Rynek pracy daje wiele możliwości zatrudnienia, także dla kierowców ciężarówek. Nierzadko można natrafić na ciekawe ogłoszenia dotyczące kierowców ciężarówek. Praca tego typu jest stosunkowo pożądaną w naszym kraju, lecz warto wiedzieć, jakie wymagania należy spełniać, aby móc zostać kierowcą ciężarówki i jak zdobyć prawo jazdy odpowiedniej kategorii. Jeżeli interesuje Cię ten temat, koniecznie przeczytaj poradnik, a dowiesz się z niego wielu przydatnych informacji!
Uprawnienia to podstawa — prawo jazdy kategorii C, prawo jazdy kat C+E
Posiadanie odpowiednich uprawnień jest najważniejsze, aby móc zostać kierowcą samochodu ciężarowego. Taki dokument dopuszcza możliwość kierowania pojazdami, których masa całkowita przekracza 3,5 tony. Wyklucza się jedynie możliwość prowadzenia autobusów.
Warto wiedzieć także, że przy posiadaniu samego prawa jazdy kategorii C, dopuszczalne jest stworzenie zestawu, który składa się z samochodu ciężarowego o masie przekraczającej 3,5 tony, jak i przyczepy lekkiej. Jest to rodzaj przyczepy, który charakteryzuje się masą nie wyższą niż 750 kilogramów.
Jeżeli chodzi zaś o posiadanie uprawnień typu C+E, waga tejże przyczepy może być wyższa niż 750 kilogramów.

Kurs prawa jazdy kat C i C+E — wymagania
Aby móc wejść w posiadanie uprawnień, dzięki którym legalnie można prowadzić ciężarówkę, należy ukończyć odpowiedni kurs. Jednak wcześniej trzeba pamiętać, co uprawnia do skorzystania z danego kursu prawa jazdy kat C i C+E.
Istotne jest, aby kursant miał ukończone 21 lat. Wyjątkiem są żołnierze, którzy będą prowadzić pojazdy sił zbrojnych, wówczas takie osoby mogą przystąpić do kursu po ukończeniu 18 roku życia.
Ubieganie się o prawo jazdy kat C wiąże się także z jednoczesnym posiadaniem prawa jazdy kategorii B, bądź zaświadczeniu o pomyślnie zdanym egzaminie państwowym tej kategorii. Jeżeli zaś chodzi o zdobycie uprawnień C+E, warunkiem jest posiadanie prawa jazdy kategorii C, bądź podobnie jak we wcześniejszym przypadku, posiadanie zaświadczenia o pomyślnym zdaniu egzaminu państwowego na kat C.
Spełniając wyżej wymienione warunki, można udać się do starostwa powiatowego, aby tam założyć Profil Kandydata na Kierowcę (PKK). Aby pomyślnie móc utworzyć taki profil, wymagane będzie zaświadczenie lekarskie, stwierdzające, że stan zdrowia nie będzie stanowił przeszkody w prowadzeniu pojazdów. To nie wszystko, gdyż należy uzyskać orzeczenie o braku ewentualnych psychicznych przeciwwskazań do zostania kierowcą zawodowym. W celu stworzenia profilu konieczna jest również aktualna fotografia 3,5 × 4,5.
Po pomyślnym utworzeniu profilu otrzymuje się specjalny numer, który wraz z numerem PESEL należy przedłożyć w wybranej szkole nauki jazdy, lub w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

Kurs na prawo jazdy kat C i C+E — czas trwania
Istnieje dwie drogi, które umożliwiają uzyskanie uprawnień do prowadzenia pojazdów ciężarowych. Pierwszą jest skorzystanie z ośrodka szkolenia kierowców. Prawo jazdy kategorii C wiąże się zazwyczaj z 50-godzinnym kursem (kurs kwalifikacji wstępnej), w który zalicza się około 20 godzin zajęć teoretycznych i około 30 godzin zajęć praktycznych. W drugim przypadku kurs prawa jazdy kat C+E składa się minimum z 20 godzin zajęć teoretycznych i 25 praktycznych.
Po ukończonym kursie podchodzi się do egzaminu wewnętrznego, a po jego zdaniu należy udać się do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w celu odbycia państwowego egzaminu teoretycznego i praktycznego.
Inną opcją jest bezpośrednie zgłoszenie się do WORD-u. Wówczas należy samodzielnie przygotować się do teoretycznej części egzaminu. Następnie od razu zdaje się teoretyczny egzamin państwowy, a po jego zaliczeniu należy udać się do wybranej szkoły jazdy w celu odbycia praktyk. Kiedy te zostały zaliczone, ponownie trzeba udać się do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego i przystąpić do egzaminu państwowego praktycznego.
Przebieg egzaminu na prawo jazdy kategorii C i C+E
Test państwowy wiąże się ze szczegółowym sprawdzeniem umiejętności kursanta z zakresu wiedzy teoretycznej i praktycznej. W przypadku prawo jazdy kat C podczas egzaminu zostają sprawdzone umiejętności związane z przygotowaniem pojazdu do jazdy, a następnie kursant wykonuje polecenia na placu manewrowym. Gdy dane czynności zostaną pomyślnie wykonane, egzamin przenosi się do ruchu ulicznego.
Kiedy egzamin został zdany pozytywnie, w założonym wcześniej profilu PKK widoczny będzie wynik danego egzaminu, a kursant musi udać się do starostwa w celu opłacenia dokumentu. Prawo jazdy otrzymuje się po około dwóch tygodniach po dokonaniu opłaty.

Świadectwo kwalifikacji zawodowej
Kiedy ktoś chciałby pracować jako kierowca zawodowy, bez względu na to, w jakim miejscu podejmie pracę, musi posiadać prawo jazdy ze specjalnym kodem kierowcy zawodowego, czyli tzw. kod 95. Obecne prawo tego wymaga. Dany kod potwierdza odbycie szkolenia, które często potocznie nazywane jest kursem na przewóz rzeczy. Innymi słowy, jest to świadectwo kwalifikacji zawodowej.
Prawo jazdy kat C — koszty
Na wstępie warto zaznaczyć, że istnieje wiele możliwości, aby dane kursy odbyć za darmo, bądź poprzez poniesienie niewielkich opłat. Kto jednak nie ma takiej możliwości, może odbyć kurs na prawo jazdy w klasyczny, płatny sposób.
Wiele osób zadaje sobie pytanie, ile kosztuje prawo jazdy kategorii C. Otóż w tym celu najlepiej sprawdzić cennik wybranej szkoły nauki jazdy. Wspomnieć warto, że nie są to koszty oscylujące w okolice 10 tysięcy złotych, tak jak głosi wiele mitów.

Prawo jazdy kat C, a karta kierowcy
Czasami samo prawo jazdy nie wystarczy. Otóż aktualnie znaczna większość pojazdów ciężarowych wyposażona jest w tachografy cyfrowe. Dlatego też bardzo istotnym elementem w pracy zawodowego kierowcy będzie posiadanie karty kierowcy. Taki dokument otrzymać można w Polsce, jak i za granicą. Służy on do rejestracji czasu i przebiegu jazdy. Uzyskanie karty wiąże się z ze złożeniem wniosku odpowiedniemu organowi państwa członkowskiego, w którym dany kierowca zamieszkuje.
W naszym kraju dany dokument można uzyskać poprzez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych. Sam wniosek może zostać złożony w klasycznej, papierowej formie, jak i online. Karta kierowcy zazwyczaj zostaje wydawana na okres pięciu lat, lecz nie dłużej niż wynosi ważność prawa jazdy kierowcy, który ubiega się o jej wydanie.
Podsumowanie
Kurs prawa jazdy kat C i C+E wiąże się z załatwieniem wielu ważnych formalności. Najważniejszą jest zdanie państwowego egzaminu teoretycznego i praktycznego, dzięki któremu można uzyskać uprawnienia. Warto mieć na uwadze także wyrobienie karty kierowcy.