Strona główna / Wiadomości / Trójmiejskie drogi / Obwodnica Kościerzyny już przejezdna
Fot. STRABAG

Obwodnica Kościerzyny już przejezdna

Fot. GDDKiA
Fot. GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Gdańsku otworzyła obwodnicę Kościerzyny. Jej realizacja trwała 3 lata i kosztowała 168 mln zł brutto. Inwestycję w formule „Projektuj i buduj” wykonało konsorcjum firm z Grupy STRABAG.

Nowa trasa ma 7,6 km długości oraz 2 pasy w jedną stronę i jeden w przeciwną (2+1). Oprócz samej drogi konsorcjum wybudowało cztery węzły drogowe, łączące główną arterię z drogami niższej kategorii – „Kościerzyna Zachód”, „Kościerzyna Południe”, „Kościerzyna Wschód” oraz „Wieżyca”, posiadające rezerwę pod przyszłą rozbudowę obwodnicy do przekroju 2×2.

Ponadto w ramach inwestycji powstały: przepusty ekologiczne wraz z ogrodzeniem ochronno – naprowadzającym, szczelny system odprowadzenia wód opadowych, zespoły podczyszczające wody opadowe z jezdni, zbiorniki retencyjne i infiltracyjne. Powstał również 122-metrowy wiadukt nad liniami kolejowymi i kilka wiaduktów drogowych. Wykonawca zamontował ekrany akustyczne i posadził zieleń izolacyjną. W realizacji inwestycji nie zabrakło również przebudowy i budowy dróg dojazdowych.

Fot. GDDKiA
Fot. GDDKiA

Kościerzyna do tej pory była jednym z najbardziej zakorkowanych miast w województwie pomorskim, gdyż przecinają się w niej trasy, po których odbywał się ruch tranzytowy: DK20 Stargard Szczeciński – Gdynia i DW214, a także DW 221 łącząca miasto z Gdańskiem. Zrealizowana przez STRABAG obwodnica ominie miasto od południa i wyprowadzi ciężkie pojazdy z gęstej zabudowy.

Fakty:

GENERALNY WYKONAWCA: Konsorcjum STRABAG Sp. z o.o. oraz STRABAG Infrastruktura Południe Sp. z o.o.

WARTOŚĆ ZLECENIA: 168 mln PLN brutto

UDZIAŁ STRABAG: 100%

TERMIN REALIZACJI: 9/14 – 9/17

ZAMAWIAJĄCY: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Gdańsku

Źródło: STRABAG

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

[Moto3m TV] Użytkowa nowość w gamie Toyoty: nowa ProAce City Verso w Toyota Walder Chwaszczyno

W gamie marki Toyota debiutuje nowy, użytkowy model ProAce. Konstrukcyjnie samochód jest bliźniakiem Citroen’a Berlingo, ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *