Przednia szyba samochodu jest bardzo narażona na przypadkowe uszkodzenia. Wystarczy uderzenie kamienia, który wystrzeli spod opony samochodu, który jedzie przed nami, by na szybie pojawił się odprysk. Czy taka szybka kwalifikuje się do wymiany? Nie zawsze, wiele uszkodzeń można naprawić, bardzo często samodzielnie. Wystarczy użyć zestaw do naprawy odprysków na szybie i poświęcić kilkanaście minut na wykonanie tej pracy.
Kiedy szyba jest do wymiany?
Naprawa odprysków na szybie nie zawsze jest możliwa. Jeśli uszkodzenie jest bardzo duże, oprócz odprysku widać długie pęknięcia, szyba kwalifikuje się do wymiany. Tak samo jest, gdy uszkodzenie jest blisko krawędzi szyby lub bezpośrednio w polu widzenia kierowcy. Taką szybę po prostu musisz wymienić.
Jeśli jednak uszkodzenie nie jest większe niż moneta 5 zł, szybę możesz, a w zasadzie musisz naprawić. Jazda z uszkodzoną szybą może skutkować zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego – dodaje Tomasz Wykowski z serwisu motoklub.pl.
Samochód z uszkodzoną szyba nie przejdzie też przeglądu technicznego. Samo, nawet niewielkie uszkodzenie pod wpływem naprężeń, zmiany warunków atmosferycznych, mrozu, może się znacznie powiększyć. Wtedy nie pozostanie nic innego jak kosztowna wymiana całej szyby.
Naprawa odprysków na szybie nie jest trudna
Naprawa odprysków na szybie wbrew pozorom nie jest skomplikowana. Tą pracę możesz wykonać samodzielnie i z pewnością nie sprawi ci większych trudności. Aby naprawić odprysk na szybie musisz zaopatrzyć się w zestaw do naprawy takich uszkodzeń. Można go kupić w każdym dobrym sklepie motoryzacyjnym, bez problemu takie zestawy możesz kupić także przez Internet. Koszt jest minimalny, nie przekracza kilkudziesięciu złotych, bez względu na który z zestawów naprawczych do szyby się zdecydujesz. Oczywiście taką pracę można także zlecić fachowcom, którzy pracują w tej branży. Tu koszt będzie z pewnością trochę większy. Jeśli masz obawy, czy swoją pracę wykonasz właściwie lub jeśli uszkodzenie jest dość duże i nie masz pewności, czy sam poprawnie je naprawisz, zlecenie naprawy jest też dobrym rozwiązaniem. Z reguły taka naprawa nie trwa dłużej niż godzinę.
Przy samodzielnej naprawie, pierwszym krokiem jest zakup odpowiedniego zestawu naprawczego. Naprawę przeprowadza się zawsze w słoneczny, ciepły dzień lub w ciepłym garażu. Szyba którą będziesz naprawiać musi być sucha i czysta, pierwszym krokiem zawsze więc jest jej dokładne oczyszczenie z wszelkich zabrudzeń. Warto pamiętać, że w miejscu uszkodzenia szyby również mógł zgromadzić się brud, we wnętrzu uszkodzenia mogą być drobinki szkła. Przed naprawa konieczne jest ich usunięcie. W zestawie naprawczym często są elementy służące do tego celu.
Po dokładnym oczyszczeniu szyby, szczególnie okolic uszkodzenia i samego miejsca uszkodzenia, miejsce, gdzie będziesz dokonywać naprawy trzeba też odtłuścić. Do tego celu najlepiej użyć benzyny ekstrakcyjnej lub po prostu alkoholu. Po odtłuszczeniu miejsce osusz. Możesz przystąpić do naprawy.
Jak naprawić odprysk na szybie?
Zestaw naprawczy najczęściej składa się z naklejki z otworem, którą musisz umieścić na szybie tak, by uszkodzenie znalazło się w środkowej części otworu, aplikatora, którym w to miejsce wstrzykniesz żywicę znajdującą się w zestawie, oraz naklejki z utwardzaczem. Postępując zgodnie z instrukcją, którą znajdziesz w zestawie naprawczym, przy pomocy załączonej strzykawki i aplikatora, wstrzyknij żywicę w miejsce uszkodzenia, pozostaw na określony w instrukcji czas, by żywica wpłynęła we wszystkie miejsca, po czym usuń. Usuń także naklejkę z otworem, miejsce naprawy zaś dokładnie oczyść z zabrudzeń i kleju. Końcowym etapem jest naklejenie naklejki utwardzającej. Najczęściej przed naklejeniem, trzeba umieścić na niej kroplę żywicy.
Naklejkę po upływie czasu określonego w instrukcji zestawu naprawczego, po prostu usuń, miejsce naprawy zaś oczyść ponownie. Szyba jest naprawiona. Warto pamiętać, że miejsce naprawy może być widoczne, najczęściej jednak ślad po naprawie jest minimalny i trzeba dobrze się przyjrzeć, by go znaleźć. Najważniejsze jednak jest to, że uszkodzenie nie będzie się powiększać. Tak naprawiona szyba posłuży jeszcze przez wiele lat.
Podsumowując
Uszkodzenie szyby nie zawsze musi oznaczać konieczności jej wymiany i niemałych kosztów z tym związanych. Niewielkie odpryski na szybie można naprawić samodzielnie, praca jest łatwa a zestaw naprawczy konieczny do tego celu kosztuje grosze. Przy większych uszkodzeniach, warto udać się do fachowców, by naprawili szybę przy pomocy profesjonalnych narzędzi i środków, lub – jeśli taka będzie ich decyzja – po prostu wymienili ją na nową.
Samodzielna naprawa jest o wiele mniej kosztowna od wymiany. Co więcej, naprawa może ochronić szybę przed postępującym uszkodzeniem, w konsekwencji którego byłaby konieczna wymiana. Wielu kierowców nic sobie z tego nie robi. Jeżdżą, dopóki nie zostanie zatrzymany dowód podczas kontroli lub w trakcie przeglądu.