Baner_Cupra_Plichta_marzec_2022
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
previous arrow
next arrow
Baner_Cupra_Plichta_marzec_2022
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
previous arrow
next arrow
Nyar_2022_Volvo_Plichta_750x200_S90
moto3m_KIA_750x200
previous arrow
next arrow

Obchody Miedzynarodowego Święta Morza 2022 w Gdyni z motoryzacją w tle

Czerwiec w Gdyni, to Święto Morza, obchodzone dokładnie od 1932 roku, oraz 86 urodziny Automobilklubu Morskiego. Z tej okazji gdyńscy automobiliści, wraz z GRH Retrospekcja, przygotowali kilka niezwykłych atrakcji dla miłośników historii, klasycznej motoryzacji, i oczywiście Miasta z Morza.

– W sobotę 18.06. na Bulwarze Nadmorskim, przy Muzeum Marynarki Wojennej staną klasyczne samochody, pochodzące z lat 60 – tych i 70 – tych XX wieku. Wśród nich będziemy mogli zobaczyć między innymi: Fiata 1500 Cabriolet, Jaguara XJ6 I Serii, Mercedesa W 116, Fiata 600, Pucha 500, Citroena 2CV, czy Opla Olimpię. W sobotę o godzinie 16 dołączy do nich dodatkowo piękny Austin Healey. Samochody będą stanowić tło dla popołudniowo – wieczornych pokazów tańca z lat 60, zorganizowanych przez Szkołę El dance i GRH Retrospekcja. Nie zabraknie też rekonstruktorów i rekonstruktorek ubranych stosownie do epoki. Tak wyglądać będzie Roztańczone Święto Morza w klimacie lat 60. i 70.

– tego samego dnia, w południe, w Gdyni pojawi się, zaproszona przez GRH Retrospekcja, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej „Mława”, oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Obrony Wybrzeża”. W latach 30. cała Polska zjeżdżała się do Gdyni by wspólnie obchodzić Dni Morza. Rekonstruktorzy postanowili oddać temu zwyczajowi hołd robiąc wspólnie pamiątkowe zdjęcie na modernistycznych schodach w budynku przedwojennego Dworca Morskiego.

– W niedzielę 19.06., o godzinie 13, z parkingu pod Gdynia Arena ruszy tradycyjny przejazd automobilklubowy. Biorące w nim udział klasyki przejadą ulicami Gdyni i dojadą aż do Wejherowa.

Wskrzeszą na jedną noc dawny salon Mercedesa!

W czwartek, 23.06. o godzinie 18., na jedną noc otworzy się ponownie najsłynniejszy salon samochodowy przedwojennej Gdyni, czyli Auto-Centrala Braci Skwiercz.

Otwarta w 1937 roku Auto – Centrala Braci Skwiercz, mieszcząca się na rogu ulic Starowiejskiej i III Maja, była przed wojną najbardziej prestiżowym salonem samochodowym Gdyni. Sprzedawano i serwisowano tutaj przede wszystkim Mercedesy i luksusowe Buicki, pochodzące z polskiej montowni. Stałym gościem salonu była Loda Halama, a Jan Kiepura wyjechał z niego pięknym kabrioletem Buick.

Dotąd wydawało się, że w Trójmieście nie przetrwała w tak kompletnej formie, żadna stacja serwisowa. To pewnego rodzaju zrządzenie losu, że ocalała właśnie kultowa Auto – Centrala, którą założyli i niegdyś prowadzili bracia Jan i Stefan, a obecnie zarządzają nią bracia Michał i Tomasz Skwiercz – mówi Bartosz Gondek z Automobilklubu Morskiego, współpomysłodawca wydarzenia.

23 czerwca o godzinie 18 na podwórku Auto – Centrali zaparkuje Mercedes 170, udostępniony na te okazję przez Gdyńskie Muzeum Motoryzacji. Przed salonem będzie można zobaczyć rekonstruktorów GRH Retrospekcja, ubranych stosownie do epoki. Będzie tez krótki wykład historyczny w formie rozmowy, który poprowadzą Bartosz Gondek i Michał Skwiercz. Nastrojowe oświetlenie zapewni firma AKART, a partnerem wydarzenia jest firma BMG Goworowski z Gdyni, która jest spadkobiercą tradycji przedwojennej Auto – Centrali Braci Skwiercz.

Wszystkie wspomniane wydarzenia odbywają się w ramach koordynowanego przez Miasto Gdynia Międzynarodowego Święta Morza 2022. Wsparcia w wydarzeniu udzielili zaś przy organizacji wydarzeń Automobilklubowi Morskiemu i GRH Retrospekcja, Muzeum Marynarki Wojennej, GRH LC Mława, Bracia Skwiercz, BMG Goworowski, Strzelnica Playground, Gdyńskie Muzeum Motoryzacji .

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Na wakacje tańsze tankowanie na stacjach ORLEN

Nowi i obecni klienci ORLEN VITAY będą mogli w wakacje zatankować paliwo w niższych cenach. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *