wtorek , 26 października 2021
_750x200_ dni otwarte
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
previous arrow
next arrow
_750x200_ dni otwarte
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
previous arrow
next arrow
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec
previous arrow
next arrow

Nowe samochody we flocie PORD’u – ogłoszono przetarg na „elki”

PORD - przetarg na samochody-1360008Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego 10 lutego ogłosił przetarg na zakup nowych samochodów. Ogółem będzie ich 102. 100 sztuk samochodów przeznaczonych do przeprowadzania egzaminów państwowych i szkoleń w zakresie prawa jazdy kategorii „B” oraz 2 sztuki samochodu przeznaczonego do przewozu 9 osób łącznie z kierowcą do przeprowadzania egzaminów prawa jazdy kategorii „B+E” i „B” z kodem 96”. Szacowana wartość kontraktu to blisko 4 miliony złotych. 

Samochody dostarczone będą w czterech turach. Nowe pojazdy zastąpią dotychczasowe Toyoty Yaris, które zostały dostarczone w 2011 roku przez zwycięzcę ówczesnego przetargu – firmę Toyota Walder z Chwaszczyna, zorganizowanego w 2011 roku. Zastąpiły one Fiaty Grande Punto. Dealer japońskiej marki spełnił wymagania stawiane przez PORD, a także zaoferował najkorzystniejszą ofertę cenową (nieoficjalnie – około 33% taniej od ówczesnej ceny bazowej modelu Yaris).

Należy również pamiętać, że „w ślad” za PORD’em bardzo często idą też szkoły jazdy, które wymieniają swoje samochody na takie same, jak używane podczas egzaminu. Tym samym jest to dodatkowa pula bardzo wielu samochodów zamawianych po ogłoszeniu wyników przetargu przez Ośrodki Szkolenia Kierowców.

O kryteriach wyboru nowych aut decydowali nie tylko przedstawiciele PORD’u, ale również właściciele OSK, którzy mogli zgłosić swoje uwagi co do nowych pojazdów. Najczęściej sugerowali oni parametry dotyczące silnika i jego konstrukcji, kierując się głównie kosztami eksploatacji.

Ośrodki szkolenia zawsze kupują pojazdy takie same, jak w ośrodku egzaminowania. Uważam jednak, iż w dzisiejszych czasach, nowe technologie, systemy i bezpieczeństwo to podstawa. Dlatego też, zmiany są konieczne. Kto nie bierze tego pod uwagę cofa się. Jako kierownik OSK POLDEK uważam, iż już najwyższy czas, aby wymienić flotę pojazdów szkoleniowych na nową – mówi Dagmara Romanowicz, kierownik OSK POLDEK w Gdańsku.

PORD - Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego - egzamin na prawo jazdy-1340654

Wśród wymagań stawianych przed nowymi samochodami jest między innymi 5-drzwiowe nadwozie o długości pomiędzy 3500 – 4200 mm, benzynowy silnik wolnossący. Ponadto auta muszą być wyposażone w klimatyzację, ABS, elektrycznie regulowane przednie szyby czy manualną, minimum 5-biegową skrzynię biegów oraz legitymować się przynajmniej 4-gwiazdkowym wynikiem w testach zderzeniowych Euro-NCAP.

Nie mogą to być modele hybrydowe (ponieważ te, zazwyczaj wyposażone są w automatyczne skrzynie biegów – red.), a jeśli dany samochód posiada system „Start & stop” musi być możliwość jego stałego wyłączenia, bez utraty gwarancji producenta.

Ponadto, po stronie zwycięzcy przetargu i tym samym dostawcy nowych samochód jest również ich dostosowanie do wymagań egzaminowania na prawo jazdy, czyli wyposażenie ich między innymi w dodatkowe lusterka, pedały hamulca i sprzęgła po stronie egzaminatora, zestaw kontrolek umiejscowionych w polu widzenia egzaminatora, sygnalizujących włączenie świateł pozycyjnych, mijania, drogowych oraz lewego i prawego kierunkowskazu, a także charakterystyczną „elkę” na dachu.

PORD - Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego - egzamin na prawo jazdy-1340653

Dwa pozostałe samochody to najogólniej mówiąc busy, z silnikami wysokoprężnymi (minimum 120 i 150 koni mechanicznych), z manualną skrzynią biegów i w jednym z przypadków minimum 5800 mm długości nadwozia.

Wśród aut do egzaminowania na kategorię B, które spełniają wymagania PORD’u jest przynajmniej kilka marek. Wśród nich między innymi Toyota Yaris, Nissan Micra, Renault Clio, Fiat Panda, SEAT Ibiza oraz Volkswagen Polo.

Szczegółowe dane dotyczące przetargu dostępne są TUTAJ.

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Travel in Style – magia Rolls-Royce’a!

W 1906 roku narodził się symbol luksusu motoryzacyjnego, który do dzisiaj utrzymuje się na szczycie. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *