03 lipca 2015 roku Minister Infrastruktury i Rozwoju (aktualnie Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa) zmienił rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków umieszczania ich na drogach (Dz. U. z 2015,poz.1314).
Zgodnie z tymi zapisami znak P-24 „ miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej” umieszcza się na nawierzchni barwy niebieskiej. Nowe przepisy obowiązują od lipca 2017 roku i jest to prawo obligatoryjnie obowiązujące.
W całym kraju zarządcy dróg przystąpili do malowania tzw. kopert na niebiesko, przybyło ich również w Trójmieście. Obowiązek ten spoczywa także na zarządcach dróg wewnętrznych, zarządzanych przez administratorów, Wspólnoty Mieszkaniowe czy też Spółdzielnie Mieszkaniowe.
W wielu miejscach, na tych drogach ustawiono oznakowanie, które nie spełnia nawet wymogów oznakowania obowiązującego w starym rozporządzeniu. Dotyczy to głównie znaków pionowych. Zatem zarządcom dróg warto w tym miejscu przypomnieć, o spoczywającym na nich obowiązku oznakowania dróg wewnętrznych zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem, gdyż niezgodne z przepisami znakowanie dróg wewnętrznych stanowi wykroczenie określone w art. 85a Kodeksu Wykroczeń, za które strażnik miejski lub policjant może nałożyć na zarządcę drogi karę grzywny wysokości od 20-500 złotych.
Warto też pamiętać , że sprawa do błahych nie należy. Za zaparkowanie pojazdu na miejscu przeznaczonym dla inwalidy, kierowca zgodnie z taryfikatorem może otrzymać mandat karny w kwocie 500 złotych + 5 pkt. karnych. Funkcjonariusze mogą również taki pojazd postawiony na miejscu dla inwalidy bez karty inwalidzkiej, odholować na koszt właściciela na parking strzeżony.
Źródło informacji: mib.gov.pl oraz SM Wejherowo