MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Volvobanergrudzie2022750x200
previous arrow
next arrow
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Volvobanergrudzie2022750x200
previous arrow
next arrow
Volvobanergrudzie2022750x200
moto3m_KIA_750x200
previous arrow
next arrow
mat. prasowe

Miernik grubości lakieru – jak działa i do czego służy?

Pomiar grubości lakieru to prosty i szybki sposób na sprawdzenie, czy samochód, który planujemy kupić, ma wypadkową przeszłość. Dawniej wiązało się to z koniecznością wizyty w warsztacie samochodowym, a co za tym idzie, z dodatkowymi kosztami. Obecnie współczesny rynek oferuje bogaty wybór mierników, które pozwolą nam dokonać pomiaru na miejscu. Czym właściwie jest miernik grubości lakieru i na czym opiera się jego działanie? Sprawdźmy!

Miernik grubości lakieru – do czego służy?

Miernik grubości lakieru to elektroniczne urządzenie, za pomocą którego możemy sprawdzić stan blacharski samochodu, a zwłaszcza ilość warstw lakieru lub szpachli. Dzięki miernikowi grubości lakieru (możemy go kupić tutaj: https://automotohit.pl/Mierniki-lakieru) szybko wykryjemy, czy samochód był dwukrotnie malowany lub miejscowo szpachlowany, jak również poznamy dokładną grubość nałożonego lakieru. Tym samym jesteśmy w stanie ustalić, czy stan faktyczny pojazdu, który zamierzamy nabyć, jest zgodny z tym, o którym zapewnia nas sprzedawca.

Jak działa miernik grubości lakieru?

Miernik grubości lakieru dokonuje pomiaru grubości warstwy niemetalicznej, czyli powłoki ochronnej. Sprawdza jednocześnie warstwę lakieru, szpachli oraz plastiku na powierzchni metalowej. Proste mierniki są w stanie dokonać pomiarów na podłożu stalowym oraz stalowym ocynkowanym. Do pomiaru grubości warstwy niemetalicznej na podłożach aluminiowych, a więc na karoseriach najnowocześniejszych aut potrzeba będzie lepszego urządzenia. Miernik dokonuje pomiaru odległości od powierzchni czujnika, który przytyka się do lakieru na warstwie metalowej. W samochodzie bezwypadkowym warstwa metaliczna powinna być równa na całej powierzchni auta i po obu jego stronach.

Jak badać samochód?

Przed przystąpieniem do pomiaru, należy zadbać o czystość powierzchni mierzonej. Wszystko dlatego, że wszelkiego typu zabrudzenia mogą zawyżyć wyniki pomiaru. Co więcej, pomiar powinien być wykonywany w sprzyjających warunkach atmosferycznych – zarówno zbyt wysokie, jak i zbyt niskie temperatury mogą wpłynąć negatywnie na jego wynik. Samo badanie samochodu nie wymaga specjalistycznych umiejętności. Aby dokonać pomiaru, należy przyłożyć sondę prostopadle do powierzchni badanej, lekko ją dociskając. Badanie grubości lakieru warto rozpocząć od dachu, gdyż jest to miejsce najrzadziej naprawiane, więc uzyskamy najlepsze informacje o fabrycznej grubości lakieru. Następnie przesuwamy się na pozostałe elementy pojazdu, dokonując kilku pomiarów w każdym miejscu. Mierniki posiadają ekrany LCD, więc wszystkie wyniki pomiarów szybko nam się wyświetlą. Bardziej zaawansowane modele oferują nawet zapis szeregu wyników i tym samym zapewniają nam możliwość podglądu ich w dowolnym momencie.

Fabryczna grubość lakieru to najczęściej wartość od 70 um do 170 um, w przypadku drugiej warstwy lakieru pomiary z badania będą dwukrotnie wyższe i mogą sięgać aż do 400 um. Jeśli w trakcie badania pojawi się pomiar 400 um i więcej, to najczęściej mamy do czynienia z miejscami szpachlowanymi. W trakcie pomiarów warto jednak mieć na uwadze, że nie wszystkie pojazdy są jednolicie grubo pomalowane, a różnica w grubości lakieru może wynieść nawet do 40%.

Miernik grubości lakieru to fenomenalne urządzenie. Może uchronić nas przed zakupem powypadkowego i naprawianego samochodu. Jest banalnie proste w użyciu, więc wystarczy trochę cierpliwości, by szybko dokonać potrzebnych pomiarów i ustalić stan faktyczny pojazdu. Co ważne, mierniki wyposażone są w czujniki wykonane z tworzywa sztucznego, bezpieczne dla powłoki lakierniczej, więc nie występuje ryzyko uszkodzenia lakieru w trakcie pomiaru.

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Jakie narzędzia do warsztatu warto kupić?

Wyposażenie warsztatów samochodowych to nie lada wyzwanie, do którego należy podejść z dużą dozą cierpliwości …

Jeden komentarz

  1. Polecacie jakiś konkretny model? Zastanawiam się nad takim: https://bluetechnology.pl/Miernik-lakieru-P-13-S-AL Na podanej w artykule stronie są mierniki tej firmy, natomiast ten wydaje się sensowniejszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *