niedziela , 14 kwietnia 2024
Volvobanergrudzie2022750x200
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
previous arrow
next arrow
Volvobanergrudzie2022750x200
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
previous arrow
next arrow
moto3m_KIA_750x200
Volvobanergrudzie2022750x200
previous arrow
next arrow
Fot. GDDKiA

Na pomorskich drogach krajowych w 2015 roku – podsumowanie GDDKiA

W rok 2015 Oddział GDDKiA w Gdańsku wszedł z kontynuacjami realizowanych inwestycji: budowy drugiego mostu przez Nogat wraz z dojazdami w ciągu dróg krajowych 22 i 55 w Malborku oraz remontu drogi krajowej nr 91 na odcinku Tczew – Czarlin.

Fot. GDDKiA
Fot. GDDKiA

Przy tej pierwszej inwestycji prace zostały skoncentrowane na wzmocnieniach gruntu i budowie drugiej jezdni na południe od obecnej drogi krajowej nr 22. Ponadto została wykonana palisada wzmacniająca istniejący nasyp i jednocześnie umożliwiająca budowę drugiego nasypu oraz wzniesienie konstrukcji mostowej. Obecnie przy moście wykonywane są pale, a także doszło już do betonowania fundamentów przyczółka i części podpór. Tuż przed świętami wykonawcy udało się przełożyć ruch samochodowy na nową jezdnię od początku robót z kierunku Tczewa do ok. 50 m za stacją benzynową. Inwestycja będzie zakończona planowo w grudniu 2016 r.

Z końcem sierpnia zakończyły się prace remontowe na drodze krajowej nr 91 między Tczewem a Czarlinem. Trasa zyskała blisko 7 kilometrów nowej nawierzchni, zostały przebudowę skrzyżowania, wyremontowane chodniki. Dodatkowo zbudowano ścieżkę rowerowa biegnąca przez całe miasto aż do Górek wraz z kładką nad torami kolejowymi, która zapewnia bezpieczny i komfortowy przejazd rowerzystom.

W II połowie roku ruszyły prace nad trzema bardzo ważnymi inwestycjami – nowymi drogami: dwoma odcinkami drogi ekspresowej S7 Koszwały – Nowy Dwór Gdański, Nowym Dwór Gdański – Kazimierzowo (koło Elbląga) oraz Obwodnicą Kościerzyny w ciągu drogi krajowej nr 20.

Fot. GDDKiA
Fot. GDDKiA

Przy drodze ekspresowej S7 od września br., kiedy to obaj wykonawcy (Metrostav i Budimex) podpisali umowy na realizację dwóch odcinków, przeprowadzono wyburzenia budynków, wycinkę drzew i krzewów. Ponadto były prowadzone prace przy przygotowaniu zaplecza technicznego i baz materiałowych. zostały rozpoczęte roboty przy wzmacnianiu podłoża. Ze względu na fakt trudnych warunków gruntowych i nienośnego podłoża, na te prace potrzeba będzie sporo czasu i nakładów finansowych. Planowany termin zakończenia inwestycji i oddanie obu odcinków do ruchu nastąpi w październiku 2018 r.

Po uzyskaniu od wojewody pomorskiego zgody na realizację inwestycji drogowej w październiku ruszyły prace budowlane przy Obwodnicy Kościerzyny. Obecnie są prowadzone roboty ziemne, budowa dróg technologicznych, wyburzenia. Trwają także badania archeologiczne na przyszłej trasie.

Oprócz dużych inwestycji udało się także zrealizować kilka zadań na istniejącej sieci dróg. Przede wszystkim zostały wyremontowane odcinki dróg krajowych na „20”: Piaszczyna-Kramarzyny i Tuchomie-Niezabyszewo o łącznej długości prawie 12 kilometrów za 6,5 mln zł oraz odcinek w Gniewie o długości ok. 1,3 km za ok. 1,4 mln zł.

Ponadto na drodze krajowej nr 22 przy wsparciu samorządów lokalnych (dokumentacja projektowa) poprawiono bezpieczeństwo ruchu drogowego na drodze krajowej nr 22 na odcinku Piece – Dąbrowa. W ramach tego zadania zostało przebudowane skrzyżowanie we Franku. Zbudowano również odsunięty od krawędzi drogi ciąg pieszo-rowerowy o długości przeszło 4 km (po lewej stronie drogi) oraz chodnik o długości 1,8 km (po prawej stronie). Ponadto powstały cztery zatoki autobusowe. Wszystkie te prace kosztowały ok. 4 mln zł.

Z mniejszych zadań służących bezpieczeństwu ruchu drogowego w Sztumie przy drodze krajowej nr 55 został wykonany nowy chodnik o długości ok. 450 m (koszt 238 tys. zł) a w Chwaszczynie przy drodze krajowej nr 20 została zamontowana sygnalizacja świetlna na przejściu dla pieszych w pobliżu szkoły.

Oprócz powyższych inwestycji na drodze ekspresowej S6 Obwodnicy Trójmiasta na wysokości węzła Gdynia Chwarzno zostały zbudowane ekrany akustyczne o długości 200 m (koszt: za 473 tys. zł), w celu chronienia przed hałasem mieszkańców domów zlokalizowanych w pobliżu tej trasy.

Źródło: GDDKiA

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Odzyskane i zabezpieczone pojazdy – uderzenie w przestępczość samochodową na Pomorzu

Ponad 500 sprawdzonych pojazdów i niemal 100 kontroli punktów złomowania i dystrybucji używanych części. Mundurowi …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *