niedziela , 24 stycznia 2021
Strona główna / Wiadomości / Nietypowe pojazdy ciężarowe
Fot. Truck.pl

Nietypowe pojazdy ciężarowe

Poszukujesz pojazdów do parku maszynowego swojej firmy? Zastanawiasz się, jakich jeszcze samochodów możesz potrzebować? Mamy dla Ciebie kilka różnych pomysłów.

Pojazdy ciężarowe specjalnego zastosowania

Przeciętny człowiek zapytany o to, z czym kojarzy mu się “pojazd ciężarowy”, z reguły wspomina o ciągniku siodłowym. Tymczasem, pojęcie samochodu użytkowego jest znacznie szersze. Współczesne ciężarówki bardzo często służą jako baza dla aut użytkowych o naprawdę różnych zastosowaniach.

Jakie auta mamy na myśli? Poniżej kilka przykładów:

  • Wozidła
  • Hakowce
  • Podnośniki koszowe

Każdy z tych pojazdów w jakiś sposób sprawdzi się w branży budowlanej. Pytanie tylko – która z kategorii spełni potrzeby Twojej firmy? Zachęcamy do dalszej lektury!

Ładowarki teleskopowe

Dlaczego piszemy o ładowarkach teleskopowych, skoro artykuł dotyczy samochodów? Cóż, bardzo wielu przedsiębiorców, którzy chcą kupić pojazdy ciężarowe specjalnego zastosowania, potrzebuje również sprzętu typowo budowlanego. A przecież ładowarki teleskopowe to idealny przykład takiego rodzaju pojazdów.Tego rodzaju maszyny sprawdzą się jednak nie tylko na budowach. Ładowarki teleskopowe to sprzęt, który używany jest także w przemyśle, ale również w rolnictwie. Zazwyczaj wyposażone są w napęd na wszystkie koła, więc nawet bardzo trudny teren nie stanowi dla nich problemu. Ich konstrukcja umożliwia wygodną pracę na przykład:

  • w przypadku działań na wysokościach (mogą mieć teleskopowy wysięgnik z platformą)
  • Przy przemieszczaniu towarów (szufla)
  • Przy rozładunku towarów (widły paletowe)

Wozidła

Wozidła to maszyny, które już swoim wyglądem budzą respekt. To typ wywrotek, które świetnie sprawdzą się przy transporcie sypkich materiałów. Ogromną przewagą tych pojazdów jest fakt, iż wjadą praktycznie wszędzie. Tam, gdzie zwykła wywrotka nie daje rady, tam wozidło przejeżdża bez najmniejszych problemów.

Fot. Truck.pl
Fot. Truck.pl

To dlatego wozidła perfekcyjnie nadają się do branży budowlanej – w szczególności do budowy dróg.
Jakie firmy mają w swojej ofercie wozidła? Najbardziej znani producenci to:

  • CAT
  • Volvo
  • Bell
  • Thwaites

Jakie wozidło wybrać? Zakup zupełnie nowego pojazdu będzie wiązał się z ogromnym wydatkiem. Takie pojazdy ciężarowe specjalnego przeznaczenia potrafią kosztować naprawdę sporo. Rozwiązaniem może być wybór auta z drugiej ręki. Warto jednak rozsądnie wybierać oferty – ewentualne naprawy wozidła potrafią pochłonąć krocie. Lepiej zatem postawić na pojazd oferowany przez profesjonalistów, którzy zajmują się sprzedażą używanych maszyn budowlanych. Propozycje przypadkowych handlarzy raczej nie są najlepszym pomysłem.

Sprawdź używane wozidła: https://www.truck.pl/pl/c/maszyny-budowlane/wozid%C5%82a/

Hakowce

Hakowce to pojazdy, które zbudowane są na bazie zwykłych samochodów ciężarowych. Jak sama nazwa wskazuje, wyróżnia je fakt posiadania haka. To właśnie ten element pozwala na przewóz różnego rodzaju ładunków. Te mocuje się właśnie na haku, który jednocześnie działa jako wysięgnik, pozwalający na przeniesienie kontenera z ładunkiem.

Czy hakowce to maszyny budowlane? Cóż, jak najbardziej mogą się sprawdzić w tego rodzaju zastosowaniach. Ot, choćby przy wywozie kontenerów z gruzem z budowy. Albo przy transporcie innego rodzaju materiałów. Hakowce to pojazdy ciężarowe specjalistycznego zastosowania nie tylko z nazwy – one naprawdę mogą wiele!

Fot. Truck.pl
Fot. Truck.pl

Na rynku znaleźć można hakowce dopasowane do naprawdę różnych potrzeb. To już nie tylko HDS, ale także zabudowy – nawet do 35 ton udźwigu.
Czy warto kupić używane hakowce? Cóż, są to pojazdy specjalistyczne, więc wybór fabrycznie nowych może być nieco zbyt dużym obciążeniem dla firmy i jej budżetu. Mając jednak na uwadze fakt, iż hakowce są tak naprawdę lekko zmodyfikowanymi pojazdami ciężarowymi, to ich zakup z drugiej ręki nie wiąże się ze zbyt wielkim ryzykiem. Jedynym dodatkowym elementem, jaki może ulec uszkodzeniu w stosunku do standardowych pojazdów ciężarowych jest oczywiście wysięgnik i elementy sterujące nim.

Zobacz używane hakowce: https://www.truck.pl/pl/c/pojazdy-i-urz%C4%85dzenia-specjalne/hakowce/

Podnośniki koszowe

Co to za pojazdy? Są to auta, które znacznie ułatwiają pracę na wysokościach. Mogą mieć formę zarówno kosza umieszczonego na kilkudziesięciometrowym wysięgniku, jak również ruchomej platformy. Co ciekawe, można znaleźć podnośniki koszowe, które dostosowane są do jazdy po torach tramwajowych.

Fot. Truck.pl
Fot. Truck.pl

Czy zakup podnośnika koszowego ma uzasadnienie ekonomiczne? Ostatecznie, na rynku można znaleźć tak wiele ofert wypożyczenia tego rodzaju sprzętu, że wydaje się to być pozbawione sensu. Odpowiedź brzmi jednak – to zależy.

Pamiętajmy, że wynajem podnośnika koszowego to co najmniej 100 zł netto za godzinę. Niby niewiele, ale biorąc pod uwagę fakt, ile pracy nieraz musimy wykonać przy użyciu takiego pojazdu, to chyba przestaje się to opłacać. Owszem, jeżeli ktoś użytkuje podnośniki koszowe sporadycznie, to wtedy zakup (szczególnie nowego) jest raczej nieuzasadniony. Jednak do codziennej pracy przedsiębiorstwa budowlanego inwestycja w podnośniki koszowe jest wskazana.

Zobacz ofertę używanych podnośników koszowych: https://www.truck.pl/pl/c/pojazdy-i-urz%C4%85dzenia-specjalne/podno%C5%9Bniki/podno%C5%9Bniki-koszowe/

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Odcinkowy pomiar prędkości już niebawem zacznie funkcjonować na budowanej autostradzie A1

Urządzenia pomiarowe będą pracowały na wszystkich odcinkach budowanej autostrady A1, gdzie ruch po nowej betonowej jezdni odbywa się w układzie ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *