poniedziałek , 4 grudnia 2023
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
Volvobanergrudzie2022750x200
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
previous arrow
next arrow
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
Volvobanergrudzie2022750x200
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
previous arrow
next arrow
Volvobanergrudzie2022750x200
moto3m_KIA_750x200
previous arrow
next arrow
Fot. Sławomir Okoń

Nowa ładowarka ecoMOTO od PKP przy gdyńskim dworcu

Przy dworcu PKP Gdynia Główna pojawiła się zapowiadana wcześniej ładowarka dla pojazdów elektrycznych. To element projektu, który ma zachęcać do łączenia transportu kolejowego z zeroemisyjnymi samochodami. Wcześniej przy dworcu powstało już kilka miejsc parkingowych dla elektrycznego carsharingu.

Elektromobilność dla każdego

Elektromobilność to przyszłość – Gdynia wie o tym już od dawna. PKP widzi w mieście potencjał dla rozwoju zeroemisyjnego transportu i wybrało dworzec Gdynia Główna jako jedną z kilku w Polsce lokalizacji dla stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

– Kolej sama w sobie jest jednym z najbardziej ekologicznych środków transportu. Cieszę się, że kolejna stacja ładowania aut elektrycznych powstała właśnie w Gdyni, mieście, które mocno inwestuje w rozwój projektów promujących ochronę środowiska naturalnego, w tym elektromobilności – mówi Mirosław Antonowicz, członek zarządu PKP S.A.

Fot. Sławomir Okoń

Nowa ładowarka nosi nazwę ecoMOTO i pojawiła się przy budynku dworca, razem z wyznaczonymi charakterystycznym zielonym kolorem specjalnymi miejscami postojowymi dla „elektryków”. Jest już dostępna dla podróżnych i mieszkańców, posiada dwa gniazda ładowania o mocy 22 kW i system zabezpieczeń. Korzystanie ze stacji ładowania jest bezpłatne, później – po jej uruchomieniu na zasadach komercyjnych – będzie można w wygodny sposób opłacić ładowanie kartą, a dodatkowo pasażerowie PKP otrzymają zniżki.

Stacje ecoMOTO to autorski projekt spółek Grupy PKP przy współpracy z KZŁ Bydgoszcz, który zakłada udostępnianie stacji ładowania pojazdów elektrycznych przy wybranych dworcach kolejowych w całej Polsce. Dworzec w Gdyni Głównej to dziewiąta stacja uruchomiona przez kolejowe spółki.

Kolejny krok dla „elektryków”

To nie pierwsza zmiana w okolicy dworca, która promuje elektromobilność. Przypomnijmy, że w listopadzie zeszłego roku Gdynia wyznaczyła w sąsiedztwie dworca 5 miejsc parkingowych zarezerwowanych dla samochodów zeroemisyjnych funkcjonujących na zasadach carsharingu (popularne „auta na minuty”).

Miasto zrealizowało w ten sposób założenia listu intencyjnego z 2017 roku, zachęcając do łączenia podróży koleją z ekologicznym wynajmem samochodów elektrycznych. Wkrótce w mieście zaczną działać też pierwsze ładowarki dla „elektryków” na minuty.

– Wyznaczyliśmy jasny kierunek, aby Gdynia brała na swoje barki koordynację wszystkich działań na Pomorzu i rozpowszechniała ideę carsharingu. Dajemy operatorom aut na minuty dodatkowe możliwości, które zachęcą i ułatwią im wymianę floty na nowoczesne pojazdy elektryczne. To wygoda naszych mieszkańców i zwiększona mobilność, ale też dbałość o środowisko. Jednocześnie wspierając taką usługę, konsekwentnie promujemy elektromobilność, co jest jednym z priorytetów Gdyni na najbliższe lata – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Jeden z operatorów carsharingowych, MiiMove pracuje z PKP nad przygotowaniem wspólnej oferty połączenia kupna biletu kolejowego z rezerwacją samochodu. Będzie to pierwsza taka inicjatywa w Polsce.

Źródło: Gdynia.pl (autor: Kamil Złoch)

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Droga ekspresowa S6 – stan realizacji

S6, to ekspresowe połączenie Szczecina z Trójmiastem i łatwiejszy dojazd do nadmorskich miejscowości. Przyjrzyjmy się …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *