środa , 19 stycznia 2022
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
previous arrow
next arrow
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
previous arrow
next arrow
Nyar_2022_Volvo_Plichta_750x200_XC60
Nyar_2022_Volvo_Plichta_750x200_S90
moto3m_Peugeot_750x200
moto3m_KIA_750x200
moto3m_Citroen_750x200
previous arrow
next arrow
Zespół Mediator Car Group, od lewej: Mateusz Zawadzki, Łukasz Siekański, Artur Szymański.

Nowy samochód od brokera. Czy to się opłaca?

Firmy brokerskie oferują fabrycznie nowe samochody, albo lekko używane. Ich propozycje dotyczą dokładnie tych samych egzemplarzy, które stoją w salonach, ale ich ceny są niższe od kilku do kilkudziesięciu procent. Jak to możliwe? Gdzie tu interes? Zapytaliśmy o tajniki tego biznesu właścicieli firmy Mediator Car Group z Gdańska. 

Brokerzy pełnią funkcję pośredników pomiędzy klientami, a salonami sprzedaży. Nie pobierają oni jednak prowizji w taki sposób, jak ma to miejsce przy na przykład handlu nieruchomościami. Tutaj każdy ma zyskać, a najwięcej nabywca samochodu. Brokerzy z zasady nie posiadają serwisu, ani własnego salonu. Są przedstawicielami wielomarkowymi, ale w przeciwieństwie do tak zwanych komisów, oferują samochody nowe lub prawie nowe (np. podemonstracyjne). Oszczędzają na tym, że nie muszą spełniać wyśrubowanych standardów producentów, zwykle wystarcza im jedno, często niewielkie biuro, a z klientami kontakt mają telefoniczny, on-line lub w razie potrzeby sami do niego przyjeżdżają.

Skąd biorą się ich niskie ceny na nowe samochody, za które dealerzy oczekują dużo wyższych kwot? 

Artur Szymański, związany z dealerstwem samochodowym od ponad 20 lat. Współwłaściciel Mediator Car Group.

– Przede wszystkim kupujemy dużo samochodów, znacznie więcej niż przeciętny klient z ulicy. Dzięki temu otrzymuje wyższe od niego rabaty u dealerów – opowiada Artur Szymański, współwłaściciel Mediator Car Group. – Ponadto bazujemy na dostępności samochodów. Nie ogranicza nas jeden punkt sprzedaży. Aut dla klientów poszukujemy w całej Polsce. Jeżeli zdecyduje się na zakup, przywieziemy mu ten samochód na lawecie gdziekolwiek sobie zażyczy. Oferujemy między innymi samochody dostępne od ręki, które „zalegają” w salonie samochodowym, który nie może znaleźć dla niego nabywcy. Wyszukujemy takie okazje i negocjujemy za nie niską cenę. Klient na tym korzysta, bo pomimo naszej prowizji, finalnie za samochód płaci mniej, niż gdyby transakcję zawierał bezpośredni z dealerem. 

Jak wygląda proces zakupowy nowego samochodu za pośrednictwem Mediator Car Group firmy?

Mateusz Zawadzki, od wielu lat zajmuje się handlem samochodami. Pracował dla tak prestiżowych marek jak m.in. BMW. Współwłaściciel Mediator Car Group

– Dokładnie tak samo, jak miałoby to miejsce u dealera danej marki. Jest to samochód fabrycznie nowy, z wszystkimi gwarancjami i świadczeniami, jakie otrzymuje się w salonie samochodowym. Jednak w przeciwieństwie do dealerów, nie ogranicza nas marka, której jesteśmy przedstawicielem. Oferujemy auta praktycznie wszystkich, obecnych w Polsce producentów – odpowiada Mateusz Zawadzki, współwłaściciel Mediator Car Group. – Doradzamy klientowi na każdym etapie, nie tylko podczas samego zakupu, ale również przy wyborze odpowiedniej oferty. Samochód możemy wybrać na podstawie ceny, nadwozia, silnika, czyli tego, co zwykle decyduje o zakupie, ale również według wysokości raty leasingowej. 

Jaka jest przewaga Mediator Car Group nad innymi firmami z branży, które świadczą podobne usługi? 

Artur Szymański:

– Podchodzimy do naszej pracy przede wszystkim uczciwie. Zdarzają się sytuacje, że dostawa samochodu jest opóźniona – przyczyny są różne, od problemów z logistyką, po kłopoty natury pandemicznej. Mówmy o tym klientom otwarcie, nie zwodzimy ich. Nasi klienci inwestują często bardzo duże kwoty w zakup samochodu lub samochodów. Szanujemy ich i ich pieniądze 

Mateusz Zawadzki:

– Nie stosujemy żadnych ukrytych kosztów. Umowy w konkurencyjnych firmach często sporządzane są w taki sposób, że wymuszają na przykład skorzystanie z narzuconego finansowania. To powoduje, że na pierwszy rzut oka cena samochodu jest bardzo atrakcyjna, ale po przeanalizowaniu kosztów okazuje się, że wcale nie jest to propozycja tak kusząca jak może się wydawać. 

W jaki sposób pozyskujecie klientów?

M.Z:

Przede wszystkim bazujemy na poleceniach. Każdy z nas ma wieloletnie doświadczenie, również na kierowniczych stanowiskach w trójmiejskich salonach samochodowych. Stawiamy także na portale ogłoszeniowe, gdzie prezentujemy własne oferty. 

A.S.

– Ponadto współpracujemy z firmami leasingowymi. Klienci zwracają się do nich po oferty na samochody. To my je znajdujemy i łączymy wszystko w celu przedstawieniu jak najkorzystniejszej propozycji dla nabywcy.  

Jakie są korzyści dla klienta, który skorzysta z usług brokera takiego jak Mediator Car Group? 

M.Z:

Kwota zakupu jest kluczowa – naszym celem jest zaproponowaniu jak najniższej ceny i zagwarantowanie bezpieczeństwa transakcji. 90% sprzedawanych przez nas pojazdów fakturowanych jest przez dealera. To obustronna korzyść. Klient ma satysfakcje, że kupuje samochód od autoryzowanego przedstawiciela, a salon ma poczucie panowania nad obrotem dokumentami i bezpośredni kontakt z nabywcą auta podczas jego wydania. 

A.S.:

Nasza współpraca z dealerami oparta jest na podstawie umowy o współpracy. Wszystkie zasady są jasne i klarowne, jeszcze zanim rozpocznie się jakakolwiek transakcja. 

Mediator Car Group to przedstawiciel innowacyjnego w Polsce modelu dystrybucji nowych samochodów, który od wielu lat cieszy się dużą popularnością w krajach Europy Zachodniej. Firma oferuje samochody w najbardziej korzystnych cenach, przy zachowaniu standardu zakupu w salonie: pełna gwarancja i satysfakcja. Oferowane pojazdy to zarówno auta osobowe, dostawcze, ciężarowe, modyfikowane, specjalne, motocykle i quady oraz autobusy. Pochodzą one wyłącznie z autoryzowanych sieci dealerskich. Rejon działania obejmuje cały kraj, nie tylko Pomorze. Firma dysponuje swoimi oddziałami na południu kraju: w Mikołowie, Pszczynie i Krakowie. W przyszłości planowane jest otwarcie kolejnych filii.

Firma angażuje się też w sport. Od niemal roku wspiera klub Ogniwo Sopot.

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

[Wideo] Trasa S6 – w trójmieście mało optymistycznie, ale na Kaszubach prace na ukończeniu!

Budowa nowej drogi S6 tzw. Trasy Kaszubskiej, łączącej trójmiasto z Lęborkiem, to w tej chwili …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *