysł, że właśnie samochody terenowe, radzące sobie w trudnych warunkach, są wyposażeniem kluczowym w ratowaniu życia na pierwszej linii frontu. Idea trafiła na podatny grunt, ponieważ off-road to hobby całej czwórki.
– Jesteśmy lekarzami, więc skupiamy się na medycznej pomocy Ukrainie. Środki na samochody pozyskujemy z różnych funduszy, część zbieramy, część finansujemy sami, prywatnie – opowiada Piotr Woźniak, specjalista medycyny ratunkowej z Klinicznego Oddziału Ratunkowego UCK. – Auta przerabiamy w taki sposób, żeby mogły służyć ewakuacji rannych z rejonów walk, tam gdzie nie ma dróg, dlatego są to większe samochody terenowe.
Karetki wojskowe ratują życie pod Chersoniem, Bachmutem, Zaporożem
Samochody dostarczane są bezpośrednio na teren Ukrainy, w miejsca względnie bezpieczne. Niestety ze względu na trudne warunki pola walki dwa z przekazanych pojazdów zostały utracone. Pozostałe wciąż wspierają żołnierzy w różnych rejonach Ukrainy.
– W środku takich pojazdów instalujemy podstawowy sprzęt medyczny do ewakuacji, żeby leczyć pacjentów we wstrząsie, w zagrożeniu życia, w pierwszych krytycznych minutach odniesienia ran w trakcie działań wojennych – dodaje Piotr Woźniak.
– Nasze karetki są wykorzystywane pod Chersoniem, Bachmutem, na Zaporożu. Mamy sygnały, że rzeczywiście ratują życie, działają, spisują się dobrze – opowiada Michał Krawczyk, specjalista chorób wewnętrznych z Klinicznego Oddziału Ratunkowego UCK. – Właśnie przygotowujemy dziesiąte auto. Mechanicznie jest już gotowe, będziemy teraz kompletować wyposażenie medyczne i w miarę możliwości jak najszybciej jechać, żeby służyło w zbliżającej się kontrofensywie.
Przekazane dotychczas samochody do ewakuacji rannych to Fiat Doblo, dwa Nissany Terrano, Nissan Pathfinder, Mitsubishi Pajero, Mitsubishi L200, Volkswagen Crafter oraz częściowo opancerzony Land Rover Defender.
Z Wielkiej Brytanii do Ukrainy
Aktualnie przygotowywany do przekazania samochód został sprowadzony z Wielkiej Brytanii – to Nissan Pathfinder. Jego wartość to ok. 20 tys. złotych, kolejne 15 tys. zł trzeba zainwestować w wyposażenie.
– Jesteśmy w trakcie zbiórki, jeśli uda się zebrać jeszcze 15-20 tys. zł, kupimy następny – zachęcają organizatorzy akcji. – Warto się dorzucić, będziemy wdzięczni za każdą złotówkę. Zrobimy jeszcze dużo dobrego. Dopóki bohaterscy obrońcy Ukrainy będą walczyć, my będziemy im pomagać!