niedziela , 9 sierpnia 2020
Strona główna / Wiadomości / Trójmiejskie drogi / Obwodnica Kościerzyny już przejezdna
Fot. STRABAG

Obwodnica Kościerzyny już przejezdna

Fot. GDDKiA
Fot. GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Gdańsku otworzyła obwodnicę Kościerzyny. Jej realizacja trwała 3 lata i kosztowała 168 mln zł brutto. Inwestycję w formule „Projektuj i buduj” wykonało konsorcjum firm z Grupy STRABAG.

Nowa trasa ma 7,6 km długości oraz 2 pasy w jedną stronę i jeden w przeciwną (2+1). Oprócz samej drogi konsorcjum wybudowało cztery węzły drogowe, łączące główną arterię z drogami niższej kategorii – „Kościerzyna Zachód”, „Kościerzyna Południe”, „Kościerzyna Wschód” oraz „Wieżyca”, posiadające rezerwę pod przyszłą rozbudowę obwodnicy do przekroju 2×2.

Ponadto w ramach inwestycji powstały: przepusty ekologiczne wraz z ogrodzeniem ochronno – naprowadzającym, szczelny system odprowadzenia wód opadowych, zespoły podczyszczające wody opadowe z jezdni, zbiorniki retencyjne i infiltracyjne. Powstał również 122-metrowy wiadukt nad liniami kolejowymi i kilka wiaduktów drogowych. Wykonawca zamontował ekrany akustyczne i posadził zieleń izolacyjną. W realizacji inwestycji nie zabrakło również przebudowy i budowy dróg dojazdowych.

Fot. GDDKiA
Fot. GDDKiA

Kościerzyna do tej pory była jednym z najbardziej zakorkowanych miast w województwie pomorskim, gdyż przecinają się w niej trasy, po których odbywał się ruch tranzytowy: DK20 Stargard Szczeciński – Gdynia i DW214, a także DW 221 łącząca miasto z Gdańskiem. Zrealizowana przez STRABAG obwodnica ominie miasto od południa i wyprowadzi ciężkie pojazdy z gęstej zabudowy.

Fakty:

GENERALNY WYKONAWCA: Konsorcjum STRABAG Sp. z o.o. oraz STRABAG Infrastruktura Południe Sp. z o.o.

WARTOŚĆ ZLECENIA: 168 mln PLN brutto

UDZIAŁ STRABAG: 100%

TERMIN REALIZACJI: 9/14 – 9/17

ZAMAWIAJĄCY: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Gdańsku

Źródło: STRABAG

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

GDDKiA przyspiesza realizację ekspresowej trasy wzdłuż Bałtyku

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przygotowuje się do realizacji drogi S6 na odcinku Koszalin ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *