poniedziałek , 11 grudnia 2023
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
Volvobanergrudzie2022750x200
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
previous arrow
next arrow
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
Volvobanergrudzie2022750x200
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
previous arrow
next arrow
moto3m_KIA_750x200
Volvobanergrudzie2022750x200
previous arrow
next arrow

Nowa siedziba Porsche Centrum Sopot pnie się do góry!

W Sopocie przy Alei Niepodległości 956 postępuje budowa nowej siedziby Porsche Centrum Sopot. Będzie to zupełnie nowy obiekt, który powstaje w miejscu dawnego obiektu. Szczegóły dotyczące inwestycji nie zostały jeszcze upublicznione, ale już widać, że będzie to imponujący salon.

Inwestorem jest Grupa Lellek, która od wielu lat obecna jest w Trójmieście, gdzie reprezentuje jedną z najbardziej ekskluzywnych marek w samochodowym świcie. Porsche Centrum Sopot w 2022 roku tymczasowo przeniosło się na drugi koniec miasta, do obiektu przy al. Niepodległości 637. To tu obecnie funkcjonuje firma. Według wstępnych szacunków potrwa to przynajmniej do końca 2023 roku. W 2024, chociaż jeszcze nie wiadomo kiedy dokładnie, firma powróci do dawnej lokalizacji, gdzie powstanie najnowocześniejsze Centrum Porsche w Polsce.

Nowy salon Porsche Centrum Sopot

Budynek o powierzchni ponad 6000 m² na trzech kondygnacjach, w tym jednej podziemnej, zaoferuje salon sprzedaży, obszerne, wielostanowiskowe zaplecze serwisowe, magazyn oraz myjnie i przestrzeń parkingową.

Architektura nowego obiektu będzie odmienna od tej znanej dotychczas. W myśl nowych założeń z 2020 roku, salony mają stać się nie tylko miejscem sprzedaży i obsługi samochodów, ale także strefą spotkań społeczności marki, wśród których są obecni, ale również przyszli i potencjalni posiadacze.

Ośmiu na dziesięciu nabywców Porsche to mężczyźni po pięćdziesiątce. Aby temu przeciwdziałać, producent samochodów opracował koncepcję marki „Destination Porsche”, uwzględniającą architekturę korporacyjną. Nacisk kładziony jest na stworzenie bardziej zachęcającej architektury zewnętrznej i wewnętrznej, która zapewnia pozytywne doświadczenia z marką. Ponadto, chodziło o zaprojektowanie szablonu, który można łatwo dostosować do różnych lokalizacji, a przede wszystkim do różnych grup docelowych. Pierwsze europejskie centrum sprzedaży nowej koncepcji powstało w 2020 r. w Dortmundzie w Niemczech i stanowiło plan dla ponad 900 salonów sprzedaży Porsche na całym świecie.

Sopocki obiekt powstaje według założeń studio projektowego marki, które opracowało modułowy system konstrukcyjny, umożliwiający elastyczną konfigurację i skalowanie planów pięter oraz elewacji. I tak parter z przeszkleniami dookoła jest w pełni dostępny i powiązany z przestrzenią zewnętrzną – wyeliminowane zostały bariery strukturalne, a całość robi wrażenie otwartej i zapraszającej przestrzeni.

Wnętrze salonu będzie można oglądać przez okna ekspozycyjne, po których biegną smukłe pasy podkreślające aerodynamiczny kształt modeli prezentowanych w obiekcie. Sposób, w jaki te lamele rozchodzą się nad wejściem, oznacza, że ​​światło może przeświecać między nimi, a ich forma nawiązuje do widoku z tyłu Porsche 911. Ten kultowy samochód był inspiracją dla projektantów, którzy zaakcentowali kontury zakrzywionych lameli czerwonymi diodami LED, które świecą jak tylne światła w ciemności.

Jeden z przykładów nowej architektury: Porsche Centrum Dortmund.
Fot. brandspacephotography – André Müller

Od wejścia do wnętrza prowadzi ‘oś środkowa’. Tak zwana linia wyścigowa to miejsce, w którym zaparkowane zostaną najważniejsze modele marki. Podobnie jak w małym mieście, wzdłuż tej osi ułożone są boczne uliczki, pomiędzy którymi ustawione będą sześcienne moduły. Zainteresowani odwiedzający przechadzać się będą między modułami wystawienniczymi, zanim dotrą na centralnie położony plac – ścisłe centrum salonu i miejsce spotkań.

Wykonawcą obiektu jest trójmiejska firma budowlana Allcon.

Jedna z koncepcji zagospodarowania wnętrza głównej kondygnacji.
Fot. INCO Architekci

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Ponad 70 tysięcy złotych. Mikołaje na motocyklach w akcji

Już po raz 21. ulice zapełniły się zmotoryzowani mikołajami, śnieżynkami i reniferami. W niedzielę, 3 …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *