środa , 10 sierpnia 2022
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
Baner_Cupra_Plichta_marzec_2022
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
previous arrow
next arrow
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
Baner_Cupra_Plichta_marzec_2022
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
previous arrow
next arrow
Nyar_2022_Volvo_Plichta_750x200_S90
moto3m_KIA_750x200
previous arrow
next arrow

Odszkodowanie po wizycie u mechanika

Jeśli po odebraniu samochodu z warsztatu właściciel zauważy usterki, których wcześniej nie było, np. ubytki lakieru, pęknięcia szyb, albo brak radia samochodowego i innych akcesoriów, może wystąpić do warsztatu o odszkodowanie za szkodę. Ten sposób działania bywa dla właściciela bardziej korzystny niż naprawianie szkody z ubezpieczenia AC.

Kiedy można starać się o odszkodowanie od mechanika

Chociaż przed oddaniem samochodu do naprawy na ogół nie sporządza się umowy na piśmie, w takich przypadkach przyjmuje się, że usługa została wykonana na podstawie umowy łączącej elementy umowy o dzieło i umowy o przechowanie, tzw. umowy mieszanej. Z umowy o dzieło wynika obowiązek starannego naprawienia przez mechanika określonej usterki samochodu, natomiast umowa o przechowanie zobowiązuje go do przechowania samochodu w stanie niepogorszonym. Z tego względu każda usterka, do której doszło z winy mechanika, stanowi naruszenie postanowień umowy.

Aby móc ubiegać się o odszkodowanie, do szkody nie mogły doprowadzić czynniki niezależne od mechanika. Jeśli na przykład opony założone w warsztacie, po miesiącu uległy zniszczeniu pod wpływem wysokiej temperatury nawierzchni, o odszkodowanie należy raczej starać się u producenta lub sprzedawcy opon, a nie osoby, która je założyła i wyważyła.

Na jakiej podstawie można ubiegać się o odszkodowanie od mechanika

O odszkodowanie u mechanika można ubiegać się na podstawie przepisów kodeksu cywilnego, a dokładnie artykułu 355, zgodnie z którym: „dłużnik obowiązany jest do staranności ogólnie wymaganej w stosunkach danego rodzaju (należyta staranność)”, oraz artykułu, mówiącego o tym, że „dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi”.

Dokumenty potrzebne, aby ubiegać się o odszkodowanie

Aby ubiegać się o odszkodowanie z tytułu nienależytego wykonania usługi lub uszkodzenia samochodu przez mechanika, należy przygotować odpowiednie dokumenty. Należą do nich: dowody przyjęcia samochodu do serwisu oraz dowody na to, że przed przyjęciem do serwisu samochód nie miał usterek, do powstania których zdaniem właściciela doprowadził mechanik. W obu przypadkach, jeżeli niemożliwe jest uzyskanie dokumentów na piśmie, warto postarać się o dokumentację fotograficzną i zeznania świadków, potwierdzenie zapłaty za usługi (paragon, faktura) lub nawet paragony za zakup akcesoriów samochodowych montowanych później w warsztacie, np. paragon za kupione opony na wyprzedaży opon letnich. Przydatna może też być opinia rzeczoznawcy samochodowego.

W pierwszej kolejności warto spróbować rozwiązać sprawę polubownie, poprosić warsztat o zadość uczynienie za wyrządzone szkody. Jeśli jednak warsztat odrzuci roszczenia, sprawę można skierować do sądu.

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Dlaczego opony zimowe nie sprawdzają się latem?

Kierowcy, którzy decydują się na zakup nowego ogumienia do samochodu, mają do wyboru opony sezonowe …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.