środa , 27 października 2021
_750x200_ dni otwarte
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
previous arrow
next arrow
_750x200_ dni otwarte
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
previous arrow
next arrow
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec
previous arrow
next arrow
Fot. Gdynia.pl

Nowe możliwości gdyńskich parkomatów

Od 1 marca kierowcy w Gdyni będą mogli korzystać z nowych funkcji parkomatów. Będzie można w nich kupić tzw. e-bilet i uregulować naniesione opłaty dodatkowe. Nowością w skali całego kraju jest moduł informacji miejskich. Na dużym kolorowym ekranie każdy z mieszkańców, a także turyści znajdą garść ważnych informacji o mieście. 

– Zakończyliśmy drugi etap modernizacji gdyńskich parkomatów. Pojawiło się w nim dużo nowych możliwości. Są one nowoczesne i mają przyjazną obsługę. Długo analizowaliśmy wszystkie rozwiązania. Chcemy, aby były one dostępne dla wszystkich mieszkańców, również tych niepełnosprawnych – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni. – Nie było to proste wdrożenie. Nowe urządzenia musiały się wpasować w funkcjonujący system. Mamy nadzieję, że efekt zadowoli wszystkich – dodaje.

Aby kupić e-bilet kierowca w parkomacie wprowadzi numer rejestracyjny samochodu, dla którego wykupuje bilet i dzięki temu nie będzie musiał wracać do samochodu i wykładać biletu za szybą. Wykupiony e-bilet będzie zapisany w systemie informatycznym SPP i  widoczny w urządzeniach kontrolerskich. Bilet taki można będzie wydrukować, a widoczny na nim kod QR ułatwi następne transakcje – zamiast wpisywać kolejny raz numer rejestracyjny wystarczy zbliżyć wcześniejszy bilet do czytnika w parkomacie. W przypadku zakupu tradycyjnego biletu, po jego wydrukowaniu, tak jak dotychczas kierowca będzie miał obowiązek wyłożyć bilet za szybą pojazdu w miejscu widocznym dla kontrolera.

Kolejne udogodnienie skierowane jest do tych kierowców, którym zdarzy się nie opłacić postoju i otrzymają wezwanie do opłaty dodatkowej. Opłatę taką będzie można łatwo i szybko uregulować kartą płatniczą w parkomacie – bez konieczności wizyty w Biurze Strefy Płatnego Parkowania.

Zupełną nowością w skali kraju jest z kolei moduł informacji miejskich udostępnianych na ekranie parkomatów. Wszystkie parkomaty, wyposażone w duże kolorowe wyświetlacze, będą służyć turystom i gościom do zapoznania się z podstawowymi informacjami miejskimi dotyczącymi interesujących obiektów i miejsc w Gdyni, wartych odwiedzenia.

– Zadbaliśmy o prosty interfejs, który jest intuicyjny. Wzięliśmy pod uwagę liczne sugestie. Dla użytkowników mniej zaawansowanych zachować najprostszą funkcjonalność parkomatu. Przy wrzuceniu monety od razu się wyświetli płatność za parkowanie z wyliczeniem czasu – mówi Karol Kozak, kierownik Samodzielnego Referatu Strefy Płatnego Parkowania w Zarządzie Dróg i Zieleni w Gdyni. – Zmniejszy się również awaryjność systemu, zdarza się ich kilka tygodniowo. We wcześniejszym systemie było ich kilkanaście dziennie – podkreśla.

Z dniem 1 marca uruchomiona zostaje także internetowa sprzedaż e-abonamentów. W ten sposób będzie można zakupić abonamenty typu „O” na konkretny numer pojazdu, zarówno długookresowe (do 1 roku) jak i na krótszy okres czasu (także na 1 dzień). Ponadto mieszkańcy oraz osoby niepełnosprawne będą mogły tą drogą przedłużyć posiadane abonamenty typu „M” i „N” bez konieczności kolejnej wizyty w biurze SPP.

To był drugi etap modernizacji urządzeń gdyńskiej Strefy Płatnego Parkowania. We wrześniu 2017 r. we wszystkich parkomatach wprowadzono możliwość dokonywania płatności kartą bankową. Kierowcy z tego udogodnienia chętnie korzystają – dziś już ok. 20 proc. transakcji dokonywanych w gdyńskich parkomatach odbywa się z użyciem karty.

Źródło: Gdynia.pl

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Uwaga na strefy! Straż Miejska w Gdańsku przypomina kierowcom o zasadach ruchu w rejonie Głównego Miasta

W rejonie Głównego Miasta w Gdańsku funkcjonują jednocześnie cztery strefy, w których obowiązują szczególne zasady …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *