czwartek , 13 czerwca 2024
Volvobanergrudzie2022750x200
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
previous arrow
next arrow
Volvobanergrudzie2022750x200
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
previous arrow
next arrow
moto3m_KIA_750x200
Volvobanergrudzie2022750x200
previous arrow
next arrow

Nowe, elektryczne Audi e-tron GT w topowej wersji RS w Audi Centrum Gdańsk

Kolejną tegoroczną premierą w trójmiejskich salonach jest Audi RS e-tron GT, czyli topowa odmiana nowego, elektrycznego Gran Turismo z Ingolstadt. To dynamicznie stylizowane, 4-drzwiowe coupe jest pierwszym samochodem marki z napędem czysto elektrycznym, który powstaje wyłącznie w Niemczech – w zakładach Audi Böllinger Höfe w Neckarsulm. 

Inżynierowie bardzo staranie podeszli do projektu nowego modelu i jego produkcji. Karoseria elektrycznego Gran Turismo w dużym stopniu zbudowana jest z najtwardszych stopów stali i aluminium. Jej sercem jest ramowa konstrukcja, w której dziesięć robotów mocuje wewnętrzne i zewnętrzne elementy boków karoserii. Model e-tron GT powstaje na tej samej linii co Audi R8. Po zmontowaniu, każdy samochód w ramach testu odbywa 40-kilometrową rundę po publicznych drogach, która obejmuje także odcinki na autostradzie i w miejskim ruchu ulicznym.

Technicznie e-tron GT spokrewniony jest z Porsche Taycan. Oba modele “grają” w tej samej lidze. Posiadają 4-drzwiowe nadwozia o długości niemal 5 metrów i wydajne, elektryczne motory. Już w podstawowej wersji e-tron GT ma 350 KW mocy i “setkę” osiąga w 4.1 sekundy. Prędkość maksymalna wynosi 245 km/h, a deklarowany przez producenta zasięg to 449-488 kilometrów. Cena rozpoczyna się od 446 600 zł.

Topową odmianą jest model oznaczony magicznymi dla miłośników Audi literami RS. E-tron GT w takim wydaniu ma silnik elektryczny o mocy 440 KW, co pozwala osiągnąć 100 km/h w 3.3 sekundy, a maksymalnie pojechać 250 km/h. Świetne osiągi wcale nie oznaczają dużo mniejszego zasięgu – jest nawet lepiej niż w wersji podstawowej. Według producenta RS e-tron GT jednorazowo po pełnym ładowaniu może pokonać dystans od 451 do 472 km.

Stylistycznie Audi z tym modele wkracza w nową dla siebie epokę. E-tron GT – jak nazwa wskazuje, jest samochodem typu Gran Turismo. Projekt wnętrza skupiony jest na kierowcy. Mimo dużych rozmiarów zewnętrznych, pasażerowie z tyłu nie są rozpieszczani przestrzenią jak w modelu A8. Tutaj bardziej adekwatne jest A5 Sportback.

Z ciekawostek, jak każdy nowy samochód elektryczny, Audi e-tron GT posiada wymagany przepisami dźwiękowy system ostrzegania (AVAS).Umiejscowiony z przodu pojazdu głośnik emituje dźwięki wydawane przez AVAS. Jeśli klient zamówi opcjonalny pakiet Brzmienie, to do tego głośnika dochodzi drugi duży głośnik zamontowany z tyłu pojazdu. Wtedy dwa równocześnie działające głośniki zapewniają we wnętrzu pełne emocji doświadczanie brzmienia pojazdu. Brzmienie modelu e-tron GT jest nieustannie na nowo miksowane przez dwa sterowniki – zależnie od prędkości i pozycji pedału gazu. Kierowca może ustawić w systemie wyboru dynamiki jazdy Audi drive select, czy i jak intensywnie chce je słyszeć.

Prezentowany egzemplarz jest pierwszym, jaki został wyeksponowany w salonie Audi Centrum Gdańsk. Jest to model z serii “edition one”, wyróżniają go między innymi pomarańczowe dodatki wewnątrz, żółte zaciski i emblematy z nazwą serii.

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Kierująca BMW Serii 7 w Redzie rozbiła je o ścianę podziemnego garażu

W halach garażowych często dochodzi do drobnych kolizji – otarć czy stuknięć. Ale groźnie wyglądająca …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *