Strona główna / Strefa serwisowa / Porady / OC pojazdu – jak wybrać to najlepsze i co grozi za jego brak?
Mat. prasowe

OC pojazdu – jak wybrać to najlepsze i co grozi za jego brak?

Ubezpieczenie OC to obowiązkowa polisa samochodowa dla każdego właściciela pojazdu. Czym jest OC pojazdu, co grozi za jego brak i jak znaleźć najlepszą polisę OC? Sprawdź już teraz!

Każdy właściciel samochodu posiada określone obowiązki. To nie tylko konieczność prowadzenia regularnych przeglądów, ale również jego ubezpieczenie. Każde auto musi posiadać ważne ubezpieczenie OC pojazdu, czyli odpowiedzialności cywilnej. Co warto wiedzieć na jego temat?

Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

Czym jest polisa OC pojazdu?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli potocznie OC jest typem ubezpieczenia majątkowego, które zapewnia ochronę ubezpieczonemu wtedy, gdy wywoła on jakąś szkodę i będzie zobowiązany do jej naprawienia.

Na mocy umowy ubezpieczeniowej towarzystwo ubezpieczeniowe przyjmuje na siebie obowiązek wypłacenia odszkodowania poszkodowanym. Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy ubezpieczony nie dopełni warunków ubezpieczenia.

W użyciu znajduje się wiele różnych typów ubezpieczeń OC, w tym najpopularniejsze to obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody wyrządzone w związku z ruchem pojazdu, w skrócie określane jako OC pojazdu.

Ubezpieczenie OC dla właścicieli samochodów jest zatem dużym wsparciem wtedy, gdy wywołają oni szkodę, która może wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych!

Co grozi za brak ważnego OC?

Polisa ubezpieczeniowa OC jest obowiązkowa i każdy właściciel samochodu musi posiadać tego typu ubezpieczenie. W przypadku jego braku, nawet przez jeden dzień, może grozić mu poważna kara.

Kary za brak ważnego OC pojazdu nalicza Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, w skrócie UFG. Fundusz ten wykorzystuje specjalny automatyczny system wykrywania osób nieubezpieczonych, w skrócie „wirtualnego policjanta”, który w dowolnym momencie może sprawdzić ważność OC. Dodatkowo, aktualność ubezpieczenia sprawdza Policja.

Wysokość kary za brak OC pojazdu jest powiązana z wysokością aktualnej pensji minimalnej, dlatego też zmienia się ona co roku.

Tabela kar za brak OC dla właścicieli samochodów osobowych:

 • brak OC do 3 dni – 1040 złotych

 • brak OC od 4 do 14 dni – 2600 złotych

 • brak OC powyżej 14 dni – 5200 złotych

Jak widać, kary za brak ważnego ubezpieczenia OC są bardzo wysokie, dlatego też nie warto zwlekać z wykupieniem polisy!

Warto także wskazać, że w sytuacji, gdy właściciel nieubezpieczonego samochodu wywoła szkodę, wówczas będzie musiał zapłacić za nią z własnej kieszeni. Może oznaczać to również rozpoczęcie postępowania komorniczego, gdy nie posiada on wystarczających oszczędności na odszkodowanie.

Jak wyszukać najlepsze ubezpieczenie OC?

Koszt wykupienia ubezpieczenia OC może wynieść od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Cena ta może być przy tym zróżnicowana w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego oferującego OC pojazdu.

Gdy kierowca chce wykupić jedynie ubezpieczenie OC pojazdu, w takim przypadku może on kierować się jednym czynnikiem – niską ceną. Jak zatem wybrać taką polisę, która rzeczywiście będzie kosztowała jak najmniej?

Kluczowe jest porównanie ofert u różnych ubezpieczycieli, aby w ten sposób znaleźć to, które będzie najbardziej korzystne cenowo. Kiedyś w tym celu udawano się do biura agenta ubezpieczeniowego – teraz jednak nie jest to już niezbędne, ponieważ dobre OC pojazdu można wybrać także samodzielnie.

Aktualnie coraz więcej kierowców wybiera OC pojazdu za pośrednictwem specjalnych serwisów internetowych – kalkulatorów i porównywarek OC. Co warto o nich wiedzieć?

Kalkulatory i porównywarki ubezpieczeniowe pozwalają na łatwe i szybkie sprawdzenie cen ubezpieczeń u różnych ubezpieczycieli. W jednym miejscu gromadzą one wiele ofert, dlatego też ich porównanie jest wtedy bardzo proste. Przykładowo, porównywarka OC pojazdu pod adresem Porowneo.pl pozwala na sprawdzenie kosztów u następujących ubezpieczycieli: Proama, PZU, Ergo Hestia, Aviva, AXA, Benefia, Link4, Generali, MTU24.

Dlaczego warto sprawdzić cenę ubezpieczenia swojego samochodu w kalkulatorach i porównywarkach internetowych?

Główne zalety korzystania z kalkulatorów i porównywarek ubezpieczeń:

 • różni ubezpieczyciele w jednym serwisie – nie trzeba odwiedzać strony każdego z nich po kolei

 • wiele typów polis do porównania – poza OC to także polisy AC, NNW, pakiety Assistance

 • najtańsze ubezpieczenie OC pojazdu – łatwe porównanie ofert pozwala na wybranie tej w najniższej cenie

 • łatwe porównanie ofert – z serwisów może skorzystać każdy kierowca

 • dostępne 24/7 – kalkulację można wykonać w dowolnym momencie

 • brak dodatkowych kosztów – korzystanie z tego rodzaju serwisów jest darmowe

 • oszczędność czasu – kalkulacja zajmuje dosłownie kilka minut

 • możliwość wykupu OC pojazdu przez internet – bez potrzeby wychodzenia z domu

Znalezienie niedrogiego OC pojazdu za pomocą serwisów takich, jak kalkulatory oraz porównywarki ubezpieczeń jest zatem najlepszym wyborem dla tych kierowców, którzy nie chcą przepłacać za OC.

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

[Wideo] Testujemy elektrochemiczny alkomat – AlcoForce AF 350

Lampka wina do obiadu, piwo podczas meczu, albo mocno zakrapiana impreza – a następnie potrzeba, ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *