niedziela , 16 stycznia 2022
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
previous arrow
next arrow
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
previous arrow
next arrow
Nyar_2022_Volvo_Plichta_750x200_XC60
Nyar_2022_Volvo_Plichta_750x200_S90
moto3m_Peugeot_750x200
moto3m_KIA_750x200
moto3m_Citroen_750x200
previous arrow
next arrow

Niepokojące informacje wynikające z podsumowania raportu z badania w ramach kampanii „Zwolnij! Pracujemy dla Ciebie”

Tylko 1 na 10 kierowców jawnie deklaruje, że przepisy o ruchu drogowym muszą być przestrzegane, ponieważ są gwarantem ładu i bezpieczeństwa na drogach. Co 5 kierowca uważa natomiast zasady ruchu za pozbawione sensu i poza niektórymi wyjątkami twierdzi, że nie warto zwracać na nie uwagi. Zdecydowana większość, bo aż 79,8% ankietowanych przekracza dopuszczalną prędkość od 10 do 30 km/h. Takie dane ujawnia raport z badania przeprowadzonego na kierowcach w ramach kampanii „Zwolnij! Pracujemy dla Ciebie” zorganizowanej przez spółkę FBSerwis.

Dane Policji mówią o wyraźnych spadkach w ogólnej liczbie wypadków drogowych w Polsce, których ilość w ciągu ostatniej dekady zmniejszyła się prawie dwukrotnie. Dane z połowy 2017 roku mówią o ponad 14 tysiącach takich zdarzeń, podczas gdy policyjne raporty z końca 2007 roku mówiły o blisko 50 tysiącach wypadków. Mimo, iż dane ogólne napawają optymizmem to wciąż daleko nam do krajów Europy Zachodniej, jeśli chodzi o kwestię bezpieczeństwa na drodze.

W ciągu ostatnich 10 lat w Polsce wiele się zmieniło. Pojawiły się tysiące kilometrów nowych dróg. Zmodernizowana została także, w sposób znaczący, cała infrastruktura drogowa. To wszystko wpłynęło na poprawę statystyk i zmniejszenie liczby niebezpieczeństw czyhających na polskich drogach. Jednak nasze badanie pokazuje, że w mentalności Polaków jest jeszcze dużo do zmienienia – mówi Artur Pielech, Prezes Zarządu FBSerwis S.A.

Wyniki badania wskazują, że prawie 67,5% respondentów uważa, że przepisów warto przestrzegać w większości przypadków, ale jednocześnie wskazuje, że nie dotyczy to wszystkich sytuacji. Nieco ponad 21% twierdzi, że większość przepisów nie ma sensu i poza niektórymi wyjątkami nie warto zwracać na nie uwagi. To bardzo alarmujące, gdyż kierowcy w sposób otwarty przyznają, że traktują obecne regulacje niewystarczająco restrykcyjnie. – dodaje Artur Pielech.

Prędkość to jeden z wymiernych wskaźników sprawdzenia poziomu przestrzegania przepisów o ruchu drogowym w Polsce. Zdecydowana większość, bo aż 79,8% ankietowanych deklaruje, ze przekracza dopuszczalną prędkość od 10 do 30 km/h. Co ciekawe 13,1% badanych odpowiedziało, że zdarza im się przekraczać prędkości nawet o wartość mieszczącą się w granicach od 30 do 40 km/h. Należy pokreślić, że marginalna część badanych (5%) w ogóle nie przekracza prędkości.

Fot. Raport FBSerwis
Fot. Raport FBSerwis

Zachowania kierowców pokazują, że w Polsce istnieje społeczne przyzwolenie na lekkie przekraczanie prędkości. Co więcej, kierowcy z sposób świadomy nie traktują restrykcyjnie ograniczeń prędkości. To powinno się jak najszybciej zmienić. Apelujemy do kierowców o zdjęcie nogi z gazu! – dodaje Artur Pielech.

Kolejnym ciekawym aspektem jest to, że dla znacznej części ankietowanych (13,49%) dużym zagrożeniem są „roboty drogowe, prace utrzymaniowe i interwencyjne”. Co więcej, największe zagrożenie na drodze stanowią inni uczestnicy ruchu (47,22%). Kolejne miejsca zajmują odpowiedzi „infrastruktura dróg” (19,84%) oraz „zwężenia” (18,44%).

Fot. Raport FBSerwis
Fot. Raport FBSerwis

 

Przerażającym dla nas faktem jest, że ponad połowa pytanych po zobaczeniu znaku informującego o trwających pracach drogowych jedynie zwalnia i przejeżdża bez szczególnego zwracania uwagi na otoczenie. Natomiast nie zwalnia w ogóle ponad 8% respondentów. W mojej opinii to bardzo groźne nawyki, ponieważ właśnie w ich wyniku dochodzi do większości wypadków z udziałem pracowników pracowników drogowych – komentuje Artur Pielech.

Zobacz pełną wersję raportu: TUTAJ

Wśród odpowiedzi na zadane pytanie dużą popularnością cieszyły się stwierdzenie „zwalniam i staram się obserwować otoczenie” (25,79%), a następnie „zwalniam i zachowuję szczególną ostrożność” (14,68%). Daje to nam prawidłowe zachowania polskich kierowców na poziomie ponad 40% respondentów. To znacznie słabszy wynik niż w Europie Zachodniej Osiąga on tam bowiem poziom aż 90%. Wypadki z udziałem osób pracujących przy utrzymaniu i zabezpieczeniu polskich dróg powinny zostać zminimalizowane, bądź całkowicie wyeliminowane z polskich dróg.

Źródło: FBSerwis

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Odświeżony Ford Fiesta w salonie FordStore Euro-Car

Odświeżony Ford Fiesta doczekał się wielu zmian z zewnątrz oraz kilku modernizacji w środku. Gama …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *