środa , 27 października 2021
_750x200_ dni otwarte
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
previous arrow
next arrow
_750x200_ dni otwarte
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
previous arrow
next arrow
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec
previous arrow
next arrow

Od 20 maja wzrosną opłaty za obowiązkowy przegląd techniczny pojazdu

20 maja 2018 roku wejdą w życie nowe przepisy we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej, które spowodują wzrost opłaty za obowiązkowe badanie techniczne samochodu.

Po zmianach w przepisach, koszt przeglądu wyniesie 126 zł, czyli 28 zł więcej niż obecnie. Koszt kontroli samochodów z instalacją LPG wzrośnie ze 162 zł do 176 zł. Opłata za przegląd motocykla lub motoroweru wyniesie 75 zł, a aktualnie cena tego badania to 62 zł.

Co ważne – jeśli właściciel pojazdu spóźni się z badaniem technicznym o więcej niż 30 dni, to opłata wzrośnie dwukrotnie. Ponadto, aby w ogóle móc wykonać przegląd po terminie, będzie musiał zgłosić się do stacji kontroli pojazdów prowadzonej przez Transportowy Dozór Techniczny.

Podwyżki cen argumentowane są tym, że obecne stawki obowiązują bez zmian już od 14 lat. Według wyliczeń diagnostów, koszty prowadzenia działalności wzrosły w tym czasie o mniej więcej 70%. Dodają także argument w postaci podatku VAT. Jego stawka wzrosła do 23% w 2011 roku, a stawki za przegląd zostały bez zmian.

Przypomnijmy:
Badanie techniczne nowego samochodu jest dokonywane przed jego pierwszą rejestracją.

Kolejne badania są wykonane:

  • do 3 lat od pierwszej rejestracji
  • następnie w ciągu 2 lat od pierwszego badania
  • corocznie po upływie powyższego okresu.

Edycja 27 marca, godzina 13:49:

Jak podał portal moto.wp.pl – resort wycofał się z planowanej wcześniej podwyżki kwot za badania techniczne. Pozostaje więc po staremu – o ile właściciel samochodu pojawi się na stacji o czasie. Jeśli przyjedzie na przegląd o 30 dni lub więcej za późno, będzie musiał zapłacić podwójną stawkę, czyli 196 zł. Wbrew wcześniejszym planom kwoty za przeglądy nie będą co roku waloryzowane.

Na szczęście dla zmotoryzowanych zrezygnowano z drugiego utrudnienia dla spóźnialskich. Wcześniej przewidywano, że taka osoba będzie musiała zgłosić się do jednej z 16 stacji kontroli współpracujących z Transportowym Dozorem Technicznym. Ostatecznie w projekcie czytamy, że spóźniony przegląd będzie można wykonać na każdej stacji. To słuszne rozwiązanie. Wyznaczanie specjalnych punktów oznaczałoby podważenie kompetencji pozostałych.

Nowe przepisy obok kary przewidują i ułatwienie. Dotyczy ono kierowców, który wiedzą, że nie będą mogli przeprowadzić badania dokładnie w dniu, w którym kończy się jego ważność. Jeśli taka osoba pojawi się w stacji kontroli pojazdów do 30 dni przed końcem ważności przeglądu, badanie zostanie zaliczone tak, jak gdyby zostało przeprowadzone w dniu zakończenia ważności poprzedniego badania. Kierowcy nie będą więc „tracić” dni, jeśli z jakichś względów będą musieli przeprowadzić badanie techniczne wcześniej.

Projekt nowych przepisów zakłada również, że zmotoryzowani, którym skończą się miejsca na pieczątki przeglądu w dowodzie rejestracyjnym, nie będą musieli go wymieniać. Jeśli zechcą korzystać z dotychczasowego, będą mogli po prostu jeździć z dowodem rejestracyjnym i zaświadczeniem o pozytywnym przejściu przeglądu.

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Jaki olej silnikowy wybrać?

Odpowiednie oleje silnikowe są używane do smarowania silników samochodowych. Wybierając konkretne oleje należy pamiętać, że …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *