344851 PC Sopot_uzywane_750x300
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
Volvobanergrudzie2022750x200
previous arrow
next arrow
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
Volvobanergrudzie2022750x200
previous arrow
next arrow
moto3m_KIA_750x200
Volvobanergrudzie2022750x200
previous arrow
next arrow

Nowe życie, starych części. Czyli rękodzieło z użyciem korbowodów.

SlowRider@rt Puck -09143Samochód zamknięty w garażu nie cieszy oczu jego właściciela. Dlatego wielu miłośników motoryzacji chętnie przyozdabia swoje biura zdjęciami, plakatami czy też miniaturowymi modelami ich ukochanych samochodów. A gdyby tak meble i elementy wystroju wnętrza również były związane z motoryzacją?

Maciej Szczypiorowski z Pucka na co dzień zajmuje się układaniem podłóg i cyklinowaniem parkietów, natomiast po godzinach pracy tworzy małe dzieła sztuki. Dzieła nieodłącznie związane z motoryzacją…

Blok silnika i tłoki stanowiące podstawę i nogi stołu? Gaźnik z garbusa i korbowody użyte do stworzenia lampy? Ładowarka do telefonu zainstalowana w tłoku cylindra i podstawą z opony? A może zegar, zrobiony z prędkościomierza?

W rękach Macieja Szczypiorowskiego to jak najbardziej możliwe. Jego prace zadowolą wszystkich motomaniaków, a także staną się wspaniałym pomysłem na prezent.

Fot. Slowrider@rt
Fot. SlowRider@rt

Często będąc w pubach z samochodową duszą lub oglądając słynny Top Gear zastanawialiśmy się skąd wzięły się tam motoryzacyjne gadżety i w jaki sposób powstały. Okazuje się, że ich twórcy często są wśród nas. I nie są to wielkie fabryki, lecz artyści pracujący w zaciszu własnego warsztatu. Często niewiększego niż garaż.

Rękodzieła Macieja Szczypiorowskiego, posługującego się w Internecie pseudonimem SlowRider@rt znaleźć można w całej Polsce. Elementom silnika nadaje on kompletnie nowy kształt i funkcję. Na przykład? Korbowód, tłoki i zębatki tworzą taboret.

Od dziecka uwielbiałem tworzyć coś sam. Pierwszym materiałem, w którym pracowałem i który do dziś towarzyszy mi w życiu było drewno. Później, doskonaląc swój warsztat pomyślałem : dlaczego nie tworzyć czegoś innego? I tak zaczęła się przygoda z przepustnicami, silnikami i innymi „drobiazgami.

Maciej pokazał nam wiele swoich prac. Ostatnio wykonał między innymi lampkę zrobioną z przepustnicy garbusa oraz taką, której podstawa wykonana jest z koła dwumasowego.

Czy zdarzają się trudne projekty?

Fot. SlowRider@rt
Fot. SlowRider@rt

Nie. I bynajmniej nie wynika to z mojej pewności siebie. Dla mnie moja pasja jest w 100% przyjemnością. Pracując nad danym projektem nie postrzegam go jako wyzwania tylko widzę w tym czystą przyjemność. Próbuję, testuję, sprawdzam, bawię się i przy tym cudownie spędzam czas i ładuję akumulatory. Właśnie w takiej atmosferze powstają moje prace. Bywa, że coś nie wyjdzie. Czasami brakuje też czasu, aby jakiś projekt skończyć. Jest ich przynajmniej kilka w moim warsztacie… kiedyś do nich wrócę i je dokończę.

Maciejowi pomysły na nowe przedmioty przychodzą do głowy każdego dnia. Inspiracje czerpie z życia. Jest idealnym dowodem, że „potrzeba jest matką wynalazku”.

Na koncie swoich prac ma nawet solniczki wykonane z żarówek czy klepsydrę, w której przesypuje się… piasek z Rajdu Dakar!

SlowRider@rt Puck -09150Piasek przywiózł mi przyjaciel, który był w ekipie Adama Małysza podczas jednej z edycji Rajdu. Miałem z tym „coś” zrobić. Klepsydra była pierwszą rzeczą o jakiej pomyślałem i tak oto powstała. To Klepsydra z rajdową duszą.

Surowce do budowy przedmiotów pozyskuje w warsztatach, na złomowiskach, albo dostaje je od znajomych. Jak sam podkreśla, tworzy z rzeczy, które większość uznaje za śmieci, coś z czego już nic nie będzie. Z przeróżnych samochodowych części zbudował stojak na butelkę w kształcie motocykla.

Wbrew pozorom to wszystko jest proste i stosunkowo łatwe w swojej budowie. Stworzyłem już tyle tych przedmiotów, że gdybym trzymał je w domu, pewnie nie starczyłoby na nie miejsca…

Jeśli i Wy macie motoryzacyjne hobby, o którym chcielibyście opowiedzieć napiszcie do nas na adres redakcja@moto3m.pl, a więcej zdjęć przedmiotów tworzonych przez SlowRider@rt znajdzicie TUTAJ.

10670024_738730872847234_1533518099155908923_n

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

DEXT P-RALLY TEAM na DAKAR CLASSIC 2024 – podsumowanie Dzień 6

Szósty dzień rywalizacji podczas Rajdu Dakar 2024 zaprowadził zawodników w okolice pustyni Empty Quarter. Dla …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *