Slider

Nowe Renault Megane R.S. w Renault Zdunek – ostatnie tchnienie Renault Sport?

Niedawny lifting Renault Megane objął także topową, najbardziej sportową odmianę tego modelu – R.S. Pierwszy egzemplarz odświeżonego „eRSa” zaparkował na ekspozycji salonu Renault Zdunek w Gdańsku. Samochód robi wrażenie i przyciąga spojrzenie – nie tylko ze względu na swój intensywny kolor. Niestety wraz z liftingiem, Renault kończy sportową serię modeli R.S. czyli Renault Sport.  

Megane R.S. to model oczekiwany z niecierpliwością przez klientów ceniących sportowe emocje i tak zwane hot-hatche. Wyposażony jest w opracowany przez Alians RNM silnik 1,8 l z turbodoładowaniem i wtryskiem bezpośrednim, montowany także w Alpine A110. Rozwija moc 300 KM, a jego moment obrotowy wynosi 420 Nm w wersji ze skrzynią EDC i 400 Nm w przypadku skrzyni mechanicznej. Ponadto wyposażony jest w układ czterech kół skrętnych 4CONTROL, sportowe zawieszenie i nowy system R.S. Monitor podający różne parametry samochodu w czasie rzeczywistym.

Wersja Megane R.S. Trophy to bardziej wyczynowy wariant tego samochodu, stworzony z myślą o jeździe po torze. Wyróżnia się wyczynowym zawieszeniem Cup z mechanizmem różnicowym Torsen® o ograniczonym poślizgu. Amortyzatory i sprężyny zawieszenia są w Trophy twardsze odpowiednio o 25 i 30%, a stabilizator poprzeczny o 10% sztywniejszy w porównaniu z Megane R.S.

Renault zaoferował sportowy wariant R.S. w trzech generacjach Megane. Ponadto dostępne były modele Clio oraz Twingo. Niestety, wszystko wskazuje na to, że wyścigowy dział Renault Sport, nie opracuje już więcej seryjnych modeli z rombem w logo.

Od 2023 roku wyczynowe modele mają być oferowane już tylko pod marką Alpine, przygotowane przez Alpine Sport. To jednak nie koniec przykrych wiadomości. Do lamusa odejdzie nie tylko nazwa, ale także źródło napędu. Ze względu na normy emisji spalin, nowe modele będą posiadać napęd elektryczny.

To powoduje, że prezentowany model Megane R.S. staje się już w tym momencie klasykiem. Autem, które kończy wspaniała historię doskonałych, sportowych samochodów.

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Gdański Zarząd Dróg i Zieleni rozpoczął pozimowe przeglądy stanu nawierzchni jezdni

Odwilż to czas, w którym zima uwidocznia swoje destrukcyjne oblicze – dziury w nawierzchni jezdni. …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *