środa , 20 października 2021
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner_Porsche_Centrum_Sopot_wrzesień2021_Taycan
previous arrow
next arrow
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner_Porsche_Centrum_Sopot_wrzesień2021_Taycan
previous arrow
next arrow
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec
previous arrow
next arrow
mat.prasowe

„Nie chcemy ginąć na drogach” – apelują polscy pracownicy służb utrzymania dróg i autostrad

Pracownik drogowy to zawód wystawiony na szereg zagrożeń. Według danych zgromadzonych przez polską policję, w 2016 roku doszło do 64 wypadków w miejscach prac drogowych. Skutkowały one śmiercią aż 11 osób, a 90 odniosło poważne obrażenia. Z kolei statystyki spółki FBSerwis, zajmującej się m.in. pracami utrzymaniowymi dróg, w analogicznym okresie wykazały 50 wypadków z udziałem pracowników firmy. Dwie osoby zginęły, 3 zostały ranne. Co jest najczęstszą przyczyną takich zdarzeń? W poniższym tekście ekspert FBSerwis w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, Marta Znojewska, przedstawia 4 kluczowe powody zagrożeń czyhających na drogowców.

  1. Nadmierna prędkość

Wielu kierowców ignoruje ograniczenia prędkości występujące na odcinkach, gdzie trwają prace utrzymaniowe i interwencyjne. Nierzadko w takiej sytuacji kierowca traci kontrolę nad pojazdem, gdy natrafi na przeszkody w postaci słupków, znaków czy różnego rodzaju elementów, które zazwyczaj nie znajdują się w obrębie jezdni. W takiej sytuacji nietrudno o poważny w skutkach wypadek z udziałem pracujących na drodze ludzi.

  1. Nieuwaga kierowców

Utrudnienia w ruchu występujące na odcinkach objętych pracami utrzymaniowymi powodują jego spowolnienie, a to rodzi tendencje do zmniejszonej koncentracji u osób prowadzących pojazdy. W takiej sytuacji prawdopodobieństwo wypadku z udziałem pracownika drogowego znacznie wzrasta.

  1. Korki utrudniające widoczność

Zablokowane przejazdy to dość powszechny krajobraz występujący w pobliżu remontów drogowych i prac interwencyjnych. Korki, w szczególności te z udziałem ciężarówek, wpływają na drastyczny spadek widoczności na drodze. Trudniej przez to dostrzec wszelkiego rodzaju oznaczenia czy sygnały ostrzegawcze, a tym bardziej pracujących na drodze ludzi.

  1. Bagatelizowanie niebezpieczeństw ze strony kierowców

Raporty z wypadków jasno stwierdzają, że dekoncentracja i brak wyobraźni kierowców bardzo często przekładają się na wypadki na odcinku robót drogowych. Zderzenia z ciężarówkami przewożącymi materiały remontowe czy koparkami jest, w związku z tym, wysoce prawdopodobne.

Jak widać, problem nie jest błahy. Nie można bagatelizować zjawiska, które bezpośrednio powoduje śmierć i utratę zdrowia osób wykonujących swoją pracę. Jak udało się zauważyć, przyczyny wypadków nie tkwią w zachowaniu pracowników. Do tragedii doprowadza najczęściej nieodpowiedzialne zachowanie kierowców.

W celu przeciwdziałania zagrożeniom z udziałem służb utrzymania ruchu na drogach, w Gdańsku i okolicy został zainicjowany program pilotażowy kampanii „Zwolnij! Pracujemy dla Ciebie”. Pomysłodawcą i realizatorem akcji jest spółka FBSerwis, która docelowo chce wdrożyć program na wszystkich drogach, które obsługuje. Celem akcji jest uświadomienie kierowcom, w jaki sposób ich kultura jazdy może wpływać na bezpieczeństwo pracowników drogowych. Działaniu temu towarzyszy informowanie kierowców o odbywających się w ich pobliżu pracach utrzymaniowych. Jest to możliwe dzięki Systemowi Komunikacji o Pracach Interwencyjnych (SKOPI), działającemu w ramach aplikacji dla kierowców Yanosik. Akcja pilotażowa potrwa do końca stycznia 2018 roku.

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Nie bądź mroczny – bądź widoczny. Pamiętajmy, że odblaski ratują życie.

Bez względu na pogodę oraz warunki drogowe wielu z nas, każdego przemierza ulice, ścieżki rowerowe …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *