poniedziałek , 27 września 2021
ds-4-moto3m-750x200
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner_Porsche_Centrum_Sopot_wrzesień2021_Taycan
previous arrow
next arrow
ds-4-moto3m-750x200
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner_Porsche_Centrum_Sopot_wrzesień2021_Taycan
previous arrow
next arrow
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec
previous arrow
next arrow

Niebieskie miejsca parkingowe? To miejsca dla osób niepełnosprawnych

Fot. Straż Miejska Wejherowo
Fot. Straż Miejska Wejherowo

03 lipca 2015 roku Minister Infrastruktury i Rozwoju (aktualnie Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa) zmienił rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków umieszczania ich na drogach (Dz. U. z 2015,poz.1314).

Zgodnie z tymi zapisami znak P-24 „ miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej” umieszcza się na nawierzchni barwy niebieskiej. Nowe przepisy obowiązują od lipca 2017 roku i jest to prawo obligatoryjnie obowiązujące.

W całym kraju zarządcy dróg przystąpili do malowania  tzw. kopert na niebiesko, przybyło ich również w Trójmieście. Obowiązek ten spoczywa także na zarządcach dróg wewnętrznych, zarządzanych przez administratorów, Wspólnoty Mieszkaniowe czy też Spółdzielnie  Mieszkaniowe.

W wielu miejscach, na tych drogach ustawiono oznakowanie, które nie spełnia nawet wymogów oznakowania obowiązującego w starym rozporządzeniu. Dotyczy to głównie znaków pionowych. Zatem zarządcom dróg warto w tym miejscu przypomnieć, o spoczywającym na nich obowiązku oznakowania dróg wewnętrznych zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem, gdyż niezgodne z przepisami znakowanie dróg wewnętrznych stanowi wykroczenie określone w art. 85a Kodeksu Wykroczeń, za które strażnik miejski lub policjant może nałożyć na zarządcę drogi karę grzywny wysokości od 20-500 złotych.

Miejsca parkingowe dla inwalidów-08275

Warto też pamiętać , że sprawa do błahych nie należy. Za zaparkowanie pojazdu na miejscu przeznaczonym dla inwalidy, kierowca zgodnie z taryfikatorem może otrzymać mandat karny w kwocie 500 złotych + 5 pkt. karnych. Funkcjonariusze mogą również taki pojazd postawiony na miejscu dla inwalidy bez karty inwalidzkiej, odholować na koszt właściciela na parking strzeżony.

Źródło informacji: mib.gov.pl oraz SM Wejherowo

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Kokoszki. Trwa rozbudowa ul. Kartuskiej. Zaawansowanie prac już na poziomie 70 procent

Obecnie na placu budowy trwa układanie kolejnych warstw podbudowy jezdni. Wykonawca robót rozpoczął też układanie …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *