wtorek , 23 kwietnia 2024
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Volvobanergrudzie2022750x200
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
previous arrow
next arrow
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Volvobanergrudzie2022750x200
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
previous arrow
next arrow
moto3m_KIA_750x200
Volvobanergrudzie2022750x200
previous arrow
next arrow

[Moto3m TV] Jak przygotować samochód do wiosny – radzi ekspert Renault Zdunek

Wiosenny przegląd z Renault Zdunek-09861Zima to wymagający okres nie tylko dla kierowców, ale również samochodów. Śnieg, błoto, piasek, wilgoć i przede wszystkim bardzo szkodliwa dla samochodów chemia stosowana do odśnieżania i odladzania dróg jest istotnym sprawdzianem wytrzymałości naszych samochodów. Na co trzeba i warto zwrócić uwagę, kiedy okres ten się skończy? Zapytaliśmy o to eksperta – Szefa Serwisu Renault Zdunek, Piotra Darznika. 

Kontroli podlega przede wszystkim zawieszenie pojazdu, układ hamulcowy i szeroko rozumiane nadwozie. W przypadku tego ostatniego łatwo można to zrobić samemu. Korozja pojawia się najczęściej na rantach drzwi oraz błotników. To właśnie od tych elementów warto zacząć ocenę stanu samochodu po zimie.

Wiosenny przegląd z Renault Zdunek-09863Aby móc to sprawdzić, należałoby zacząć kontrolę, od dokładnego umycia samochodu. Wskazane jest w takiej sytuacji skorzystanie z ogólnodostępnych myjni bezdotykowych, gdyż stosowane tam wysokociśnieniowe myjki pozwolą stosunkowo łatwo i skutecznie wypłukać zalęgający w szczelinach pozimowy brud. W miarę możliwości warto również umyć podwozie. Jeśli nie mamy możliwości zrobienia tego samemu, skorzystać można z profesjonalnych myjni, które za taka usługę na terenie Trójmiasta życzą sobie od 35 do 60 zł.

W przypadku dostrzeżenia odprysków lakieru, charakterystycznych bąbli pod lakierem czy wręcz zardzewiałej blachy, warto pomyśleć o jej zabezpieczeniu.

W wielu przypadkach wystarczyć może wykonanie tak zwanej zaprawki. Jeśli jednak uszkodzenie jest poważniejsze trzeba przygotować się na wizytę u blacharza i lakiernika. Koszt takiej usługi zależy od miejsca i zakresu jej wykonania. Ceny zaczynają się od około 250 zł za element.

Wiosenny przegląd z Renault Zdunek-09865

Nie można zapomnieć również o kontroli tego, czego na co dzień nie widać. Podwozie samochodu zwykle jest dobrze zabezpieczone, ale równocześnie też najbardziej narażone na uszkodzenia, wilgoć i co za tym idzie ryzyko korozji. Szczególnie niebezpieczne jest to zjawisko, kiedy występuje na elementach takich jak np. przewody hamulcowe lub mocowanie zawieszenia samochodu. Po zimie warto więc sprawdzić jego stan korzystając z najazdu lub tak zwanego kanału. Kontroli takiej dokonać powinien także diagnosta, podczas corocznego przeglądu.

Podczas jazdy próbnej szczególną uwagę zwrócić należy na prace układu hamulcowego i zawieszenia.

Wiosenny przegląd z Renault Zdunek-09860

W tym celu należy rozpędzić się do około 40-50 km/h, “puścić” samochód na biegu jałowym i posłuchać czy nie występują żadne nienaturalne odgłosy w postaci ocierania hamulców czy też niepokojące stuki z zawieszenia, gdy auto przejeżdża przez nierówności.

Ponadto zalecam również kontrolę płynów eksploatacyjnych – czyli chłodzącego, hamulcowego i oleju silnikowego.

Piotr Darznik, Szef Serwisu Renault Zdunek Gdańsk 

Wiosenny przegląd z Renault Zdunek-09857Ekspert serwisu Renault Zdunek zaleca również wymianę filtra paliwa w silnikach wysokoprężnych, gdyż w okresie zimowym często wytrąca się tam parafina.

Oczywiście nie można zapomnieć również o zmianie ogumienia na letnie.

Warto również, korzystając z ładnej wiosennej pogody, przewietrzyć samochód co pozwoli na wysuszenie jego wnętrza i tym samym uniknięcie nadmiernego parowania szyb, ograniczających widoczność.

Wiosenny przegląd z Renault Zdunek-09867

Wielu producentów zachęca swoich klientów do skorzystania z profesjonalnego, pozimowego przeglądu swoich samochodów w Autoryzowanych Stacjach Obsługi. W firmie Renault Zdunek taką usługę można wykonać w cenie od 59 do 79 złotych, w zależności od rocznika samochodu.

 

 

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Samochody dostępne “na już” w Grupie Zdunek

Grupa Zdunek, jedna z wiodących grup dealerskich na Pomorzu, zaprezentowała ofertę dostępnych od ręki samochodów …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *